Deň oslobodenia

(festivalový názov)
  • Česko Den osvobození (festivalový názov) (viac)
Južná Afrika / Lotyšsko / Nórsko / Severná Kórea / Slovinsko, 2016, 100 min

Kultová slovinská kapela Laibach je známa svojou fascináciou totalitnou, predovšetkým nacistickou estetikou, ktorá významne ovplyvnila podobu aj obsah ich vystúpení. Komunisti aj liberáli považujú hudobníkov za provokatérov, ktorí chcú svojou tvorbou totalitné režimy zosmiešňovať. V roku 2015 nastal zlom a skupinu si pozvala vláda Severnej Kórei, aby zahrala pri príležitosti osláv oslobodenia krajiny spod japonskej koloniálnej nadvlády v roku 1945. Dokumentárny muzikál približuje absurdné divadlo príprav koncertu, ktoré doprevádzajú nedorozumenia spôsobené kultúrnymi rozdielmi, neustála kontrola a neoblomné požiadavky cenzorov. Kým atmosféra na hraniciach s Južnou Kóreou hustne, pompézny koncert môže začať. (Jeden svet)

Biopler

Pokus o humor drží tvorcov dokumentu prvú tretinu a Laibach sú každopádne strelení týpci. Badať fajn nápady, animácie, šikovný strih. Potom sa však sledovanie príprav koncertu zvrhne na mišmaš, na ktorý som sa nechytal. ()

Baldrick

Nesmírně důležitá záležitost, na kterou lze nahlížet z různých úhlů a donekonečna o ní debatovat. Laibach našli v Mortenovi spřízněnou duši a společně opět bodují. Tohle je skutečně ono pověstné a kultovní nastavování zrcadla (oběma stranám). Hranice morálky, vnímání, sebereflexe, tvorby, komunikace, atd. Dovolím si také osobní názor, jezdit tam měli a je skvělé, že se jim to povedlo zrealizovat. Nic nelegitimizovali, jen překročili hranice, které jiní nahlas označují za nepřekročitelné, ale pak v tichosti přehlížejí nebo se dokonce účastní jejich překračování jiným způsobem (do Severní Koreje přeci dnes naprosto běžně jezdí cestovky, a rozhodně ne jen od soudruhů z Číny). Ukázali (jako již před nimi jistý Gorbačov s Reaganem), že hranice mezi lidmi (státy, ideologiemi) se dají efektivně překonávat pouze vstřícností a komunikací, nikoliv řinčením zbraní. Protože smát se psovi, který zahnaný do kouta štěká a kouše, dokáže jen idiot (srovnatelný s některými aparátčíky tamního režimu). Tohle všechno ale samo neznamená, že ten film není jedna velká bžunda, himlhergot, Laibach! ()

semsemidivej

Zajímavý dokument z exotického prostředí, střet asijské kultury spojené s komunistickým režimem, který chce vše ovládat a cenzorovat se "západní" slovinskou rockovou kapelou, která používá silné výrazové prvky a je někdy spojována s nacismem. Nakonec to jakž takž zafungovalo, můj osobní názor je, že tam neměli jezdit protože zlegitimizovali nelidský totalitní režim. Pro diváky, kteří nevidí pod povrch, ho mohli dokonce zidealizovat: “vždyť ti lidé vypadají tak šťastně”. To bylo naivní. Pak měli dát větší prostor hudbě, z koncertu zazněla jen jedna písnička a vypadalo to, jako by se hned utnul, což nebyla pravda, protože zahráli celkem devět písní. Něco mezi 3 a 4 hvězdami. ()

SpaceOdyseus

Jako dokument o kapele a jednom jejich koncertě bych nebyl tak nadšený. Ale když se na to podíváme jako na komplexní multižánrové umělecké dílo, kterým to samozřejmě je, nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. ()