Komorní filmový příběh, odehrávající se v nemocnici malého města, vypráví o velkém trápení malého uličníka, jemuž přezdívají Lže a krade, a který slíbí své malé spolupacientce, že přivede do nemocničního pokoje Mikuláše - tradiční postavu českého adventu. Tento slib se mu nepodaří splnit, jeho snahy několikrát překazí pedantická vrchní sestra, které se tu říká Stará koza. V průběhu děje se odhalují napjaté vztahy mezi třemi dospělými - alkoholikem dr. Koníčkem, vrchní sestrou a mladou sestřičkou Pipkou, všelijak zatížené různými nevraživostmi, planými iluzemi i zklamanými nadějemi. Přes všechny konflikty a jakoby zázrakem tu v závěru dojde k laskavé chvilce mimořádného citového pochopení a v nemocnici se konečně objeví Mikuláš. (oficiálny text distribútora)

Mylouch

Mrazivá nálož mikulášské disharmonie, kterou zúčastněné ztracené duše přiživují dle svých schopností s příkladným nasazením. Herecky výborný nemocniční personál s vejlupkovskými dětskými výkony, atmosféra nemocniční bezútěšnosti, ♫ harmonizující Hapkovy akordy, scénáristické dědictví Jana Procházky. Vrchol polistopadové "televizní" tvorby. ()

milanko8

Vím, že na mne tento film udělal dojem v mých dětských letech a dnes po mnoha letech jsem si ho připomněl a musím opět smeknout klobouk před panem Kachyňou. V tomto filmu ve spojení se skvělou Hapkovou hudbou mě vytanula na mysl režijně-scénáristicko-hudební spolupráce Guiseppe Tornatoreho a Ennia Morriconeho... Tím nechci srovnávat, jen to v tomhle filmu na mě silně zapůsobilo, podobně jako u zmíněných italských géniů. Miluju film Městem chodí Mikuláš. ()

starbrejkr

Nevím proč, ale tenhle film jsem viděl několikrát, ač se mi nikdy moc nelíbil. Především mám s ním spojenou tu tísnivou nemocniční atmosféru..zvláštní.....na západní filmy a seriály odehrávající se v nemocničním prostředí se klidně koukám a nijak špatně na mě nepůsobí, ale jak vidím něco z českého nemocničního prostředí (především něco z minulého století), působí to na mne vždy depresivně...čímpak to asi bude? ()

Autogram

Pekné, veľmi pekné, smutnopekné. Aj na sviatok Mikuláša a obdobie darčekov sa dá pozrieť z inej strany a nespočíva to len v úvodnej humornej scéne, keď sa rozprávkovo ladená trojica v sekunde premení na niečo prozaické s celkom ľudským správaním. Už pri tejto scéne som vedel, že Kachyňa znovu nesklame. Pár veselých sestričiek v modrom, jedna múdra ostrieľaná vrchná sestra, doktor zo štvrtej cenovej skupiny a niekoľko detí, ktorým boli vdýchnuté nejednoduché charaktery. Všetko s vyborným obsadením, takáto mikulášska noc nemohla skončiť zle napriek všetkým nezdarom, čo sa prihodia. ()

Vikinec

Můj znuděný výraz ve tváři a nezájem o film změnil náhodný pohled vedle na uslzenou manželku. Zbystřil jsem a udělal dobře. Tradičně dobré herecké výkony Abrháma a Balzerové s dojemnou snahou uvěřitelného sígra nastražily past, ze které se jen těžko dalo utéci. Takže být tento komentář na papíře, byl by rozmazaný. ()

• Filmovalo se v Bohnicích. (M.B)
  • Pohled na město s kostelem na začátku a na konci filmu byl točen v Polici nad Metují. (stefaton)
  • Pôvodne chceli režisér Karel Kachyňa a scenárista Jan Procházka natočiť film na začiatku sedemdesiatych rokov. Avšak Procházka bol v tej dobe na čiernej listine komunistického režimu v Československu a jeho scenár nemohol byť realizovaný. (Raccoon.city)