Psychiatr

• USA The Alienist (viac)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

haluska11

//1. série//  Tenhle gulášek Peaky Blinders Sherlocka má určitě co nabídnout. Přinejmenším mrazivou dobovou jízdu podsvětím, tabuizované téma dětské prostituce, tak akorát povědomé skvělé herce, mysteriózní sériové vraždy... Osobně ale oldschool kriminální temnůstky moc nevyhledávám. Proto: subjektivně průměr, objektivně lehce nad. ()

zsn

Po dlouhé době skvělý seriál z mého oblíbeného prostředí a doby. The Frankenstein Chronicles, Ripper Street, Penny Dreadful, Peaky Blinders atd.atd.- wow! Dobové propracované rekvizity jak z Ospalé díry či Vlkodlaka, špína, absence elektřiny, pach smrti a ponuro - to je moje ❤️ ()

Wally

Veliké překvapení. Nejde o seriál o kterém by se nějak velmi diskutovalo, ale překvapil mne svou kvalitou....vyborni herci, o atmosféře netřeba mluvit...úžasné. Fakt jsem si připadal jako v 19.století. Hltal jsem každý díl a těšil se na ten další. Doporučuji! Druhá řada byla přinejmenším stejně kvalitní a díl od dílů lepší. Postava Libby a hlavně její představitelka si zaslouží obdiv za to, jak svou postavu zahrála. ()

Michelle75

Temný krimi seriál z konce 19. století. Hodně povedený, celým vizuálem, příběhem a i hereckým obsazením. Noční život v té době celkem ožíval. Jednotlivé postavy jsou zajímavé, napětí i příběh nepokulhávají,ale naopak v divákovi probouzí vělikou zvědavost. Celkově na mě hodně dýchl duch minulosti a mělo to sílu, jen jsem byla zklamaná z konce. ()

Gogo333

Na seriál mě nalákal Daniel Brühl a opět tu podává vynikající výkon. Evans, kterého moc nemusím, taky nebyl špatný. Chvílema mi to připománalo historické CSI, ale seriál perfektně buduje atmosféru a krásně si hraje s divákem, že on sám neví, kdo je vrah. Seriál i dokáže překvapit několika nečekanými zvraty. Trošku sem si přál, aby některé postavy skončili jinak, ale takhle mě to aspoň dostalo. Po Ripper Street další povedená dobová kriminálka. Klidně bych dal i další sérii. 80% ()

DannyBoy80

Slušný seriál s hrozným koncem. To je klišé na klišé. Závěr mě teda hodně nasral a zkazil zážitek z celé atmosféry seriálu. Škoda. ()

Jaro_slav

Výborně natočený, slušná výprava, skvělý herci, ale téma, který mě ani trošku nezajímá. A kvůli Dakotě Fanning na to přece čumět nebudu. Takže po třech epizodách tři rudý a dost. ()

warrenur

Vyborni ustredni predstavitelia, pribeh a i tajomny krvilacny vrah a niekolko "vykukov z radov skorumpovanej policie". Spolu s vykreslenim spinaveho prebudzajuceho sa New Yorku, ale hlavne charizmatickym Laszlo-m a jeho vysetrovacimi metodami je to pre divaka vitane obcerstvenie, co udrzi v zaujati. Trosku sklamal zaver a dovetky, avsak stale sa jedna o nadpriemer. Odporucam. ()

Bozvav

Být to dvodílný film super, takto dosti utahané a místy až nudné. ponurá atmosféra dosti rozmělněna ve fádní konverzaci. Za mne 55%. ()

FilmWave

Dokonalí vizuál a herci (s výjimkou Dakoty), ale kromě první a deváté epizody se to hrozně vleče a nic se tam vlastně neděje. Nevadí, stačí se kochat starým NY. ()

anatheman

Dle mého názoru seriál s velice proměnlivou kvalitou. První díly vybízí k nadšení, před polovinou dojde k ustrnutí, po polovině se energie zase vrátí, ale konec... ten to všechno pohřbí. Mám pocit, že seriálu by prospělo podstatně méně dílů. V určitých momentech je totiž dosti křečovitý a prázdný, což může vyvolat apatické postoje. Jak jsem ale již zmínil, myslím si, že všechno pokazil hlavně závěr. Ten se mi zdál dosti nepřekvapující a do určité míry plný vynucených emocionálních klišé, respektive "rozpomenutí", která byla výsledkem úmorného natahování. To vše bylo podle mě zbytečné, neboť ani samotná tématická náplň není nikterak originální. Stačí si alespoň přečíst zdejší popisek, k tomu připojit korupci v policii, okrajová dobová témata a především... ano, vraždy podle náboženských asociací! To jako vážně? Nečekal jsem něco přelomově originálního, ale vzít výše zmíněná témata, zalít je (líbivou) temnou polevou a umístit do historické epochy mi opravdu nestačí. Je sice fajn, že zde máme trojici zajímavých vyšetřovatelů (skvěle herecky obsazených), ale to je málo na to, aby The Alienist překročil hranici průměrnosti. ()

hazaba

Fakt skvělý seriál, který člověka vtáhne tak, že se těší na další díl. Výborné obsazení, mezi herci to ladí. Doufám, že bude další serie. ()

Waldir

Viac ako čokoľvek iné mi The Alienist pripomína minuloročný, fenomenálny Mindhunter. Po všetkých stránkach dokonalá a precízna, dobová detektívka, ktorá sa evidentne inšpiruje tým najlepším z daného žánru a zároveň dokáže fungovať ako samostatný celok. Výborne napísané a zahrané postavy, výborna výprava príbehu a výborné finále, ktoré je svojim spôsobom jednoduché, no perfektne ladí s daným vývojom situácii. ()

Charlie84

S2 - Angel of Darkness: Po Yellowstonu je Alienist druhý seriál, který zdařile imituje filmový look. Záběry z ulic Brooklynu, pouliční demonstrace, komparzem nabité parky, prakticky všechny exteriérové lokace nemají na seriálovém poli obdobu. Případ druhé série je propracovanější, postavy prokreslenější, závěr nekompromisnější, něž jsem si troufal doufat. Kdo skousne odvážné téma a provedení vražd v prvních dílech, bude mu odměnou slušná porce psychiatrické deprese v podání výborných hlavních protagonistů. Určitá strojenost zůstává i na podruhé, stejně tak samoúčelné zobrazování "drsných a špinavých" brooklynských ulic je spíše na závadu, klady ale masivně převažují. Alienist je v současné době bezkonkurenční historickou detektivkou a pro zpravení chuti po loňském děsivém Freudovi skvělá volba. ()

ER

Zajímavá kombinace psychiatra s vlohy detektiva , vyšetřujícího vraždy dětí. Výborně je vystižena dobová atmosféra a s tím související postavy. Vynikající herecké obsazení podporují napínavou zápletku, která je kompaktně propletena s dalšími dějovými liniemi.Navíc je znát, že tady se nešetřilo, tudíž každá epizoda je oku lahodící. ()

neo93

Velmi povedená a zajímavá dramatická seriálová novinka roku 2018, která se odehrává v  New Yorku na konci 19. století.  Seriál sledujeme očima psychiatra doktora Laszla, jenž začíná vyšetřovat brutální vraždu  mladého kluka, který byl oblečen v dámských šatech.  Spolupracuje s kreslířem, s mladou policejní sekretářkou i s dvěma detektivy. Podporu jim zajišťuje komisař Roosvelt, naopak proti nim je kapitán Corroner. S dalšími epizodami přibývají vraždy, vyvstávají jistá podezření a samozřejmě  se začíná profilovat už několikanásobný vrah mladých chlapců. Seriál na první pohled zaujme kriminální příběhem, ve kterém detektivové začínají  vyžívat nové, ještě neprobádané a nepoužívané postupy a techniky forenzní kriminologie, jenž se v budoucnu stanou naprostým základem v této oblasti. Významnou roli, rovněž v samotném ději hraje prostředí, v němž se celý seriál odehrává,  který je velice dobře natočen a můžete se cítit stejně jako ústřední hrdinové. Nelze opomenout výtečné obsazení v čele s trojící hlavních představitelů a to Daniel Brühl, Dakota Faning a Luke Evans. Bez nich by to určitě nebyla taková zábava. Tajuplný, napínavý a správně dobově atmosférický seriál, který stojí za zhlédnutí. ()

Toochman

Po přečtení místních recenzí jsem měl zbytečná očekávání. Spoiler: Kriminální zápletka by stačila sotva na tři díly, zbytek je balast a telenovela. Logické jednání postav aby člověk pohledal. Proč je postava Kreizlera prezentována jako odborník, psychiatr, když nepředvede za deset dílů žádné znalosti z oboru a do kapsy ho strčí i emancipovaná policejní sekretářka? Závěr tak slabý, že se to nedalo očekávat. A to už je co říct. Dobovou atmosféru se vytvořit také nepodařilo. Na to totiž nestačí nekonečné množství počítačové animace a špinavé a chrchlající děti. Herecké výkony překvapivě slabé, hlavní trojici jsem měl až na výjimky problém uvěřit. Režie je impotentní a scénář jako cedník. Uf, nikdy víc! ()

Zombiepod

Unikátny dobový krimiseriál z môjho obľúbeného historického obdobia, ktorý povyšuje psychológiu v žánri na ďalšiu úroveň. Detailne premyslený priebeh vyšetrovania stvárnený skúsenými hereckými ikonami, kde bezpochyby kraľuje Daniel Brühl. Starostlivé skladanie útržkov profilu sériového vraha v uveriteľne zachytenej atmosfére New Yorku z konca 19. storočia v rukách šikovných hercov, ktorí nám predhodili spracovanie u nás pomerne neznámej knižnej predlohy na výbornú. Finálna epizóda síce pre pozorného diváka veľmi rýchlo odbitá a neuspokojivá, no mne osobne sa táto ústredná herecká trojica tak zapáčila, že by som nepohrdol ani nejakým voľnejším pokračovaním. ()

Jacccob

Vylepšit detektivní prvky a nechat postavy na nás promluvit trochu více o jejich životě, jednalo by se o pětihvězdičkovou záležitost. S finálním hodnocením počkám až na závěr 1. série, v ostatních směrech zatím ovšem spokojenost. Dobová atmosféra je znát, ústřední herecká trojice mi vyhovuje, na Dakotu Fanning si budete chvíli zvykat, ale postupně vám také přiroste k srdci. Uvidíme co si přichystala druhá půlka seriálu, něco mi totiž říká, že budu spokojen i s tou.......Jsem. ()