Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

lukasovic

Tento dvoudílný film mě docela bavil i když jsem z Ostravska tak se přiznám že o této události jsem nevěděl a po odvysíláni tohoto filmu jsem se o toto téma začal zajímat. Česká televize opět nezklamala a odvysílala další dvoudílný film stejně jako Metanol který byl taky tématický zajímavý. Jediné co se mi na tomto filmu nelíbilo byla Marta Issová v roli matky a to když herci z Prahy se snažili mluvit Ostravsky. Nejlepší postava podle mě byla Marka Taclíka který hrál otce. Určitě doporučuji skouknout za sebou a ne s týdenním zpožděním. Hodnocení: 90% ()

mdf

Skvěle natočený příběh,kdy zanedbání bezpečnosti práce vyústilo v tragedii.Taclík a Issová tomu dávali punc a i výprava byla skvělá.Možná ostravský dialekt trošku pokulhával,ale jinak dobrá vlaštovka ve spleti blbostí co Česká televize točí. ()

upis

Výborně natočený film a já myslel,že už filmy neumíme.Výborně Taclíku,ale i všem ostatním,byli jste skvělí,díky. ()

mozartka

Musím to napsat hned na začátku, na české poměry velice slušné. Udělala bych z toho jeden ucelený film a dala to do kin. Když vidím jaký "hovna" "český" se tam poslední dobou hrajou - Dukla 61 by byla pro kina to pravé. Oskar Hes mě mile překvapil, vypadá to na velice nadějného herce - ještě o něm určitě uslyšíme. Každopádně Martha Issová naprostá bomba, role jí byla přímo ušitá na míru, zahrála to peckově. Dukla určitě stojí za to, už jen z toho důvodu, že si uvědomíme, jak důležité je mít a dodržovat pravidla a nechovat se kvůli prachům, jako nezodpovědný "kokoti ever" - aneb za vše mohla lidská hloupost. ()

And09

Byla jsem velmi mile překvapená dnešní českou filmovou kinematografií, která se v tomto podání ukázala jako na velmi vysoké úrovni (což jsem upřímně až tolik nedoufala). Jsem ráda, že tato tragická událost byla zfilmována a divákům je nyní zprostředkována touto formou, neboť se o této události v dnešní době už příliš neví. Divákům také poskytuje náhled na drsnou práci horníků, což i pro mě bylo v mnohém velkým poučením. Herecké výkony byly také znamenité, ale trochu mi k nim neseděl ten jejich dialekt, nejvíc asi u Marty Issové, která je bezpochyby skvělá herečka (což se potvrzuje i v této roli), ale to asi bude tím, že mi tato role celkově trochu vadila; ale jinak ta rodinná situace byla velmi zajímavě podána. Jen škoda, že nebylo více prostoru věnováno té katastrofální události, která nakonec pojímala pouze závěrečnou část filmu. ()

vyhnalek

Bezkonkurečně nejlepší český film roku, jehož největší smůlou je, že se jedná o televizní film. Právě trochu televizní kamera je trochu na škodu, ale stejně dokáže film vyniknout i na velkém plátně. Na filmovém festivalu ve Varech byly oba díly promítány najednou, což přidává příběhu na síle. ()

io.

No, to bylo teda hooodně výživné. Tak kvalitní film podle skutečné události a ještě k tomu z českých luhů a hájů (z ostravskokarvinskych) - to se jen tak nevidí. Smekám před režisérem Ondříčkem - i když pražák (nevím kde se narodil), tohle zvládl skvěle. Chápu, že všichni aktéři nepobrali ten ostravsky dialekt na 100%, bo tam jak se nenarodiš, tak si s přizvukem v řiti. Hodně dobré dílo. Doporučuju - ale bacha! veselohra to fakt není. Zvukaře nepochválím, protože jsem si to někdy musel posunout zpátky, abych některé kousky dialogů vůbec slyšel...a to jsem si dobře vyladil zvuk, však nejsem amatér ;-) ()

walsidal

Televizní filmy většinou nehodnotím, protože to je všeobecně nižší level. Mají specifický formát, střih, skladbu a koneckonců i omezený rozpočet, prostě je na nich vidět, že jsou natočeny „pro jeden večer“. Ovšem „Dukla 61“ je něco jiného. Už dlouho jsem neviděl tak dobře udělaný český historický film, jakkoliv je to historie relativně mladá. Především musím ocenit, že film není povrchní. Nespokojil se se schematickým zobrazením prostředí a doby, ale dokázal nás skutečně působivě přenést do tak svérázného prostředí, jakým byla práce horníků za socialismu. Počínaje ostravským dialektem, žargonem a nevybíravým slovníkem horníků, přes dobové oblečení či účesy manželek havířů až k reáliím, které dnes znají už jenom pamětníci. Navíc se vlastně na pozadí dramatu spojeného s tragédií odehrává ještě sociální drama, kde lidé jsou právě tak drsní, jako bylo prostředí a práce hornického Ostravska. Je tu spousta dobrých hereckých výkonů, mezi kterými ale vyčnívá Martha Issová, která v tomhle filmu dokonale předvedla svůj neobyčejný herecký potenciál. Matku tří dětí, která bere život se stejně syrovou samozřejmostí, s jakou přicházejí jeho rány, dotáhla do naprosté dokonalosti. Jakkoliv to na sobě nedává Marie znát, cítíme z ní neomylně každodenní strach, schovaný pod slupkou tvrdé praktičnosti, který se jen výjimečně prodere napovrch. A z toho strachu pramení i její vztah k Janě, ve které vidí příčinu její bortící se představy, že nebude muset zažívat stejný strach o syna, jaký zažívá denně o manžela. Osudovost téhle skvěle zahrané postavy ani nejlépe pochopíme v závěrečné scéně, kdy doprovází svého mladšího syna do hornického učiliště… Ve filmu najdeme řadu scén velice dobře vypovídajících o svéráznosti hornického prostředí, která je determinována právě nemírně tvrdou prací horníků – za všechny scéna, kde Petr přijde domů po svém prvním dnu na šachtě a snaží se jíst polévku. A dobře je pojata i vlastní tragédie, znázorněná velice přesvědčivě jako směs nekompetence, osobních pochybení, lhostejnosti, náhody i dobového, zpolitizovaného přístupu k hornické práci. Není v ní ani stopy po citové manipulaci a přesto, nebo možná právě proto, jsou některé momenty neuvěřitelně silné – třeba scéna, kdy ředitel přichází k bráně přečíst jména obětí. A nelze nezmínit prostřihy s výpověďmi pamětníků, které dokázaly ještě posílit autentičnost příběhu. „Dukla 61“ mě naplnila nadějí, že by to s českým filmem přece jen nemuselo být tak zlé, jak se někdy zdá. Kdyby za nic jiného, už za tohle zaslouží „Dukla 61“ absolutorium. ()

Kacaba4

Jsem z Ostravy, děda byl havíř, žili s babičkou v Havířově. Pamatuji si ho jako velmi hodného, tichého chlapa, který hrál neskutečně dobře šachy a rád koukal na jakýkoli sport v televizi. Film přesvědčivě ukazuje lesk a bídu života v prominentní socialistické kleci pracující dělnické třídy. Taky jaké věci vedení fabrik dokázalo provést bez ohledu na zdraví a životy lidí, kteří tam pracovali. I domácí traumata manželek havířů. Takhle žili naši rodiče. Žijeme lépe? ()

honza.g

Řemeslně poctivý film pro celou republiku, i v zahraničí by měl co říci. Jen pro Ostravsko, tedy aspoň podle zdejších komentářů, by se měl dotočit dabing, aby jim to "netrhalo uši". Samozřejmě přeháním, v Ostravě jsem byl několikrát a drtivá většina těch, které jsem slyšel mluvit, měla jen jemný místní přízvuk, asi jako v Brně, a pokud jde o slovník, tak ten měl méně lokálních specialit než ta brněnština. Pravda, nebyl jsem v havířské hospodě, jen v MHD s lidmi jedoucími na směny nebo na fotbal. Takže ta místní hrstka šovinistů, planoucích proti prznění ostravštiny, jsou spíš jen pohrobci jakéhosi státu ve státě, který se kolem OKD podařilo komunistickým koryfejům za dlouhá léta vlády jedné strany vytvořit. A Ondříčkovi patří velký dík za to, že nám tento fakt vylíčil velmi přesně a objektivně, včetně té strašlivé daně, kterou tato elita dělnické třídy (a tedy všech socialistických pracujících) za své výhody platila. Ty výhody zase nebyly takové, jinak by se Ostravsko muselo ve svobodných volbách dramaticky lišit od ostatních krajů, což se nestalo. K samotnému filmu: popis vlastní tragedie zavání fabulací takřka Mahlerovskou - mohlo to tak být, ale taky nemuselo. Ostatně sami auitoři filmu doporučují interaktivní dokument na https://www.ceskatelevize.cz/specialy/dukla61 , kde je celá událost popsána mnohem podrobněji a hlavně s důrazem na nejistotu (resp. různou pravděpodobnost) některých informací. ()

Maskati

Povedené a uvěřitelné,lidské,citlivé a dojemné i drsné. Kdo se podívá, trochu pochopí hornický naturel a to okolo. Poprvé jsem viděl Marthu dobře zahrát. Nepitvořila se a nekňourala, ale hrála! Bravo. A domnívám se, že by si to zasloužilo i víc, než jako TV film. ()

tba4u

Na první zkouknutí celkem zajímavý počin, ze kterého jsem ale neměl ani ten nejmenší pocit mimořádnosti. Po Českých lvech, kde nová akademie, zdá se, ten pocit měla jsem se na Duklu podíval podruhé...a můj pocit se moc neposunul. Scénář na mě trochu melodramatický, ale budiž, vypuštěním celé řady mikropříběhů a postav, které děj nijak neposouvají ani neovlivňují by se to dalo sestříhat na normální stopáž. Ale příběh je celkem plynulý, atmosféra v dolech je silnou stránkou díla, a herecké příběhy v hlavních i vedlejších rolích na mě působily přirozeně, byť ani ty ne nějak mimořádně. Co mě ale dost nemile překvapilo je kvalita kamery...v polovině scén nevidíte hercům oči, mnoho záběrů není zaostřených...nominace na 'Lvy za kameru...wtf...?! A tam, kde oči vidíte vynikne neskutečně špatná práce maskérů...herci vypadají jako Zombie, je to tak špatné, že to ruší. U díla s takovým rozpočtem a ambicemi bych upřímně čekal na těchto postech mnohem lepší řemeslo. Hodnocení jsem ani po druhém shlédnutí nezměnil, naopak pocit, že jsem prve dal málo se změnil, dvě hvězdy podle mě odpovídají. ()

MikeT

Současná tvorba mě příliš nezajímá, ale toto drama mě doslova pohltilo. Dokonce tak, že jsem vzal děti a jeli jsme do Ostravy na exkurzi do několika dolů. Nejde jen o popis důlního neštěstí, v tom filmu jsou naprosto mistrně vykresleny i ty nejbanálnější vztahy mezi postavami, životní zkušenost matky v podání M.Issové, kterou mladí hrdinové Petr a Jana nechápou a bouří se proti ní, neprofesionalita komunistických vedoucích pracovníků, vztahy na pracovišti, atd. Jestli "ostravština" postav nebyla dokonalá? Vážně u takového filmu právě na tomhle záleží? A to nejlepší na závěr - žádný happyend, na který jsou diváci notoricky zvyklí z amerických filmů, hlavní postavy zkrátka v dole zahynou. To je surová realita, která se z filmů již prakticky vytratila, takhle to v životě prostě chodí, žádný Bruce Willis ani Superman... Naprosto dokonalé dílo, na které se rád podívám i za 20, 30 let znovu. ()

megacik

Za mňa - vynikajúca dráma s výbornými kulisami. Použitý je veľmi hrubý slovník, ale aspoň sa na nič nehrali. Na prvý pohľad nudná rodinná dráma tomu neskôr dodala grády, proste museli to tam použiť. Bez toho by ste nemali komu držať palce. Slabšia prvá časť zosilnila drámu v druhej časti. ()