Ghost Dog - Cesta samuraja

• Slovensko Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak (viac)

Neľútostný k protivníkovi, láskavý k deťom a zvieratám. Ghost Dog (Forest Whitaker) je nájomný vrah riadiaci sa kódexom japonských samurajov. Nenápadne ako duch sa premiestňuje tmavými ulicami s neodmysliteľným kufríkom v ruke. Žije na streche opustenej budovy, obklopený svojimi milovaný holubmi. I on, jediný svedok svojich zločinov, sa jedného dňa stane nepohodlným pre svojich chlebodarcov. Svoj ľadový kľud stratí v okamihu, keď mu mafiáni ako varovanie zahubia jeho milovaných vtákov. A to nemôže nechať bez pomsty… (ASFK)

Tomesh

Plusy: Whitaker, Rappová hudba (z duše ji nemám rád, tady mi kupodivu nevadí), poštovní holuby, literatura všeho druhu, samurajský kodex, mafie, režisér.. Minusy: Někomu to připadá pošahaný, mně ne! ()

Natabar

Takový filmový ementál - chutná vcelku uspokojivě, ale těch scénáristických děr zde bylo víc než jsem schopen a ochoten akceptovat. ()

KimmyJ

Koukám, že si Jarmush zase jednou s divákem pěkně pohrál. Ačkoliv to na první pohled vůbec nevypadá, tak asi víc než třeba v Mrtvém muži. Líbí se mi, že všechno podává pěkně nenásilně a pomalu a cítím zde i lehký náznak parodie. Pěkný příběh o samurajovi s pistolí. ()

Midori_Mike

Možná už jsem viděl příliš snímků s podobným tematem, jaký má Ghost dog, takže jej nedokážu pořádně ocenit. Ale mám za to, že tento film je z části nezvládnutý. Hlavně režisérsky... nicméně má jakousi osobitou atmosféru, která třeba někomu přesně sedne. Hlavní ale je, že to, o čem se film snaží mluvit, se z něj vyčíst dá. Jenom mi to nešlo tak lehce, jako např. u Posledního samuraje (teď myslím ale jenom z hlediska samurajské filozofie, jinak jsou filmy každý poněkud z jiného soudku). Prostě tu na mě tolik nepůsobila síla okamžiku. Ale abych jenom nehanil, pokud nebudete mít od snímku přehnaná očekávání, může se stát, že budete velmi příjemně překvapeni :) . Takže já dávám trochu slabší, ale přesto 4* ()

Unnamed

Jsem rád, že se mi stále daří jednou za čas narazit na film, který mě naprosto dostane. Ghost Dog jím určitě byl. Nevím čím to bylo, ale jednoduše jsem hltal každou scénu. Bylo to jiné než všechno ostatní okolo, klidné, hluboké, ale při tom ne nudné, ba naopak. ()

Brain-D

Z průměrného začátku se vyvinulo něco víc. Díky "Dead Man" s Johny Deppem vím, že Jim Jarmusch netočí klasické filmy a tohle není vyjímkou. Tady je tohle neskutečné pozitivum. Všechny kodexy z knihy samuraje prolínané z příběhem mají neskutečnou sílu dodat člověku náboj a vykreslují postavu Ghost Doga. Jeho aktuální cítění nebo to jakým směrem by měl směřovat. Hudba RZA, gangy a noc tomu dodali neskutečně silnou temnou černošskou atmosféru. Čím více nad filmem přemýšlím, tím bych dal větší hodnocení. Takže 10/10 ()

ganz

Film který mě nadchl svou vyjimečností a to hlavně u Ghost doga, který je naprosto jedinečná postava stejně jako jeho přítel se kterým si nerozumí ani slovo. Ghost dogova vendeta je výborná a jeho chladnokrevná přesnost při "práci" spojená s uctíváním samurajských kodexů je opravdu výborná. "Tys zastřelil ženskou!" "Furt volaj po zrovnoprávnění-Tak sem ji zrovnoprávnil" ()

Warsheek

I když myslim, že samurajskou filosofii chápu, vůbec nemůžu akceptovat její aplikování na současný svět. Tím spíš na Ameriku a jedno zachráňený dítě ulice. "Italská rodina", která hraje tu špatnou stranu je navíc neuvěřitelně trapná. Proto mi tenhle příběh připadal, jak to říct, trochu mimo. Znovu to vidět nemusím. ()

ABCD Marta

Ať se snažím jak se snažím, nejsem schopen pochopit, proč je Ghost Dog tak vysoce hodnocen. Vyvětlení může být několik, ale já nenacházím žádnou motivaci je hledat, takže děkuji Jime, ale toto nebyl můj šálek kávy (výbornou hudbu a způsob, jakým Jarmusch ztvárnil život stárnoucích gangsterů, kteří se kromě řešení ,,svých" obchodních záležitostí musí potýkat i s problémy stařeckými, mě však dostal). ()

Ravi

Film podle mého gusta - nenápadný název, skvělý a jasný příběh, výborná hudba, nápad i provedení a excelentní herecké výkony a dialogy. Ještě jsem nedodal, že obdivuji kameru v tomto snímku. Cestu samuraje by měli vidět všichni fandové poctivých gangsterek i milovníci sólo mužských hrdinů na pokraji existence. Dostala mě věta: "Ježiši, tys zabil policajtku! - No a? Furt chtěj tu rovnoprávnost, tak jsem ji zrovnoprávnil!". Nejlepší byl film poprvé 100% = 5/5 ()

mcleod

Gangsterský film ve velmi netradičním samurajském hávu. Filmem je protnuta samurajská filozofie, kterou se řídí i hlavní postava. Jinak by se taky dalo říci, že film je o chlapíkovi, který vzal příliš vážně jednu knihu o samurajích. Ve filmu vlastně nic jiného není, vše co souvisí s příběhem, ale je mimo tuto samurajskou linii, se divák buď nedozví nebo je mu předloženo jen velmi povrchně. Jim Jarmusch prostě dává jasně najevo, co je ve filmu podstatné... cesta samuraje. ()

Pedross800

"CESTA SAMURAJE KONČÍ SMRTÍ. O SMRTI JE NUTNÉ MEDITOVAT KAŽDÝ DEN. DEJ SPOČINOUT TĚLU I DUŠI A MYSLI NA TO, ŽE MŮŽEŠ BÝT ROZERVÁN ŠÍPY, STŘELAMI, OŠTĚPY A MEČI. ŽE BUDEŠ SPLÁCHNUT VLNAMI ČI VHOZEN DO PLANOUCÍHO OHNĚ, ZASAŽEN BLESKEM, UDOLÁN ZEMĚTŘESENÍM. ŽE SE ZŘÍTÍŠ Z ÚTESU, SKOLÍ TĚ NEMOC ČI SPÁCHÁŠ HARAKIRI PO SMRTI SVÉHO PÁNA. A KAŽDÝ DEN, BEZ USTÁNÍ, SE POVAŽUJ ZA MRTVÉHO. V TOM TKVÍ PODSTATA CESTY SAMURAJE" Otřepané téma podané originální formou mající hloubku, šarm, poselství i vtip. Cesta černého mstitele je sice pomalá a rozvláčná, o to více však atmosférická a vtahující. Film, který má v sobě velké množství nezapomenutelných chviliček a okamžiků a skvělou černošskou hudbu. A hlavně toho nejoriginálnějšího zabijáka všech dob v podání fantastického Foresta Whitakera! ()

vyfuk

[Slepák] Moje první kino naslepo se stává v celku zajímavým zážitkem. Film, o kterém jsem něco slyšel a renomé režiséra je věhlasné. Film jako pocta samurajství z prostředí černošské čtvrti jako pomsta bílým troubům a lidem, co zabíjí bezdůvodně zvířata a tak dále. Na začátku strach z překombinovanosti a zbytečné mlčenlivosti. Časem se však dostaneme i k humoru, který je nakonec skoro hlavní zajímavou devízou. Zajímavý zážitek. ()

P1tr

Pokud je cesta každého samuraje takto nudná, podivná a nejasná, pak se nedivím častému ukončení života pomocí harakiri. Ghost Dog je film prakticky o ničem. Mnohdy není poznat proč a koho zabil, celkově se toho o hlavním hrdinovi příliš nedozvíme. První půlhodinu jsem se slušně bavil, připadal jsem si, jako bych se díval na parodii, ale jak postupoval "děj" dál, došlo mi, že tento film se bere opravdu vážně. Akční scény působili až směšně, když každý důležitý zastřelený protivník po třech zásazích ještě zůstane deset vteřin stát, pak si v klidu sedne a odebere se do věčných lovišť. Ghost Dog mi vyloženě nesedl a nechápu, co tímto chtěl režisér světu říci. ()

BuryGol

Jime, je mi to líto, ale dávám jen tři hvězdy. Nápad jsi měl dobrej a nebylo to nejhorší, ale těch ALE je přece jenom víc. Už ta idea že ne.gr si hraje na samuraje co poslouchá hiphop je hrozná. Mávání pistolema místo meče, až podivný rozdíly v technice (moderní ovládání aut a sto let stará bedna v bytě Italů?) Do toho hiphopová muzika, okolí samej čmoud, "zhasínání opony" co fungovalo třeba v Mystery Train ale tady ne. Nevim...dobrý bylo zúčtování s mafií, myšlenka, anglicko-francouzská konverzace a poučení o samurajích. Ale že bych to musel ještě někdy vidět, to fakt ne. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva

17.09.2022

V požehnaném věku devadesáti pěti let zemřel americký herec Henry Silva, jenž díky své nezapomenutelné tváři a zejména svým ostře řezaným obličejovým rysům byl fanouškům znám hlavně prostřednictvím… (viac)