Kráľ Alexander má dvoch synov - následníka trónu Jana a mladšieho princa Karla. Ten sa však odmieta zmieriť so svojou úlohou druhého v poradí a s pomocou svojho sluhu sa vláme do zakázanej komnaty, kde nájde predmety, ktoré tam ostali po zlom čarodejníkovi. Svojmu bratovi Janovi dá vypiť čarovný nápoj, ktorý mu v okamihu vymaže pamäť. (STV)

zdeny99

Tak tohle je obrovské překvapení, konečně pohádka, která tu ještě nebyla. Zabývá se tím, co asi prožívá až ten druhorozený syn krále. Jaké je to asi žít celý život s tím, že nebude vládnout, zatímco jeho starší bratr ano. A to jen kvůli tomu, že se narodil až jako druhý. Ale to by nebyla pohádka, aby si ten druhý a samozřejmě ten zlý neporadil. Najde v zapovězené komnatě elixír zapomnění a z něj mu dá bratrovi napít. A pak se začnou dít věci. Ze sympatického prince Jana se stane usměvavý tydýt, který všechno zapomněl. Ale i ne úplně všechno. Přemůže draka a vyhraje rytířský turnaj a nejen tím si vybojuje srdce princezny. Obsazení Patrika Děrgela, do té doby neznámého herce, se skutečně povedlo. Tohle je herec, co vypadá jako princ. Eva Josefíková coby princezna není vyloženě tou pravou princeznou, ale po jeho boku se mi líbila. Úžasný byl i Kryštof Hádek v záporné roli druhorozeného prince. Ostatně takové záporné role mu pasují. Prevíta už hrál v Bobulích. Ovšem jeho herecké umění se ukázalo až v jeho hodně záporných rolí, rolí úchýláků a kriminálníků (KLEC a díl V SÍTI seriálu SOUKROMÉ PASTI). Menších rolí se ujali známý a zkušení herci Freimanová s Hanzlíkem coby rodiče princů Jana a Kryštofa, Adamovská se Štěpánkem coby rodiče princezny a Kříž coby pravá ruka prince Karla. Mě se líbili všichni. Kříž se svým účesem mi připomínal toho chlapa z MAZACÍ HLAVY. Pohádka se vydařila i výtvarně. Ať už znázornění draka, tak především Zapovězeného lesa. Jeho král Josef Abrahám mi se svojí vizáží připomínal otce Fura v kostýmu Mrakomora. Impozantní byl i rytířský turnaj, ačkoliv chvílemi to už vypadalo jako parodie, když všichni rytíři seděli obvázaní na lavici zraněných. K vizuální stránce také pomohly hrady Kokořín a Křivoklát. Opravdu moc pěkná pohádka. Je akční, humorná, trošku romantická a trošku i fantazy. Krásná směsice těchto prvků, kde se vědělo kde s experimentováním a kombinováním skončit v pravou dobu. Nic překombinovaného a zároveň je toho tolik, že divák po celou dobu vydrží se dívat. [7437. hodnocení, 408. komentář, 68%] ()

inachisio

Tuhle pohádku miluju. Je naprosto výborně zahraná. Smekám. Vtipná k tomu, s naprosto bezvadným scénářem. Úchvatná reklama na českou přírodu. Barevná, originální a neuvěřitelně zabřichosepopadatnutící přehlídka skvělých, mnohdy neokoukaných herců. A ta hudba, konečně si dal někdo do nové pohádky práci s hudbou, kamerou i postavením příběhu. Dějová linka se taktéž neustále překvapivě mění a já, přestože zde vidím několik chyb, nemohu dát méně než 5. ()

pilarius

Jedním slovem: nadšení. Pohádka pěkně pohádková. Humor moderní a mně blízký. Sympatičtí a dobře hrající herci. Perfektní soundtrack. Česká produkce mě po dlouhé době velmi mile překvapila svou světovostí. Jestli tenhle film zůstane v modrých, budu z toho upřímně smutný. ()

Rockerman

Nevím, proč se ty vánoční pohádky poslední dobou tak nedaří. Ne, že by bylo všechno špatně, ale zase tomu chybí lehkost, spontánnost a přirozenost. Je to rozhárané a nedrží to pohromadě. Na druhou stranu to úplný propadák nebyl. Tu a tam se člověk i zasmál a docela dobře byli vybráni i oba princové. Patrik Děrgel je sympaťák a Kryštof Hádek už v " Kobrách a užovkách" dokázal, že umí zahrát hajzlíky, ktaré byste nejraději prolískali a to opakovaně a často. Doufám, že Jiří Strach dnes zaboduje, protože dlouhodobě jsou jeho pohádky (a ne jenom ty) lepší, než ty Janákovy. ()

hazaba

Jedna z nejhorších štědrovečerních pohádek, co jsem viděla. Děj skoro žádný, o hereckých výkonech, hlavně mladých, nelze pořádně mluvit a tak tu jedinou hvězdičku si zaslouží česká krajina, která nikdy nezklame. P.S. Člověk si aspoň spravil chuť Třemi oříšky, které následovaly po tomhle paskvilu. ()

jirkis

Po dlouhé době konečně pohádka, u které jsem se od srdce zasmál. Výtka snad moderní hudba u turnaje a roztleskávačky :D 70% ()

Ombak▼Penari

Ono to sice nevybředne úplně z českého pohádkového průměru, ale stojí to za pozornost, protože je to vtipné, pěkně nasnímané a celkově prostě docela povedené. Jedna z těch lepších věcí, co jsem z české produkce za poslední léta viděl. Palec nahoru. ()

Luk Skywalker

Tři a půl hvězdy za to jak korunní princ rád bumbal, to bylo na přes držku, pak to už bylo lepší (nebudu zde řešit, co vše by se dalo zapomenout, budu to brát tak jak to autoři předložili). Abrhám jako černokněžník super, akorát ten jeho konec byl rychlý (škoda). Evu Josefíkovou bych šel taky zachránit a další obsazení obsahuje dost známých jmen. ()

Wallis3

Rozhodně vítězná pohádka letošních Vánoc. Úsměvný příběh, a turnaj s roztleskávačkama. Tomu říkám ano! A herci, kteří opravdu hrají. Akorát ten drak teda mohl vypadat jako drak a ne jak figurka z kindrvéca. Přece jen máme 21. století, páni filmaři. ,,Ty umíš šermovat?" ,,Já nevím " BŘINK! ,,Aha, tak asi to umím." ()

Raziel_cz

Remake Příběhu rytíře z produkce Čt je pro mě vánoční zázrak. Nečekal bych, že se někdy dočkám nové pohádky na úrovni Šíleně smutné princezny. Janák je dobrý řemeslník a Hudský projednou potěšil vtipným scénářem bez zbytečných keců. Funguje to a je to super. ()

Ben Nevis

Pohádka mohla být temnější. Tvůrci se poslední dobou zaměřují pouze na děti, které se alespoň zasmějí vtípkům, pokud už nerozumí ději. Ale na štědrovečerní pohádku je to pokrok. Po hrůzách z minulých let přišlo něco svěžího a rozumně inteligentního a vtipného i pro dospělého diváka. ()

rekkky

Tak trochu trhlá pohádka s nápaditým obsahem a vcelku zajímavým scénářem. V porovnání s ostatními štědrovečerními pohádkami obstojí a to nejen díky hereckému obsazení, ale také pro svou přijatelnou audiovizuální podobu. ()

Heroine

Tohle je docela pohádka, která zaujme i děti, ne jenom úchyly a pamětníky. Objevuje se tam pár herců, kteří umí hrát, a má to nějakou pointu, a nějakou logiku. Mladí klaďasové sice obsazení otřesně, ale snaha se cení. ()

MickeyStuma

Pohádka je vcelku přijatelná, ale řekl bych, že musí krapet dozrát. Následník trůnu Jan (Patrik Děrgel) vypadá jako bohapustý naiva a mladší princ Karel (Kryštof Hádek) působí spíše jako pošuk zralý na léčení. Režisér Karel Janák natočil pohádku zcela ve stejném stylu, jako svůj předchozí seriál ´Ať žijí rytíři!´. Takže současná živost, současný styl humoru, který mnohdy ani nevyzní a atmosféra všelijaká, jen ne pohádková. Karel Janák má prostě svůj nezaměnitelný styl a je na diskusi, jestli pro pohádku přijatelný a nebo ne. Jen tak na okraj, za pozornost jistojistě stojí herecké výkony Pavla Kříže a Ladislava Mrkvičky. Jediné postavy, které tu doslova vynikají. A dále, když pominu fousy a barvu kostýmu, proč mě čaroděj v podání Josefa Abrháma tak strašně připomíná Mrakomora z pohádky ´Princ a Večernice´, kterého ztvárnil Radek Brzobohatý? ()

anatheman

Spolu s "Bambitkou" a Kdyby byly ryby (ano) asi nejlepší česká pohádka současnosti. Oceňuji na prvním místě to, že se prostředí snaží vypadat jako středověk... nebo pseudostředověk, abych byl přesnější. Konečně se nejedná o mix renesance a baroka, jak jsme zvyklí. Ne, že by mi výrazivo těchto slohů nevyhovovalo (přímo naopak), ale přece středověk je středověk. Na druhém místě musím vyzdvihnout nápad s lektvarem, co vymazává paměť. Ve výsledku máte pocit, že sledujete pohádkové Memento... No to asi až tak ne, ale ta myšlenka se zkrátka nabízí. :-) Další klad představují herci, jejich postavy a vtipné momenty, které z této interakce vychází. Za zmínku rozhodně stojí duo Hádek-Kříž, dále Josefíková. Plesl a "Gandalf" Abrhám. Musím i ocenit výběr lokací. Jenom jedna věc. Někdo se chtěl asi předvést, že dokáže jinak v hlubokých lesích ukryté hrady Kokořín a Křivoklát "přemístit" na výrazné kopce. Ok, proč ne... Jenomže je trochu divné, když při přiblížených pohledech na hrady vidíme ty majestátní stromy, co obklopují hradní ostrožny... Další mínusy představují logické díry v ději, ale ty snad není třeba řešit. Takže ano, nakonec dávám 4 hvězdy. ()

Ezis

Šest hvězdiček. Za socialismu se točily nádherné pohádky s velkými hereckými osobnostmi, důstojností, poezií, vtipnými hláškami i poselstvím... ale zase by nemohla vzniknout tahle úžasná bláznivina. Budí dojem, že se současné době nějakým omylem povedlo spokojeně doklopýtat ke kvalitní pohádce, podobně jako princ i přes ztrátu paměti nějakým zázrakem zachrání princeznu a vyhraje turnaj - a přitom za tím musela být obrovská spousta práce a nadšení. Pohádka má pár podivných momentů, ale celkově je to skvělá absurdní pohádková komedie, která převzala motivy z asi deseti jiných příběhů a dodala jim tolik svého svérázu, že z toho vznikla pohádka úplně nová. A navrch přihodila krásné kostýmy, exteriéry a hudbu. Vznikla z toho originální akční pohádka s roztomile nešikovnou, odzbrojující romantikou. - Vsadím se o co chcete, že se na Korunního prince lidi budou koukat i za padesát let :-) ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (viac)