Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

sharka.68

Málem se prodával i u nás v kantýně..jen kantýnská četla noviny a čučela na zprávy a tak tu značku stáhla, když přijeli na kontrolu, lahne vydala, měla k nim i doklady...neznámý alkohol nepiju, levný také ne a domácí jen od prověřeného výrobce, který ho pije také...film mi tu hrůzu připomněl...jen si nemyslím, že se lidi poučili... zmrazí nejen z prvního dílu,mrazí stále,že ještě někdo může mít flašku někde v domácím báru nebo ve sklepě...pořád čekám, co se stane s rodinou ,kde otce hraje Kratina.... dala jsem zatím 4 hvězdy, na pátou si počkám po druhém dílu....Vaculík v roli Maloty-Hofmanna, hodně dobrej!. Máj v roli blba Rudy, super... ()

Honzulik

Metanol - tak opět příjemné filmové překvapení u kterého ale mrazí! Mrazí hlavně při představě, že se něco takového opravdu stalo! Touha některých českých "magorů" po rychlém zbohatnutí se tentokrát krutě vymstila... Ve filmu exceluje hlavně Lukáš Vaculík, který dokazuje, že ještě zdaleka nepatří do starého železa, spíše naopak. Za skvělou režii chválím Terezku Kopáčovou, dobře upravený scénář, zajímavá kamera, vše doplňuje solidní hudba. Co víc dodat, já dávám 5* a těším se na druhý díl... ()

heavy66

"Zabíjeli kvůli bazénům, to je levný výklad kauzy Metanol", píše Mirka Spáčilová ve své kritické recenzi na idnes z 20.4.2018. Ale kvůli čemu jinému to asi dělali než kvůli prachům? Spáčilová vytýká "citové vydírání prostřednictvím dětí", ale sirotků po mrtvých určitě zůstala spousta. Když metanolová aféra začala, uvědomil jsem si, kolikrát jsem ochutnával různé domácí samohony, aniž jsem přemýšlel, co všechno by se mohlo stát, maximálně zažertoval o bílé holi. Lukáš Vaculík hraje skutečného pana Vaculu, a jde mu to dobře. Takhle civilní, uměřený a přesvědčivý výkon nepředvedl dvacet let a předtím taky ani jednou! První díl je o tom, jak se v Čechách (a hlavně na Moravě) chlastá, druhý o tom, že se stát probouzí k činnosti, až když začnou umírat lidé. Léta letoucí vyrábějí Dubinovi a jiní nelegální alkohol a vůbec nikomu to nevadí, a to je ten největší malér! ()

The_soloist

Nevím proč, ale mám hrozné pochybnosti o charakterech a vykreslení jednotlivých pachatelů oproti realitě, nicméně je to pořádně depresivní film, který připomíná nedávné události a zdůrazňuje jejich vážnost, která je i dnes často opomíjená. Na závěr bych chtěl dodat že snad tento film a události zabrání dalšímu neuvěřitelně jednoduchému skvělému nápadu. ()

PamelaJJK

Po prvním dílu jsem to viděl maximálně na 4, ale druhý díl byl naprosto strhující a tak to má u mě Metanol za plný počet. I díky obsazení, kde exceloval pan Vaculík, ale skvěle mu sekundovali pánové Finger, Máj a Bambušek. A v prvním díle i paní Freimanová. Metanol má kromě filmového zážitku i velice intenzívní a tísnivý dopad v tom, že je to podle skutečnosti (dosti nedávné skutečnosti) a zároveň v tom, že se člověk dozví, kvůli čemu ta celá kauza vznikla. Kvůli touze jednoho kreténa mít bazén! Záměrně zjednodušuji, ale v podstatě to tak je a z toho vážně mrazí. Tvůrci dostali na obrazovky věrohodně nervní atmosféru , kdy to byl pro vyšetřovatele souboj s časem a vše působilo velice realisticky a věrohodně. I přes zkratkovitý závěr, který by také stálo zato rozvést, je Metanol super a předčil mé očekávání. ()

jungewolf

Vynikající krimi - filmově/televizní ztvárnění skutečných událostí : 5 hvězd a 89 % . Výstižné komentáře - VIZ : troufalka a Fretakata . ()

pafka

S odstupem musim rici, ze mi v hlavne zustaly predevsim dokumentarni zazitky, predevsim ty, ktere vypadaly jak z nejake drsne realityshow. Jsou tam prave tyhle mista, ktere me az desily a odpuzovaly v pokracovani sezeni u TV, protoze to bylo drsne a hlavne dost blizke - vlastne z naseho normalniho prostredi, ke kteremu nejsme nikdo moc vzdaleni. Vykresleni celeho systemu prodeje vc. konkurence - opet dokumentarne ladene - ale zajimave! O to silnejsi to bylo. Hlavni roli David Maj zazaril a zapsal se do povedomi, ze se s nim musi v ceskem filmu pocitat. Jak rikala moje zena "To je pitomec na prvni pohled". A to se musi umet :) ()

koza3

Dramaticky zpracovaná éra prohibice, kterou si pamatuji nadáváním v hospodě a litím zelené či griotky, nic jiného se pár týdnů sehnat nedalo (teda až na slivovicu :-)). Nakolik jsou postavy přikroucené k obrazu filmovému je mi jedno, spousta z nich mě bavila či iritovala a to od filmu očekávám. Bolístku tvoří špatné herecké výkony některých protagonistů a závěrečná "speech" v soudní síni, která všem otevře oči. To bylo trapné, trapné. Dalším neduhem budiž snaha moravského přízvuku či slušné mluvy, to mi tam prostě nesedělo. Plus dávám hudbě, dramatickým zvratům a celkovému konceptu. Zajímavost je, že podobná událost se stala na přelomu milénia v Estónsku či pár dekád zpátky v Indii, ale ty počty úmrtí byly o trošku vyšší. ()

DonBraso

Tento náměť se popravdě musel natočit pomalu sám.Je to jedna z těch velkých afér po kterých sáhla ČT a natočila dvoudílný film.Řekl bych,že první díl byl malinko lepší.Co musím pochválit,že tu konečně nehraje mraky provařených tváří,který vidíte v každým krimi seriálu,kromě asi Vaculíka.Natočeno je to musím říci dost s přehledem a má to vcelku i slušný drajf,že se vůbec nedokážete nudit.Druhá část je už čistě kriminální zápletkou,která je dobrá,ale už jen řeší konec,možná někdy až moc rychle,přesto kvalitu má.Panáka po filmu si nejspíš nedáte,ale od režisérky je to velké řežisérské překvapení. ()

Muff

Trošku škoda té druhé americky akční části a toho přehrávajícího žalobce, obojí trochu přepálili, ale i tak Metanol patří k tomu lepšímu z poslední doby. Zvlášť uvěřitelný je herecký výkon Kristýny Maléřové-Podzimkové a Veroniky Freimanové, nicméně i Lukáš Vaculík odvádí dobrou práci. Neokoukaní herci jsou velké plus. Tragédie jednotlivých lidí na pozadí ziskuchtivosti pár vychcánků a jednoho blba. ()

solisoli

Slušne fundovaný bakalársky skutočný príbeh, aký česká kinematografia v minulosti točila, ako na páse, kde celé ČSSR za bakalármi priam horeli. Prvá časť tomu svojim slušným spádom aj nasvedčovala. Ale, keď v druhej časti nabehli českí kriminalisti, tak neskutočne prirodzene, že inšpektor Cluzo aliaz Ružový Panter, by bledol závisťou nad svojimi premožiteľmi. Excelentní inšpektori Vasil Fridrich s Martinom Fingerom vyčnievali z davu. Ale pískajúci hlavný inšpektor Vasia, tak to bolo niečo. ()

B3n

Objektívne možno na štyri hviezdy, ale tým, že je to český film a je skvelo natočený, tak dávam plný zásah. Hlavným aktérom, hlavne tomu géniovi, či "si myslel, že sa to navzájom vyruší", by som dal trest smrti, takto ich budú musieť daňoví poplatníci živiť celý život. ()

eMeMko

Po dlouhé době jsem zhlédl nějaký televizní film a musím říci, že jsem byl příjemně překvapen. Když máte ale jako téma metanolovou aféru, která se ve výsledku díky prohibici dotkla téměř každého obyvatele ČR, nejde asi ani šlápnout vedle. Nebudu chodit kolem horké kaše, film je téměř perfektní. Napětí by se celé ty tři hodiny dalo krájet, veškeré události jsou divákovi podávány velmi surovým a realistickým způsobem a chvílemi jsem i já zůstával s hubou otevřenou údivem. Herecky taktéž není co vytknout a někteří herci se do rolí tak ponořili, že jsem měl problém je vůbec poznat (např. Veronika Freimanová a jejích 15 minut na obrazovce bylo naprosto perfektních). Technická stránka pak jen dokresluje atmosféru, ze které mi bylo občas i dost špatně (což je paradoxně pozitivum). Finální hodnocení: nutno vidět a doufat, že bude více takových filmů (ale samozřejmě méně takových afér). ()