V roku 1948 poručík Kot vedie oddiel, ktorý má za úlohu likvidáciu prevádzačov a pašerákov, ktorí sa pohybujú na hraniciach s Nemeckom. Prevádzačom pomáha človek, ktorý dobre pozná miestu prírodu a spôsoby, ako prekonať jej nástrahy. Preto získal prezývku Kráľ Šumavy. Napriek tomu, že drsné prostredie šumavského kraja dokáže využiť vo svoj prospech, slučka okolo neho sa pomaly sťahuje. (STV)

Tormentor665

Když může mít Drsný Harry, který s přehledem a při vysoké oblibě všech střílí a mlátí máničky a negry, mít přes 80%, proč by je nemohl mít i Král Šumavy? ()

Godhaj

,,To je figura, co?“ ,,Dobrá!“ Nedá se svítit, tady musím jen chválit. Ač je už z roku vzniku jasné, že toto dílo musí být dobově tendenční, vůbec nic mu to neubírá na koukatelnosti. Kachyňa dokázal vytvořit tak sugestivní stísňující pocit poválečné samoty v horách, že jsem prostě musel těm ,,obráncům“ hranic fandit po celou dobu. Sympatickým hercům doslova kraluje Radovan Lukavský, který si svého vojenského velitele – borce naprosto herecky vychutnal. Scénář je jednoduchý a prostý, nejsou v něm žádné zbytečné či otravné tlachy, vojáci suše a chlapsky reagují na vzniklé situace, což v dnešní době přihřátých a zženštilých superhrdinů z amerických blockbusterů vychvaluju do nebes. Parádní kamera se postarala o několik tak hutných scén, že byly až na hranici hororu. Král Šumavy je tak pro mě jeden z nejchlapštějších československých filmů, jaké jsem kdy viděl. ()

Looka

80% Po technické stránce naprosto vynikající film noir. Záběry zrcadlené v kaluži a nájezdy na jednotlivé postavy bez legrace strčí do kapsy Tarantina o cca 50 let později. Obsahově těžká propaganda, ale to samé by se dalo napsat i o amerických filmech z té doby. Navíc mám pocit, že např. Jaroslav Marvan na nás pomrkává lehkými narážkami. ()

Rattlehead

Výborně natočený snímek. Takovéhle strážce hranic se samopaly bychom dneska proti muslimákům potřebovali ! Jinak je velice úsměvné, jak zdejší havloidi dávají nízké hodnocení z ideologických důvodů. U amerických filmů, které oslavují mafiánské kmotry, drogové dealery nebo násilí, nic podobného nikdy nečtu. Proč asi ? ()

IvonaK

Velice dobře propracovaný film akorát že byl strašně smutný. Jinak Jiřinu Švorcovou jsem ještě ve filmu Vstup zakázán považovala za obyčejnou mladou ženu protože se v tom filmu skoro vůbec neusmála, ale jak jsem shlédla agitku Cesta ke štěstí a teď Král Šumavy, tak ona byla opravdu velice krásná. Byla snad nejkrásnější ženou padesátých let jejíž kráse mohla snad konkurovat jen Ludmila Vendlová, ale ta vzhledem k tomu že filmovala opravdu velice krátce, tak už ji člověk nemůže vyzdvihovat do popředí. Jinak mě Ilja Prachař vždycky bavil tím jak hrál samé příslušníky SNB a jeho role Trautenberka v Krkonošských pohádkách byla asi opravdu nejzvláštnější a nejoriginálnější. ()

dkas

I když pominu námět, tak film působí v těch klíčových momentech velmi zkratkovitě a nedokáže tedy držet tu správnou atmosféru. Třeba utopení v bažině, nebo chytání "padouchů" je vyloženě odbyté. ()

kikulin

Ruda propaganda jedna basen. Ve sve dobe nemistne, drze a nechutne. Herecke vykony me primely dat *. Obdiv k syzetu knihy proradneho Kalcika ani Kachynuv jinak nesporny um mi stiny bolsevismu z mysli nevyzenou. ()

Numerobis

Snažil jsem se nevnímat "dobové podání histórie", je tady o tom již mnoho napsáno, takže nebudu nadále rozvádět. Na svou dobu asi nezvykle dobře natočené, zvláště v porovnání s podobnými (i nepodobnými) filmy tohoto období. Hlavně bych vypíchl používání "marastu" jako jednoho z hlavním herců. Ti z masa a kostí se totiž s velkou oblibou vrhají do něj ... a když se obalení temným bahnem soukají zpět, prostě s nimi nemůžete nesoucítit... ()

amyth odpad!

Nelze jinak než ODPAD. Tady nelze přihlížet ke zpracování a hereckým výkonům - bolševický paskvil a maras skrz naskrz. ()

vitak69 odpad!

Pro mně naprostá snůška ideologických nesmyslů. Kdyby bolševik neobehnal státní hranice plotem s vysokým napětím, dovolil lidem, aby se mohli svobodně pohybovat přes hranice, pak by nemohl vzniknout ani tento film a nekonaly by se ani žádné nekalé rejdy imperialistických agentů. Stačilo by, aby bolševik nekradl cizí majetek a nevěšel vlastní lidi a nezavíral je do lágrů. Jenže co by pak soudruzi vlastně měli točit za filmy v 50. letech? ()

Kubi21

Když se člověk odprostí od ideologického zabarvení celého filmu, tak mu zbyde velmi slušný příběh o ochráncích naší hranice (nespekulujte kdo hlídá před kým), který je podaný dobrodružně-tajemně a vše dokresluje výborná kamera s netradičními úhly pohledu a podmanivá hudba. Herecké výkony jsou přiměřené a přesné a nikdo nevyčuhuje nad film a všichni jsou pouze pro dobro příběhu. Opravdu politiku hoďte v tomto případě za hlavu a užívejte si dobrodružný snímek o drsných chlapech v drsné přírodě (a i době). ()

Pitryx

Stará dobrá filmová škola. To se pozná, řemeslná práce. Bohužel příběh jako takový trošku kulhá a místy zbytečně stagnuje. Přesto u snímku čas uteče jako voda, takže jej mohu i po letech doporučit. 8914/8917 ()

tatopulos

Tento film má všechno co má mít správný dobrodružný a akční film /střelecká scéna na začátku filmu v mlýně/-napětí, idealistické a odhodlané postavy, uvěřitelnost, překvapení. Černobílá kamera dodává filmu na pochmurnosti šumavských hvozdů. Jiří Vala hraje správňáckýho chlapa /"umíš střílet ?" "Neumím" /. Menšík dodává kulturně-humornou vložku. Politická propaganda ve filmu působí podprahově, ne-verbálně, je rafinovaná a nenásilná. Líbila se mi "industriální" stránka- hučení elektrických sloupů a je tam i ta pověstná "ruská" zadumanost... ()

regentor

Řemeslně skvěle zpracovaná propaganda na téma příslušníkú SNB sloužících na hranici. Karel Kachyňa ve filmu propojil prvky krimi i mystery.Samozřejmě viděno optikou doby vzniku tohoto snímku.Podmanivý vizuál situovaný do šumavských hvozdů a umocněný dramatickou hudbou je i dnes vcelku nevšedním zážitkem.Příběh skutečného Krále Šumavy, protože tento člověk opravdu existoval ( Josef Hasil) by si v dnešní době zasloužil své věrohodné a pokud možno pravdivé zpracování. Je docela ostuda, že tohle téma nikdo ze scénaristů a režisérů nezvedl.Proč tomu tak je můžeme jenom spekulovat.Třeba je to jen tím, že dnešní tvůrci zdaleka nedosahují takových uměleckých kvalit jako jejich předchůdci. ()

Eraser

Tenhle klenot bolševické kinematografie mě dlouho míjel. A byl jsem překvapený jak dobře je to natočené a zahrané. Za tu komunistickou ideologii jedna hvězdička dolů, ale jinak by to bylo na plný počet. ()