OA

• USA The OA
Dráma / Mysteriózny
USA, (2016–2019), 14 h 43 min (Minutáž: 31–71 min)

Brit Marling, Will Brill, Emory Cohen, Patrick Gibson, Brendan Meyer, Ian Alexander, Scott Wilson, Robert Eli, Marcus Choi, Chloe Levine, Nikolai Nikolaeff (viac)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (7)

OA (2016)

Zcela jistě se tomuto seriálu nedá upřít kvalita. Vynikající herci, solidní kamera, režie a scénář, který si s diváky vcelku zdařile pohrává celých osm dílů. Jediné co bych vytknul...pokud bych chtěl, je pár scén, kdy Prairie vypráví příběh ze svého pohledu a tvůrci nám ukazují i to, co rozhodně vidět nemohla. Ale to je jen drobná výtka, protože ve finále je to všechno o něčem jiném. O čem? Nu...chvíli je to drama, chvíli mysteriózní příbeh, pak zase drama, pak se to smíchá, pak zase oddělí a nakonec... :o) Pokud nepovažujete možnost života po životě za hloupost a je ve vás kus esoterična, pokud jste si mysl nenaplnili jen skepsí a rozumem, pokud ve vás Moodyho Život po životě nechal otazníky...bude se vám to líbit. Ale jestli patříte k těm, kteří při slovech anděl, karma, dimenze, zázrak... protáčí panenky, tak neztrácejte čas, bude to pro vás jen hromada keců. Pro mě, který byl nadšený třeba z Výchozí bod (2014), to bylo fajn, i když se přiznám, že jsem nebyl tak nabuzený, abych to sjel celé v kuse, což normálně u kratších seriálů, které mě opravdu zaujmou dělávám. ()

Chapter 1: Angel of Death (2019) (S02E01)

První řadu jsem viděl před téměř třemi roky a jediné co si pamatuji jsou tváře Britky Marlingové a Jasoně Isaacse. Takže jsem se v první epizodě trochu ztrácel, ale vypadá to, že s tím tvůrci trošku počítají a navíc si vzpomínám, že se to má motat kolem reinkarnací, nebo alternativních světů...prostě srážka s esoteričnem a mysteriózní tématikou. Pokud někdo první řadu neviděl, asi bude zmatený stejně jako hlavní hrdinka. Proto opravdu vřele nedoporučuji naskakovat do OA bez znalosti předchozích událostí, nebo aspoň jiné tvorby Marling. Kriminální zápletka i styl vyprávění zatím vypadají dobře, uvidíme, jestli mě i tentokrát dokážou tvůrci udržet zvědavého až do konce. ()

Chapter 2: Treasure Island (2019) (S02E02)

Tvůrci jsou ve druhé řadě o poznání ambicióznější. Tomu odpovídá i o poznání vyšší rozpočet, více postav...všechno to funguje. Kdo se zajímá o NDE (zkušenost s blízkosti smrti), případně astrálním cestováním, jinými dimenzeni, apod. bude chrochtat blahem. Koho to nezajímá, bude nejspíš otrávený. Pro skeptiky tady moc prostoru není, protože byť se příběhem vine linka s detektivem, který hledá malou vietnamku, stejně se vše motá kolem mimosmyslových zážitků. Nějakou dobu už se těmito věcmi nezabývám...došel jsem k závěru, že to nerozlousknu, takže jsem to nechal být, ale asi se s chutí dodívám do konce. Druhá AO je velmi kvalitně natočená a zatím to vcelku ladí. ()

Chapter 3: Magic Mirror (2019) (S02E03)

No...vidím tady velmi podobný průběh jako měly Stranger Things. Druhá řada byla taky ve všech ohledech nabušenější, hollywoodštější, plnotučnější...nebylo co jí vytknout. Přesto se nezdála být lepší, než ta první. Najednou bylo pryč překvapení a přestože se většina očekávání naplnila...bylo to chladně propracované a jaksi umělé, na jistotu. Tato epizoda byla velmi dobrá, přesto na mě působí prvoplánovitě a podbízivě pro komerčního diváka. Což umocńuje další gay scéna, při které se mi chtělo zvracet. Nejsem homofob, ale mám plný zuby toho, jak jsou všude nacpaní neheterosexuálové, jako by jich nebylo 5, nebo kolik procent jich údajně je, ale aspoň polovina populace. ()

Chapter 4: SYZYGY (2019) (S02E04)

Uf, začíná to být zmatené, ale ne tím chytrým způsobem, kde se na diváka vybalí zajímavá pointa. Je to překombinované. Přibyla nová zajímavá postava, stalo se hodně věcí, scéna s chobotnicí byla dost úleťácká...prostě je to mišmaš. Jako by se tvůrci utrhli ze řetězu. Přesto je to dost zajímavé, aby měl člověk chuť to dokoukat. ()

Chapter 5: The Medium & the Engineer (2019) (S02E05)

S výjimkou konce a skvělému nápadu s kostkami, se stala z OA podivná fantasmagorie. Sice spíš v tom dobrém slova smyslu, ale to plácání několika věcí dohromady se mi moc nezamlouvá. Jako by se tvůrci snažili nacpat do jedné řady všechno, co chtěli použít třeba v následujících třech řadách. ()

Chapter 6: Mirror Mirror (2019) (S02E06)

Epizoda bez OA. Za mě osobně mnohem lepší, než ta přepálenost posledně. Takový návrat k první řadě. ()