Noc na zemi

• Česko Noc na Zemi (viac)

Päť malých príbehov tohto filmu sa odohráva v rovnakom čase v rôznych svetových metropolách a časových zónach. Počas jednej noci sa medzi taxikármi a ich pasažiermi vytvorí zvláštne puto, ktoré ich vytrhne z anonymity mesta a odhalí čo-to z tajomstva ľudského života. V Los Angeles ponúkne prestížna filmová agentka taxikárke úlohu vo filme, ale drsná mladá žena má svoj vlastný sen: stať sa automechanikom. V New Yorku nemecký emigrant Helmut blúdi v spleti ulíc veľkomesta a nevie svojho pasažiera doviesť na požadované miesto. V Paríži si taxikár z Pobrežia slonoviny so svojou slepou pasažierkou vymenia poznanie o tom, aké je to byť iný: čierny alebo slepý. V Ríme zhovorčivý taxikár svojou úprimnou spoveďou privodí farárovi počas jazdy infarkt. V Helsinkách tesne pred úsvitom traja muži v tuhej zime lamentujú nad krutosťou života a lásky. Päť príbehov spája nostalgický humor a zvláštna atmosféra cesty, na ktorej sa z cudzincov prostredníctvom ľudského kontaktu aspoň na chvíľu stanú dôverní známi. (STV)

Maxtrix

No, tohle je přesně ten film, kterej chápu jak se dostal tak vysoko, ale nemá tam co dělat. Místy nudný,  ale hlavně bez přesahu a nějaký celkový náplně. Největší šok byla přítomnost Giancarla Esposita. LA 2/10 NY 8/10 Paříž 5/10 Řím 7/10 Helsinky 4/10 - takže aritmeticky mi to vychází mezi 2 a 3 hvězdy. Dám tu lepší, protože místy pobavilo, ale nedoporučím. ()

Susanita

Opravdová filmová lahůdka! Pět povídek z pěti měst světa, vtipné i smutné, laskavé i ironické, nevšedně všední, rozhodně však s jakýmsi utěšujícím účinkem na duši. A to vše doprovázené hudbou Toma Waitse, co víc jsem si mohla přát... Můj favorit - New York. ()

lilihit

Jim Jarmusch a jeho ostré a kruté videnie ľudských osudov v zábavnom poviedkovom filme. Kompozičná klasika ako z nemej éry: ciferník hodín a metropoly s odlišnou mentalitou. To je rámcovanie, Jarmusch sa s formou nekašle. Dôležitejší je obsah, ktorý hovorí o kontrastných hodnotách nespojiteľných svetov, ktoré sa predsa spájajú konkrétnym časom a priestorom. Globalizácia sa ich netýka, existujú iba rôzne pohľady na ten istý predmet v danom časovom priereze. To, čo spája rôznosť, je subjektívna pravda poznania. ()

saintanwar

Ikdyž nejsem velký fanoušek Jima Jarmusche, tak mě tento film velmi zaujal svou formou i obsahem. Pět povídek na jedno téma, ale každé v jiném stylu... podle místa děje. Výborné zpracování...a v podstatě velmi jednoduše vtipné. Líbilo se mi i herecké ztvárnění postav. ()

zimi

85% no to je síla, opravdu to s těma 5* myslíte vážně? Se na to někdo koukal ještě podruhé, tak to vám závidím, já se nudil, né úplně, ale je to tak 50% musím dát 2*, páč co vy tu zde provádíte a o čem píšete, zřejmě to myslíte vážně, ale u mě zas dílo co je nadsazováno, já se nudil a sledovat to celé od začátku do konce, si myslim bez šance!!!!! Koukal jsem na to dva měsíce vždy po14ti dnech, jsem se přinutil si pustit další příběh a ve směs nuda o ničem jediný co má 100%, že to už nikdy neuvidím!!!!!! ()

LucillaK

Musím říct, že originálnější povídkový film jsem nikdy nezhlédla. Pět příběhů v pěti taxících a pěti lokalitách. Osoby obyčejné i neobyčejné jedoucí kdoví kam. Jízda Helmuta Grokenbergera a Yoya mě naprosto dostala - ať už tím, jak Helmut pískal na píšťalky, nebo jak do taxíku nastoupí Angela, začne se dost hlasitě hádat s Yoyem a Helmut jen tiše přihlíží. I na toho Itala jsem nezapomněla! :) Režisér Jim Jarmusch natočil opravdový skvost. ()

mistrpropr

Nuda k posrani! Tohle někoho bavi? 5 dementnich pribehu, kde se akorat nudne placa v taxiku. Zoufale nevtipny, nudny a bez pointy. Neco takovyho, kde se jen placa a ma to stat na dialozich, by si mozna mohl dovolit Tarantino, ale tohle??? Diky uz nikdy ()

LEFTFLANK

Až na Helsinki som sa skoro neprestal smiať, dokonca aj Paríž s LA stáli za to. Samozrejme to nie je celé o komediálnosti. To vie aj sám Jarmusch a tak podáva vyše dve hodiny smutno-smiešne poviedočky a príbehy osobitého štýlu. Od dokonalosti to má veľmi málo :) ()

Sejkorka

Matematicky (5 L.A.+5N.Y.+3 Paris+1 Rome+3 Helsinky)/5 = 3,4, čili dohromady 3 * Ten Řím to opravdu zazdil, mále jsem to vypnul celý. Naprosto skvělá Winona Rider v první povídce a výborný Helmut ve druhé. Z profilu Beatrice Dalle nevyplynulo, že je slepá, tudíž zahráno skvěle. Roberto Benigni je určitě skvělý herec (viz Život je krásný), ale tady mi totálně nesednul. Navíc zabil padreho. Finům nerozumím. Nejen kvůli řeči ... ()

Belphegor

Bravissimo! Já už mam od Jima nakoukano, takže už vždycky vím, do čeho jdu. Jeho film jsou prostě delikátní, o pocitech. Nemají nijakou velkou pointu, ale dokáží velmi dobře vtisknout moc super chvíle. Noc na zemi je jen pět různých příběhu, které se stanou v taxíkách v pěti různých městech. Je na to příjemné koukat, Jim navic vtěsnal spoustu obskurních momentů a přídavných hodnot. Herci jsou naprostou báječní, Winona Ryder byla skvělá a Roberto Benigni nezapomenutelný. Nejvíc se mi asi líbilo Los Angeles a Řím, ale všechny mají něco do sebe ()

honza.g

V souhrnu jde o 5 malých filmů, většinou výborných, jejich krátký rozsah je plně využit, nic není nedotaženo, i ta výplňka v Římě je dobrá. Asi nejlepší povídkový film, co jsem kdy viděl. ()