Sekta

• Taliansko La Setta (viac)

V roce 1970 vyvraždil v Jižní Kalifornii podivný tulák, který před tajemnou postavou v limuzíně přísahal věrnost Ďáblovi, skupinu hippies žijících v malé pouštní komunitě. O dvacet let později opustí v německém Frankfurtu mírumilovně vypadající muž středního věku svou rodinu se slovy, že jde koupit mléko. Místo toho sleduje mladou dívku domů, kde ji zavraždí a vyřízne jí srdce. Uprchne do metra, a když je dopaden, raději se zastřelí... (Allan)

pursulus

Víra tvá.¬         Nechtěl bych točit filmy podle scénářů Daria Argenta. Porád bych mu je musel vracet k přepracování, až by naše spolupráce vzala za své. Ano, mně by rozhodně nestačila slupka vnějšího účinu, pod níž se nachází oblast, o které mám to mínění, že obsahuje pouze zmatek, neurčitost tvůrčího záměru. Argento je tak v mých očích malým umělcem chtějícím dělat velké věci. Okatost vnějškovosti je tak působivá, že zmámila řadu diváků, kteří jaksi pozapomněli věnovati se také obsahu a sdělení. Argento působí v umění jako zdatný a šikovný politik na své voliče — omáčka řečí a gest nahrazuje nedostatky a řeší potíže.¬                 Dario Argento jako scénárista a Michele Soavi jako režisér — to jsou dvě ruce, jejichž hororový stisk je pevný a upřímný. To, co jsem řekl o Argentovi jako scénáristovi, platí stejně tak dobře o Soavim jako režisérovi. Výsledkem jsou snímky jako "Svatyně" nebo "Sekta", u nichž snaha o vnějškový výraz přebíjí vnitřní záměr do té míry, že ten ani nemusí existovati, natolik je podružný.¬                 Argentovy scénáře jsou plny slabých míst, které Soaviho režie látá přímo stalinovskou rukou. Přes to všechno jsou společné počiny obou — "Svatyně" i "Sekta" — spíše dobré než špatné. Je to tím, že si věří — a tak nakonec přesvědčí i diváka. ()

Chřástal

Správně úchylné a lehce znepokojivé, jen je nutné přetrpět něco hlušiny – frankfurtská epizoda s vyříznutím srdce (viz obsah filmu) nemá se zbytkem (kromě motivu králíčka) nic společného a dědek, než se k něčemu rozhoupe, je příšerně otravný. Ale bílí králíci v mnoha provedeních naznačují, že jejich majitelka si chtě nechtě chystá cestu králičí norou do říše divů a že se začnou dít věci, které nasadí hlavní hrdince brouka do hlavy, a to nejen metaforicky. Soavimu se daří vyvolat snovost (kterou by mohl vysvětlit i některé nelogičnosti) i s pomocí dalších symbolů, jako jsou masky či cingrlátka na stromech (zvláštní, jak bývá tohle haraburdí ve vzbuzování mírného neklidu účinné – viz Temný případ). Škoda toho konce. ()

Allan

O třídu lepší horor než SVATYNĚ. Je zde sousta velice pěkně natočených "psycho záběrů" a Herbert Lom v roli hnusného dědka exceluje. Inteligentní horor, u kterého se dá opravdu bát. ()

djbarrel

Průměrný, celkem atmosférický film s podivným závěrem a celkově s podivným dějem. Pár scén stojí za zapamatování (otvírání zapečetěné rakve, strhávání obličeje, scéna s ptákem, oživnutí mrtvoly ...) , ale jako celek je film spíš nudný. 55 % ()

Verafly odpad!

Po 20 minutách jsem vytuhla a měla jsem tu smůlu, probudit se na konec. Teda něco tak úchylnýho jsem nečekala! Soudě dle hojného počtu hvězdiček byla asi ta část, kterou jsem prospala, dobrá, nicméně zjišťovat to nehodlám. Za mě odpad, ten konec byla fakt úchylnost nad úchylnosti. ()

antragus

Pro mě především jeden z hororů, kde se víc kecá než dělá, a místy ani to ne. Že by psychologický horor? No nevím, ale s psychologií jsem moc společného nenašel, žádné velké vykreslování psychiky postav, žádné poukazy na psychické pochody, žádný psychologický vývoj. Symbolika, pokud jsem něco nepřehlédl platí pouze pro tento film, žádné odkazy na nějaký vnější svět. Takže nějakou sektu s novými symboly si můžu vysnít i každý večer před spaním. Film jsem zkusil dvakrát nebo třikrát v životě a pokaždé jsem se málem užral nudou. Takže jestli má být tohle inteligentní horor, já radši zůstanu za tupce s titulem. U Soaviho to beru jako pokus o něco neobvyklého, ale přiznávám bez lechtání, že třeba Děsem na jevišti (jinde taky Jevištěm děsu) mě potěšil daleko víc. ()

rain_dog

Síce nie taký intenzívny zážitok ako Svätyňa, ale v rámci satanistických horrorov veľmi výrazný nadpriemer. Moc nechýbalo a mohol sa zaradiť k takým klenotom ako Exorcista, Omen či Rosemarino dieťa. ()

SNCIS

"Prosím, neubližujte mi! Já jsem neviděla!" - "Nic jsi neviděla? Tos propásla skvělé představení. Bylo to nádherné, obětovali jsme tvé děti a přátele... A teď obětujeme tebe." První půlka filmu je vyloženě nuda, kde sledujeme po většinu času jen 2 herce (Lom/Curtis). Druhá půlka je o dost zajímavější. Ano, jsou tam nechuťárny. Tento film tedy splňuje požadavky kvalitního horrorů. Mínusy jsou 2: Ten 1 je první hodina filmu, a ten 2 je nesmyslný děj. Dějí se tam neuvěřitelné věci, které se těžko pobírají. - 50%. ()