Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

Morholt

Že byla metanolová kauza strašlivý průšvih je jasné, ale až teď mi došlo, jaký to mohl být kolosální průser. První díl, který se soustředil především na výrobu a distribuci, byl trochu slabší. Vinu na tom nese především přehrávající Filip Máj resp. to, jak byla jeho postava napsána. Působil spíš jako karikatura a vůbec nedávalo smysl, že by se s někým takovým někdo pustil do holportu. Je to podobný případ jako Urbanův Rejsek v Sametových vrazích. Nicméně jakmile se v druhém díle začalo vyšetřovat a policisté sváděli souboj s časem, sledoval jsem vše s očima navrch hlavy. Byly tu emoce, napětí, tíživá atmosféra a prostor dostali vyšetřovatelé výborně ztvárnění osvědčenými i neokoukanými herci.Snad jen ten soud mohl dostat větší prostor. Nicméně zase mám po nějaké době pocit, že ty koncesionářské poplatky nejsou vyhozenými penězy. 80% ()

Rohy212

Nebýt známých hereckých tváří, nebylo by těžké splést si ho s vyspělejší zahraniční produkcí. Tím, jak kamera proklouzává po místnosti, zrychluje a zpomaluje, kde si o to příběh říká, a drží se detailů, navozuje Kopáčová pocit autenticity a mechanizace. Uvádí diváky do procesu a zároveň je pocitově vrací do nedávné minulosti. Záporné postavy přitom od začátku chytře stylizuje za mříže nebo snímá z nelichotivých přehnaně detailních úhlů. ()

6thSun

Po I. díle (proč to jako nejde hodnotit zvlášť?): velkou část atraktivity zde tvoří samotný námět, který se více či méně dotýká každého z nás (někoho minimálně proto, že tenkrát nemoh chlastat tvrdej) a i proto se z toho dalo možná vytěžit ještě o kousek víc, ale stejně tak to moh někdo šeredně dojebat, což Kopáčová zatím neudělala, naopak v závěru při představování vyšetřovací skupiny dokázala zaujmout natolik, že teď nevím, jak to přežiju do dalšího dílu. Asi ten čas celej prochlastám. Po 2. díle: Kvalita vydržela, sláva. ()

Gwaihir

V rámci české televizní tvorby vynikající počin, který téměř dokonale využívá potenciál zvoleného námětu a kauzu, jež otřásla zemí a způsobila mnoho utrpení, zachycuje v její plné "kráse" a perfektně rozdělené na dvě části, z nichž první se zaměřuje spíše na pozadí, motivace a počínání viníků a druhá na následky, vyšetřování a soud. Jde tak v podstatě o rekonstrukci, jež je výjimečná značnou podrobností, strhující vysokým tempem, působivá tísnivou atmosférou a oplývající skvělými výkony snad všech herců, kteří jsou navíc z naprosté vtšiny zcela neokoukaní. 90 % ()

ChArLeNe

Čo sa stane, keď sa spojí ľudská hlúposť a chamtivosť na strane výrobcov a distribútorov (až mrazí z toho, ako to predávali ďalej keď zistili, že to zabíja). Na druhej strane konzumenti, čo chcú ušetriť na kupovanom alkohole. Tí, čo zarábajú málo by mali dvojnásobne vedieť, ako rozumne narábať so svojimi peniazmi. Každý človek sa musí rozhodnúť, čo má pre neho väčšiu váhu, či chľast/chvíľkový pôžitok alebo zdravie. A na tretej strane laxné opatrenia na výrobu a distribúciu alkoholu, vďaka čomu sa táto kauza mohla uskutočniť. Muselo sa stať až niečo také, aby sa sprísnili opatrenia, hanba. ()

JohnCZ

Režijně a vizuálně hodně televizní, ale po výpovědní stránce hodně solidní rekonstrukce podpořená velice uvěřitelnými a kvalitativně vyrovnanými hereckými výkony. Tempo je sice trochu pomalejší, ale je fajn, že je každý díl z jiného úhlu pohledu, což se odráží i na náladě. Zatímco první půlka se zaměřuje na výrobu a tragická úmrtí, ta druhá je již z pohledu frustrovaných vyšetřovatelů. ()

Padme_Anakin

Zdařilé kriminální drama, které se podrobně věnuje metanolové aféře z roku 2012, kdy se na trhu objevil jedovatý alkohol.. Spojení lidské hlouposti s chamtivostí je opravdu smrtící kombinace a v tomto případě doslova.. Je to pěkně natočené, ve svižném tempu odsýpající, herecký ansámbl bezvadný, hudební podmaz vyhovující, ode mne dnes večer bez připomínek, zato s mrazením v zádech.. ()

Tryskomyš

Původně jsem myslela, že mě to nebude zajímat. Ale když už to měl manžel přepnuté na ČT 1, kde film běžel, zjistila jsem, že je to krajně zajímavé. Na konci i slza ukápla. Pokud si člověk uvědomí tragedii konkrétního jednoho člověka, tak je to hrozně smutné. ()

NinonL

Většina lidí si na tu hrůzu ještě dobře pamatuje. Ve filmu je pojata jednak z hlediska konzumentů závadného lihu, jednak z hlediska výrobců a distributorů. Ve druhém díle se zapojí i policie. ()

agentmiky

Po dlouhé době zase parádní česká kriminálka, která si na nic nehraje, prostě jen ukazuje pravou tvář tvrdé vyšetřovací práce kriminalistů, za což velké plus. Očekával jsem, že si někdy vezmou metanolovou aféru filmaři jak se říká na paškál, ale oni s filmem zabývající se touto tragédií přišli již po šesti letech. A já osobně to nepovažuji za uspěchané, ba naopak. Nějak jsem nemohl pochopit, proč z toho udělali celkově dva díly o délce 180 minut, ale věřte, že se mé obavy rozplynuly po pár vteřinách, film uteče jako voda. Musím poslat jednoznačnou pochvalu za tím nápadem vytvořit sice dva díly, ale každý se zaměřením na jiné osoby. První část je samozřejmě věnovaná těm "chytrolínům", kteří s tím nápadem jak vydělat velké prachy přišli. A také těm lidem, ke kterým se náhodou ten vadný alkohol dostal. Je pomalejší, ale dokáže strhnout úctyhodnými hereckými výkony a mrazivou hudbou. Druhá se zaměřuje na investigativní práci vyšetřovatelů, má rychlejší spád děje, tady mě bavil Finger. Já osobně jsem z filmu trochu znechucený (tedy zejména z jednání těch provinilých), protože ty dotyčné zodpovědné osoby se chovaly jako faktické hyeny a bylo jim jedno, že zavinili smrt mnoha desítek lidí a další hromadné skupině způsobili doživotní následky, hlavně že na tom peněžně vydělali. Fakt hnus. Jinak film opravdu podařený, na plný počet to není, ale nemá to k němu zas tak daleko. Za mě dávám 82 % ()

Soundtrack

Na mě to působilo jako zjevení. Český film na světové úrovni. Mělo to 3 hodiny, ale klidně bych se hned teď podíval znova. Bylo by skvělé, kdyby se tvůrci zaměřili na další známé kauzy české kriminalistiky - Kuřim, Stodolovi, Zelenka nebo něco podobného. ()

blackrain

Ta civilnost a autenticita filmu byla chvilkami až zarážející, protože jsem měla nedobrý pocit, že sleduju hraný dokument. Ono to tak vypadalo. V tomhle je velká síla příběhu. Je opravdu až děsivé, že tohle není žádná vyfabulovaná fikce, ale stalo se to a to poměrně nedávno. Kdyby se jim to podařilo skutečně dostat až někam do TESCA, to by byla hrůza. Postava Kristýny Podzimkové to u soudu řekla naprosto přesně. Nikdy jsem nedůvěřovala alkoholu z trafiky. Přišel mi vždy pochybný. ()

topi

Nedá mě to, abych zatím něco málo nenapsal k první části. Upřímně, k filmu jsem přicházel s velkým despektem, ale už od první chvíle jsem pocítil, že tohle nevypadá vůbec špatně! Hodně tomu pomáhají z velké většiny neokoukané tváře, které ale hrají naprosto přirozeně a filmu to dodává punc autenticity, jejich dialogy vůbec nešustí papírem, ani laciným dojmem, ale naopak působí úplně věrohodně. To mě překvapilo asi nejvíc. Známější herci také nezklamali, obavy jsem měl hlavně z poslední dobou tragického Vaculíka, ale ten zahrál fakt výborně! Dále mě zaujalo, jak je první část zpracovaná, kdy se podíváme do rodin lidí, co alkohol míchali a předávali dál, nebo do rodin, kde se už otravy projevily. Energická a dynamická režie Terezy Kopáčové hravě strčí do kapsy většinu nynějších filmařů, u ní je cítit zapálení a kvalitní řemeslo! Bravo! Je vidět, že režisérka sakra ví, o čem točí a jak se film dramaturgicky dokáže vyladit. K natáčení si přizvala výborného kameramana i hudebního skladatele, kteří film dostávají k preciznosti a já se nemůžu dočkat druhého dílu!!! Na plné hodnocení si radši ještě počkám...Po shlédnutí druhé části zvedám hodnocení na plnej kotlík, protože takhle natočené kriminální téma tady nebylo ani nepamatuji. Druhý díl je hlavně o hledání všech dalších zdrojů, kde je alkohol s metanolem všude ještě ukrytý, nebo stále někde v distribuci. Dále potom výslech obviněných a konečný verdikt. A hlavně práce kriminalistů, státních zástupců a celkově všech lidí, kteří na tomto případu pracovali. Klobouk dolů před paní režisérkou, že to všechno do detailu nejen zpracovala, ale i natočila a to takovým napínavým způsobem, že mi šla hlava ze všech těch informací kolem. Dokonalá práce a čerstvá krev pěkně rozvířila zatuchlou a upadající filmařinu v Česku. A to je sakra dobře, chtělo by to více takových talentovaných lidí. Že by do budoucna přece jen ještě svitla naděje? ()

italka63

Dobrá práce o děsivém příběhu. Mám tak trochu obavu, že budeme ve světě prezentováni jako národ pijící patoky za babku. Jenže, co s tím, když se to opravdu stalo? Čeho všeho jsou lidi schopni pro peníze? ()

slunicko2

Nuda. První díl připomínal hraný dokument - rekonstrukci trestného činu. V pokračování se do věci vložila policie. Ať tak či tak, nudné to bylo celé. ()

FilmFan24

Případ, který se stal a z jehož televizního zpracování na mě jde docela slušná depka. K autentičnosti přispělo obsazení méně známých tváří v rolích vyšetřovatelů. P.S. Už tehdy v roce 2012 jsem si říkal, že takový námět by se hodil na film. Díky za něj! Výborné zpracování. ()