Dreyfusova aféra

• Francúzsko L'Affaire Dreyfus (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dráma
Francúzsko, 1899, 13 min

Krátky film opisuje vtedajšie aktuálne udalosti, ktoré rozdeľovali verejnosť vo Francúzsku v súvislosti s Dreyfusovou aférou. (Marek1991)

Hellboy

Méliès natočil sérii 10 tableaux, živých obrazů ilustrujících události Dreyfusovy aféry. Film jsem viděl bez vysětlujícího komentáře, ale každý minutový obraz je uveden titulkem vysvětlujícím, co se děje. Přičemž použití titulků ve filmu z roku 1899 mě docela přepvapuje... Na film je kromě toho fascunující jeho aktuálnost - aféra tehdy ještě zdaleka nebyla uzavřena. ()

gjjm

VRCHOLNÉ DÍLO GEORGESE MELIESE. Série velmi emotivních a většinou velmi kvalitních dokudramatických scén z proslavené Dreyfusovy aféry (většina z nich je tu kdovíproč uvedena mezi samostatnými filmy). Pokud je nějaký film z této doby, který se může bez jakéhokoliv handicapu měřit se soudobými snímky, pak je to právě Dreyfusova aféra. Neříkám, že se sem tam neobjeví slabší místo, celkově je to ovšem velmi kvalitní a téměř moderní. Magnifiquement! ()

evulienka3

Prvý cenzurovaný a zakázaný film! Vznikol ako retrospektíva skutočných udalostí. Zaoberá sa aférou kapitána Alfreda Dreyfusa, ktorý bol obvinený zo zrady. Táto aféra riadne rozvírila verejnú mienku vo vtedajšom Francúzku. Pre mňa osobne veľmi zaujímavé a to nielen vzhľadom k tomu, aké nezmysli sa zvykli v tej dobe filmovať. Toto je príbeh natočený na základe skutočných udalostí a to kvitujem a oceňujem. ()

SeanLSD

Angažovaný Meliés spracováva vysoko aktuálnu tému priam žurnalisticky - ale pritom sebe vlastným spôsobom, formou hraného dokumentu. Vtedajšiemu divákovi bolo jasné, kto je kto a o čo sa v tejto mimoriadne medializovanej afére, čo rozdelila republiku, jedná, no dnešný pri jej neznalosti vo filme napriek titulkom iba tápe. ()

• V části "Bitva žurnalistů" Méliès napodobuje styl filmových aktualit, ale ostatní části jsou živé obrazy silně připomínající kolorované rytiny uveřejňované v tehdejších tiskovinách. (everlong)