Hrdinství je jako dobré víno: dlouho nevydrží. To ví každý obyvatel italské horské vesnice Santa Vittoria. Když padne Mussolini, nevyvolá to zde žádnou velkou pozornost. Stane se jen to, že místní radní z obav před mstou obyvatel narychlo dosadí za starostu největšího místního ochlastu jménem Italo Bombolini. Ten si neumí zjednat úctu ani u své ženy Rosy a dcery Angely, natož u celého městečka. Jenže do Santa Vittorie záhy přijede německá okupační jednotka. Jejím úkolem je převzít veškerou kontrolu nad zdejším děním - a hlavně zabavit zdejší zásoby vína. Nic horšího se venkovanům nemohlo stát. Jejich víno je totiž ta nejvzácnější tekutina, kterou znají. Krev je teprve druhá na řadě. Dvojnásob to platí pro Bomboliniho, kterému v žilách většinou koluje jedno i druhé. A tak se v Santa Vittorii rozběhne velká akce, jejímž cílem je ukrýt před ozbrojenými okupanty milion lahví lahodného moku... Americká komedie Stanleyho Kramera vznikla podle stejnojmenného románu Roberta Crichtona, který vyšel i u nás. V hlavních rolích excelují Anthony Quinn a Anna Magnaniová. Film byl nominován na dva Oscary (za střih a za hudbu) a získal Zlatý glóbus jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie. (Česká televize)

gizi

Film se z počátku zdá celkem průměrný a nijak zvláštní, ale postupně se ukazuje, že se jedná o velmi dobře odvedou režisérskou práci. Snímek je postaven na skvělém hereckém výkonu Quinna, ale vlastně všichni odvádějí dobrou práci, od jeho manželky, přes německého kapitána až po hraběnku. Také komparsisté se výborně zapojují. 75%, 23.4.2015. ()

TondaCer

Z tohoto filmu cítím především promrhaný potenciál. Herci byli dobří, hudba i střih zcela po právu nominované na Oscara a opravdu luxusní byla kamera. Navíc tu ani nechybí skvělý humor, který mě nejednou rozesmál. V čem je tedy problém? V podstatě v ději. Příběh jako takový je velmi zajímavý. Začátek je rychlí, v každé scéně se něco děje. Potom se tam ale začnou objevovat podivné zápletky, které nejsou pro příběh důležité a ničí tempo filmu. Další problém je (částečný spoiler) že se většina postav nikam neposouvá. Nebo se posune a pak se nepochopitelně a bez kontextu vrátí na start. (konec částečného spoileru) Hlavní problém vidím v tom, že se tvůrcům moc nepovedlo převést knižní příběh do filmové podoby. Děj kvůli tomu klopýtá a tempo je nekonzistentní. Je to opravdu škoda, protože jak jsem psal na začátku, má to spousty světlých bodů, které jsou však přehlušeny. 70% ()

DrifterSoul

Velice humanistické.  Nadsázka. Lidská komedie i drama. Oslava italského temperamentu, krajiny a těch jejich půvabných městeček. Připomínka, že nelze nikdy lidi házet do stejného pytle - i nepřítel se může (někde a někdy) chovat kulturně a lidsky.  A dalo by se pokračovat dál a dál ve výčtu impresí, které tenhle filmeček vyvolává. Film, který je jen zdánlivě pouhou zábavnou podívanou. Protože přes svou většinou humornou  formu mluví inteligentně o vážných věcech a neklouže po povrchu - jak je naopak zvykem u většiny současných veseloher/komedií. ()

882911

Žal i smích slavného válečného románu vtěsnat do rámce limitovaného možnostmi filmu je obtížný úkol. Tohle je jeden z mála případů, kdy film je jiný než kniha, ale není horší než kniha. A ani po tolika letech nevyčichl! ()

PORTER44

A.Quinn jako Bombolini jeden z místních vesnických opilců kterého během války udělají starostou a když má dojít na obsazení jejich vesnice přemýšlejí jak a kam schovat jejich uskladněné víno aby ho němci nenašli.Docela dobrá oddechovka kde předvedl své herecké umění A.Quinn. ()