Letiaci kôň

• Česko Letící kůň (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dokumentárny / Animovaný
Česko / Slovensko, 2015, 30 min

Povídka Letící kůň poodhaluje paradoxy v životě Eduarda Kirchbergera, jenž napsal pod jménem Karel Fabián román Letící kůň (1961) o dozvucích války v Koreji a řadu dalších próz. Kirchberger byl za války v odboji, byl vyslýchán gestapem a vězněn. Po Únoru se pokusil emigrovat, ale to se mu nepodařilo, a tak využil amnestie a vrátil se. Spolupracoval s StB. Nesnášel lhaní a bez publikování si nedokázal představit život. – Snímek kombinuje fotografie, dokumenty, čtené záznamy z výslechů a dobové archivní záběry se scénami provedenými kreslenou animací. Videohovor Kirchbergerových dvou dcer po Skypu je ztvárněn animační technikou rotoskopie (tj. překreslováním natočeného materiálu). (NFA)

ostravak30

Zajímavě provedený dokument. Ještě jsem podobný neviděl, kde by se kombinovala animační technika s fotografiemi, zvláště pak třeba při rozhovoru po Skypu to vypadalo zajímavě. Ale ten dabing amerického vojáka byl příšerný, což byla první věc, která mě zaujala. Odříkávaný text bez špetky čehokoli. Každopádně je třeba říct, že Eduart Kirchberger byl rozporuplná osobnost, když ani dcery mu nerozuměly a neshodly se, co byl otec vlastně zač. ()