Čertovské pero

• Česko Čertí brko (viac)

Príbeh nás zavedie do malého pokojného mestečka Švindľov, kde miestni žijú svojim bežným životom remeselníkov a sedliakov a možno ani netušia, že všetky ich priestupky a hriechy sú starostlivo monitorované miestnou pekelnou pobočkou Šupvidly. Hriechy v pekle zapisuje, spravodlivo a neomylne, kúzelné pero z kohúta samotného Lucifera. Každý hriešnik má v pekle založenú vlastnú zložku a vždy, keď sa zložka zaplní, čertovské komando si nasadí kúzelné rohy a chvost a vyrazí na povrch, aby hriešnika priviedlo do pekla. Jedného dňa však čertovské pero prestane fungovať. Lucifer sa rozhodne poveriť doručením nového čertovského pera na pobočku trocha zmäteného čerta Bonifáca. Je to najlepšia úloha, aby sa mladý čert ostrieľal v ľudskom svete. Žiaľ, prvá Bonifácova skúsenosť v mestečku je, že mu miestny podvodník kúzelné pero ukradne. Spustí sa rad udalostí, kedy mestečko ovládnu miestni špekulanti, lenivci a podvodníci, ktorým sa dokonca podarí uväzniť aj samotného vládcu pekiel. Ostáva už len na Bonifácovi, aby v sebe našiel odvahu a lásku, oslobodil mestečko i Lucifera a získal si ruku krásnej Grétky. (Continental film)

tata22

Tak konečně zas po dlouhé době pohádka, na kterou se dalo dívat. Né, že by to byla nějaká bomba ale bylo to vtipné, přívětivé, role rozdány na začátku zcela jasně, herecké výkony přesvědčivé. Myslím, že byly splněny všechny základní atributy úspěšné pohádky a proto to také zafungovalo. Vůbec nechápu proč autoři ostatních pohádek tohle nerespektují a vymýšlí neuvěřitelné blbosti a slátaniny, na které se nedá dívat. Takže , díky pane Najbrte, i díky scénaristům. Prosím odpovědné pracovníky ČT aby napříště vánoční pohádky nechaly natáčet jen těmto tvůrcům a myslím to dost vážně ! Trochu mě zaráží jen hodnocení ostatních - rozhodně by to mělo mít přes 70%, nechápu co by jste chtěli v současné době víc. Druhou Pyšnou princeznu už nám nikdo nikdy nenatočí, bohužel... ()

mire.k

Začátek perfektní. Božské dialogy. pak to začalo skřípat. Písničky děs. Jak nastoupil Budař(nemyslím herecký výkon, ale dějovou jalovost) začala nuda a klišé. Hluché místo a do konce už to lepší nebylo. Rozhodně nadprůměrná pohádka. Jak se ukazuje v dnešní nadprodukci pohádek na jedno brdo, není nutno mít plno triků, ani překombinovaný děj, chce to jen vtipný scénář. Chytrost nejsou žádné čáry. ()

Stinger78

Za mě fakt dobrý počin. Vetchý uzavřel čertovské kolečko od čerta Vraníka k Luciferovi, Budař si zahrál dalšího hajzlíka do sbírky a Cina milovníka (byť Marais z něho nikdy nebude). Na pohodu super. ()

Jandecka

70% Fajn pohádka, hezký nápad, krásné prvky humoru. Rohy z klacků to prostě vyhrávají na plné čáře. Na vědomost se dávááá!!! Jen škoda některých zbytečně zdlouhavých scén, velké předvídatelnosti a neskutečně otravných hudebních vstupů... Nadprůměrná odpočinková záležitost. ()

Blady.Mery

Konečně pořádná česká pohádka s poctivou filmařinou. Výborně napsané situace. Na čerty mudrující ve vězení, jestli půjdou do pekla nebo do nebe a co teprve tamhleten opravdický myslivec, budu vzpomínat ještě dlouho. Mám radost, že se konečně objevila pohádka, která nepodceňuje svůj žánr, a bez obalu vypráví příběh o tunelech, chamtivosti, korupci, hlouposti, zastrašování atd. a kde hlavní ženskou postavu nehraje banálně krásná herečka, ale charismatická dívka s mezerou mezi zuby. ()

PoprockCZ

Vtipné, veselé a milé. Viděno až letos zpětně, ale ta narážka na úřadující vládu tam je cítit dost. Ale co, však mají pravdu, ráj na světě nikdy nebude a je to tak vlastně lepší. ()

Xmarc

S odstupem jdu o hvězdu výš. Pohádka, která zůstane člověku i s odstupem v hlavě, nejen díky povedené ústřední melodii a písničce. Pěkně vystihnutá a vtipná atmosféra nad zemí (Pytlov) i pod zemí (peklo) a hned několik vyvedených a dobře zahraných postav. ()

AdelleR

Jako pohádka to funguje a nebylo to špatný. Herci skvělí, už si zvykám i na tu slovenskou češtinu, jen teda ve Vetchým asi navždycky uvidím Janka. Příběh je hezký a rozuzlení klasické, jen se možná mohlo trochu zapracovat na vztahu Lucifera a jeho syna; nám je to jasné od začátku podle toho, jak se k němu chová, dětem nějaká věta na konci může úplně uniknout. A moc se mi líbila vymyšlená pekelná hierarchie, existence tzv. „podpekel" a vůbec funkce čertího brka, to bylo skvělé. Růst a sebeuvědomění postav, to bylo taky fajn. Ale mám i výtky - písničky v pohádkách jsou taky už nějak klasikou, ale tady to naprosto zhatila hudba. Texty by byly fajn, jenže hudební doprovod byl absolutně mizerný a všechno zkazil. Když byla řeč o dívce, která nemá ani jeden jediný záznam v knize hříchů, představovala jsem si ji trochu jinak než jako drzou holčinu, která jde proti zajetým konvencím, ale budiž. A na nervy mi dost hrál jazyk čertů - jsou to přece čerti. S tím, že čeští ďáblové fungují spíš jako paka, jsem smířená od dětství, ale jednou to jsou čerti a některá slova by jim neměla jít přes pusu. Nevím, „krucifix" určitě není ideální slovo pro pekelníka, a když si tvůrci dali práci s hierarchií pekla, mohli taky zapracovat na pekelné mluvě. Horem dolem to bylo fajn, asi na to budu schopná koukat znovu, ale má to svoje mouchy. ()

vinducha

Pan Najbrt není pan Bočan a Vladimír Dlouhý byl taky jen 1 . Ale čekal jsem to daleko slabší . Dalo se a někdy si to možná i klidně zopáknu. ()

MARLENE.DAFT

Více komická (občas až do absurdna) než magická pohádka pro dospělé, plná "politiky". Zajímavých nápadů kopa, škoda, že se nedrželo jednoho dvou a museli tam nacpat úplně všechno, až z toho v závěru byl trochu cirkus. Třeba, proč se tam muselo zpívat?! Nápad s peklem jako úřadem se mohl více rozvinout, protože myšlenka je to zajímavá a originální a dost by mě zajímalo, co všechno by se dalo vlastně vymyslet. Jak by fungovaly třeba ostatní obecní pekelné pobočky? Cina v roli Bonifáce správný čertovský ťunťa. Markétka nesympatická, ale to je věc vkusu. Vetchý jako Vládce pekel v kontextu humoru filmu moc vážný, s energií zralou tak do pekelného důchodu, i když jsem mu to povýšení z Vraníka přála. Spousta pěkných hlášek. Ve srovnání s pohádkami, jaké se v posledních letech točí, příjemná podívaná. ()

pavelpetr

Pohádka se mi moc líbila. Moderní čerti byli super. Paradoxně se jich dcera nebála ale těch v S čerty nejsou žerty ano. Takže z mého pohledu i rodinná pohádka. ()

KraLuban

Zábavná jednohubka se skvělou Plodkovou v jedné z hlavních rolí, Budař se taky našel. Žádná pecka, ale na občasné kouknutí postačí. ()

enoemis13

Vetchý sklamal na celej čiare a pripojil sa k zvyšku tej sebranky, čo toto natočila ... Nápad, scenár, prevedenie, herci .... niekde na úrovni školského divadla a vidieť toto hrať nejaké deti aj tak by som na konci povedal, že je škoda a mrhanie času tvorba takejto zbytočnej chujoviny ... 10% ()

filmotrlo

Narozdíl od pohádek posledních let, možná desetiletí, mě Čertí brko potěšilo hlavně originalitou, přirozeným (na pohádku) herectvím a opravdu vtipnými hláškami, které si budu dlouho pamatovat (nevím, co si o tom myslíme, musel bych se zeptat ženy - když čert dělá dobro, tak je to vlastně hřích, tudíž se dostane...do pekla?! aj.). Rozkročenost mezi rodinným filmem a pohádkou, která (konečně!) z dětí nedělá naivní a stupidity vděčně přijímající pasivní kreatury, ale naopak - tvůrcům se podařilo přirozeně zabrousit i do společenských témat s obecně platnými pravidly. Ještě dlouho jsme o ní s dětmi debatovali... Dost mě bavili i herci v menších rolích - hlavně Josef Polášek, Jana Plodková, Marek Daniel, Michal Dalecký, Lukáš Latinák. Nadchla mě výprava a výtvarnost (Klouzkova chalupa, peklo, radnice) a řemeslná originalita (vynálezy Bonifáce, pekelné předměty). Slabší stránku vidím v textech písniček (mám takovej pocit, pocit takovej mám... a já se cítím tak nějak tence, jak mrně v plence...). Za mne 90 % a děkuji!! ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky

23.03.2019

Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod… (viac)