Botticelli

Leif Karpe

Hudba:

Victor Gangl

Eva Mattes (rozprávač)

Průlomové renesanční dílo jednoho z nejvýznamnějších malířů konce 15. století, dvorního umělce Medicejských v širším kontextu – i s ohledem na jeho dozvuky a reflexi v současném umění... Přezdívku Botticelli prý převzal po svém bratrovi, ve skutečnosti se jmenoval Alessandro di Mariano Filipepi. Vyučil se zlatníkem a již ve třinácti letech získal potřebnou zručnost. Od šestnácti let byl svěřen do péče v té době nejslavnějšího florentského malíře, Filippa Lippiho a již jako pětadvacetiletý otevřel vlastní dílnu na florentské Via della Porcellana. Botticelli byl původně řemeslný umělec a kariéra malíře pro něj znamenala závratný vzestup. Jak dnes rezonuje Botticelliho renesanční dílo, nakolik je máme v povědomí a čím inspiruje současné tvůrce? (Česká televize)

rivah

Film velmi dobře osvětluje jeho život a především dílo. Bohužel střední část se současnými experimenty s jeho obrazy a jejich využitím považuji za zbytečnou.(max.70%) ()

andrii

Meditační průčelí. Pel zlatavé vláčnosti. Pevnost zpěvnosti perly božské povahy. Tu sám zbortí, "přetře," odbočí z pozice opěvovaných. Obleče se do oblačnosti. Stejně tak čelí snivé, sivé rovině, i jeho nástupci. ()

Anianna

Povedený dokument. Představuje Botticelliho dílo v širokém kontextu, možná až zbytečně širokém. Pro mě je zajímavá ta část, která ukazuje nejslavnější dílo Zrození Venuše v reklamě nebo v hrách politických.  Mám k takovým motivům výhrady, stejně jako k přetváření portrétů na počítači a argumentaci, že i to je umění. Vůbec je zajímavé sledovat, jak se mění pohled na umělecké dílo v čase a v místě. Zatímco v roce 1940 se s Venuší manipulovalo holýma rukama, v současnosti si kurátor nedovolí dotknout se byť jen rámu malé kresby bez bílých rukaviček... A úcta k rámům v podobě obrovského depozitu, ta mě tedy potěšila. ()