Volha

• angličtina Volga
TV spot 2
Česko, 2023, 6 h 20 min (Minutáž: 72–80 min)

Réžia:

Jan Pachl

Predloha:

Karel Hynie (kniha)

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Kryštof Hádek, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Jiří Dvořák, Bohumil Klepl, Martin Pechlát (viac)

Standa Pekárek má v životě tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Goťáka. Pětidílná minisérie Volha je adaptace stejnojmenného románu Karla Hynie napsaná neobyčejným, bizarním a přesně odposlechnutým jazykem. Lze ji vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků – jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry. (Česká televize)

ArthasKarfa

Seriál, který mě hodně překvapil. Slyšel jsem nejprve samé negativní ohlasy, ale já jsem se bavil. Jak zachytili socialismus a televizi a život jednoho kluka "účel světí prostředky" to se mi líbilo. Nemůžu říct, že bych mu ve všem nějak fandil a udělal spoustu špatného, ale ten styl a naivismus a pragmatismus se kterým procházel ten život, to se mi líbilo a bavilo. Za mě velké překvapení, vtipný seriál. ()

Warhorr

Fuj ! A proč vlastně ? Když jsem si zjišťoval anebo četl první reakce, myslel jsem si, že všichni jen přehánějí. S určitou skepsí jsem šel do prvního dílu, no a dopadlo to stylem, že jsem to v podstatě dal vše na jeden zátah. Je pravda, že hlavním tahákem je tady Hádkova role, bez něj by to nebylo ono. Hynie vytvořil klasický obraz konfidenta, z kterého se Vám bude zvedat žaludek. Zcela typický příklad udavačskýho zmrda, který jede až na krev. Člověka, který je s každým za dobře, s každým chichi, chacha, ale pak Vám bodne kudlu do zad. Takhle to v tý době prostě bylo, věřit se mohlo jen málokomu a dávat si bacha na hubu byla každodenní rutina. Naposled, kdy jsem jsem se modlil aby hlavní, záporná postava dopadla špatně, ať už v seriálu nebo filmu, tak to byl snad Gylenhall ve snímku Slídil. Hádek hraje zcela totální, bezpáteřní a bezcharakterní hovado, z kterého se mi chtělo díl od dílu blejt stále víc a víc. Říkal jsem si, že tohle snad ani není možný, co ještě je všechno hlavní představitel schopen předvést ? Volha se sice nese v takovém komediálním nádechu, a ano, je tady plno legračních momentů, humorných vsuvek, gegů a vtipů, ale člověk nepotřebuje číst mezi řádky anebo nahlížet za oponu aby věděl o čem to celé vlastně je. Volha je výborný seriálovým dramatem s řadou hereckých hvězd, kde ani jedna nezklamala a bavila mě po celou dobu. Hádek si jde pro Lva. Samozřejmě potěší i kulisy a kostýmy. Jde vidět, že pokud ČT chce, dokáže natočit perfektní dílo, které nedělá ostudu, a které vyčnívá nad tunou těch paskvilů co vydají TV Hovna nebo Prima. Loni jsme měli Devadesátky a Podezření. Letos je to zatím Volha. No jen tak dál. ()

petikacka

Tak musím říct, že Standa "voe" Pekárek mě totálně dostal. A vůbec celý seroš mě úpa překvapil jak dokázal tu hnusnou sedmdesátkovou dobu představit dnešní společnosti. Spousta mlaďochů to asi vůbec nepochopí, ale ta doba prostě taková byla. Odporná, pokrytecká, práskačská, šukací, podváděcí, a spolupracující s STB...Kryštof Hádek to zahrál naprosto famózně, toho jsem si fuuuck vychutnávala. A největší devíza tohoto seroše je v tom, že nebyl tragický, ale humorný i přes tu normalizační hnusotu. Za mě příjemně překvapených 100% ()

Haniczka

Nostalgické okénko a výprava za pět, hudba za čtyři, některé scény a některé výkony herců za čtyři, scénář za tři, celkový dojem za tři, přehnaná ideologizace za dvě a Geislerová za jednu. Takže průměrně za 3,4. Když přidám chuť si to pustit časem znovu, zaokrouhlím to lehce nahoru a přimhouřím nad tou ideologizací jedno voko... ()

nonick1

Volha – aneb pětidílný počin ČT o době, kterou již máme za sebou(?), a o lidu (nejen televizním), v té době žijícím. Pokud se ČT snad hodlala tímto seriálem vyrovnat s vlastní komunistickou minulostí, ukázalo se, že ji má, bohužel, zalezlou pod kůži více, než by byla ochotna si přiznat. Německý teolog Caspar Huberinus kdysi prohlásil, že časy se mění a my se měníme s nimi. Ale kdepak: lidé zůstávají pořád stejní, jak nás o tom (nechtěně) přesvědčuje partička předlistopadových übermenschů z ČT, jakýchsi samozvaných pseudo-elit, koexistujících v podivně zvrácené symbióze s televizním molochem, jímž naoko pohrdají, ale spojeni s ním pupeční šňůrou příbuzenských svazků a větších či menších kšeftů, se ve skrytu duše třesou strachy, aby nepřišli o jeho přízeň či se nedostali do hledáčku StB. Jen ve srovnání s rozměry aktuálních miliardových kauz jsou z dnešního pohledu tehdejší kšeftíky, vzbuzující zájem seriálových „estébáků“, vlastně úsměvné. V tomto ohledu se vskutku nic nezměnilo – padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina (čest výjimkám, v seriálu poněkud povrchně a zkratkovitě naznačených). Proto, nepřekvapivě, až dodnes v tomto televizním prostředí rezonuje pomýlené pseudomajetnické polistopadové spacákové elitářství: REPUBLIKU... pardon: TELEVIZI... SI ROZVRACET NEDÁME! Sloužili tehdy a se skříněmi plnými kostlivců slouží i dnes; ovšemže s kabátem již naruby: opět režimnímu monopolu Jediné Svaté Pravdy, jakémusi nedotknutelnému svatému Grálu, obyčejnému plebsu zapovězenému již od doby vynálezu katodové trubice. Ostatně jejich tváře, diváky ČT dodnes strašící - tentokráte již z OLED obrazovek, symbolizují toto bizarní televizní kontinuum ještě z dob předlistopadových pořadů typu Pionýrská vlaštovka, TKM či BBV. V seriálu je řeč o době dávno(?) minulé, které ČT snad hodlala symbolicky nastavit „parodické zrcadlo“... či se pasovat do role samozvaného morálního majáku, bdícím nad poklesky té zavrženíhodné doby, přičemž paradoxně přitom není den, aby neodvysílala hned několik archívních pořadů z oné předlistopadové doby. Nehledě na to, že obraz současnosti je po více než třiceti(!) letech ještě o mnoho pokřivenější, než všechna tehdejší petřínská zrcadla dohromady: zatímco seriálový šofér Standa končí jako člen televizní ochranky, a jeho tupý lampasácký šéf bůhvíkde, skutečný komunistický vojenský prokurátor, který před „sametovkou“ posílal do vězení „odpírače“ vojenské služby, zastává dnes post nejvyššího státního zástupce, a aby toho nebylo dost, tak v letošním souboji ve druhém kole prezidentských voleb se spolu utkali bývalý komunistický agent StB(?) a bývalý komunistický rozvědčík. Úplná Sophiina volba… Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré - a možná by se to dalo i obrátit: kdyby v roce 2005 nebyla zrušena branná povinnost, a současní pětatřicátníci by tedy museli se skřípěním zubů přetrpět dva roky „gumácké“ vojny, asi těžko by se českým prezidentem mohl stát bývalý komunistický lampasák... Pokud jde o herce, nejpřesvědčivější ve svých rolích jsou Jiří Dvořák coby nevyzpytatelný estébák a Tomáš Jeřábek jako schopný produkční, na opačném konci si Jiří Lábus, tvrdohlavě jede svou bezradnou hereckou manýru, osvědčenou již od dob role živočicháře v Troškově taškářské trilogii – podobně tragicky je na tom i Norbert Lichý. Kryštof Hádek, který celý seriál celkem slušně táhne, se snaží, seč mu jeho herecké síly stačí, jen to jeho „volování“ mu moc nejde. Seriál má slušný retro-vizuál, ale poněkud rozpačitá „Vídeň“ přece jen ukázala, že rozpočet, i přes oněch sedm miliard(!) příjmů z koncesionářských poplatků, měl své limity. Suma sumárum – s odřenýma ušima za tři. () (menej) (viac)

Jurkodak1

Spoiler alert Od prvního dílu jsem se další čtyři neděle mohl těšit na nový díl. A byť lidi typu Standy od srdce nesnáším a hluboce jimi pohrdám, tak musím říct, že mě trochu mrzí, že se mu nějak jeho složku nepovedlo spálit a nemůžeme se těšit na novou řadu o tom, jak se snaží být oportunistou v novém zřízení. A taky mě dost mrzí, že je poslední epizoda taková smutná, oproti předchozím dílům, které byly skvělým doplňkem k vypnutí mozku a zasmání se od srdce. Celkově by dramaturgicky více prospělo, kdyby si Standa svoje průsery vyžíral průběžně, a ne až na konec, potom co si je všechny nakupil... i když z jiného pohledu to samozřejmě může působit jako ponaučení na konec. Jsem naopak skutečně rád, že se místní tvůrci učí používat CGI (byť na praktické efekty nic nemá) tak, aby vypadalo věrohodně. A taky herecké výkony stály za to, malá camea docela známých herců jsou naprosto geniální (Holubová jako švadlena, Pyško jako komoušský šéf závodu), méně známí herci ve více významných rolích byli osvěžující (Vláďa Buřt nebo dcera Pepy Horáčka) a ze známějších představitelů "hlavních vedlejších" rolí to snad nejlíp zahrál Bob Klepl. Opravdu rád bych dal 5 hvězd, ale ta dramaturgicky nevyvážená zasmušilost posledního dílu a osud Pepy Horáčka mě donutily tu jednu hvězdičku ubrat. ()

Milwa

Standa byl produkt své doby, svobodná máma ho naučila vychcanosti, doba a systém mu jen pomohly tyto schopnosti rozvinout. Nejlepší pro mě byla postava Josefa Horáčka, producenta, disidenta a taky táty, který balancoval na hraně a snažil se pro svou dceru v té blbé šedé práskačské době vykřesat normální život. Výborný scénář, skvělí herci. Bravo ČT ()

THE_Joko

Extra nesympaticky hlavný hrdina s ešte viac nesypatickymi milenkami. Silené, ba až trápne recitovanie vtipov mi prišlo len ako naháňanie stopáže. No i napriek tomu bolo zobrazenie doby velmi reálne. Príjemna jednorázovka. ()

Rockerman

Milí mladí přátelé na ČSFD takoví jsme byli! Ano, Standa Pekárek je absurdní postavou a nedovedu si představit, že by mu za normalizace všechno takto procházelo. I když jako"Volha" mohl mít různá privilegia a jako takové skryté a nenápadné svini, donášející na každého, kdo mu nebyl po chuti mu leccos mohlo být odpuštěno. Velice děkuji Janu Pachlovi, že měl odvahu nastavit zrcadlo (to je pěkná normalizační fráze, že?) nám všem, kteří v tom komunistickém ráji žili a to ještě komediální formou. Více v mém komentáři k prvnímu dílu - Foxteriéry. ()

Olík

Pětidílná normalizační retrosatira…..Švejkové, vychcánci, čecháčkové, gerojové, sraby, sobečci, proplouvači, prospěcháčci v čele s ukázkovým antihrdinou, u kterého si vlastně nejste jisti, jestli ho máte nenávidět nebo naopak. Tahle doba mne lízla jako dítě školou povinné a tak úplně nemohu hodnotit reálie, ale v tomto případě asi nešlo o co nejvěrnější zobrazení společnosti……i když od pravdy nebudeme zase tak daleko. Na prvním místě je tady humor….lidový, nekomplikovaný, jednoduchý. Na druhém obsazení…..Hádek výbornej, ale i například Lábus, Geislerová nebo Majer. A až na bronzovém stupínku přebírá medaili dnes již úsměvná, ale jinak smutná doba vlády jedné strany. Nebo alespoň takhle to pořadí vidím já. ()

chewingum

Spoiler! První dva díly byly fajn - poznali jsme Standu. Standa je debil, podvodník, podrazák, práskač, vychcánek a mamánek. Netěší mě Stando, třesu. Dál to pak bylo o tom, že Standa je debil, podvodník, podrazák, práskač, vychcánek a mamánek. Herecké výkony až na Geislerovou bezva, jinak to bylo ploché. ()

FOCKE_WULF

S tímto seriálem mě zasáhl proud nostalgie [...já a mí malí kamarádi lepíme na okna do ulice obrovské číslice a písmena VÍTÁME SLAVNÉ MÁJOVÉ DNY 1., 5., 9.. Třída je plná radostného jásotu. Milujeme soudružku třídní učitelku, protože je moudrá a vlídná...] Zapšklým antikomunistům, ale i proruským švábům bych rád položil nadčasovou otázku šíleného plukovníka Kurtze z filmu Apokalypsa: "Uvažoval jste někdy o skutečné svobodě? O svobodě od názorů ostatních? Dokonce i od svých vlastních názorů?" ()

DAPDO

Poklona Pachlovi, výborně natočený. Je dobře, že si můžeme velice často v TV připomínat dobu za komančů plnou konfidentů. Postava Pekárka zahraná od Hádka na jedničku. ()

tranquill

"Kdo nesere s námi, sere proti nám!" Výborně zahraná retro série. A za ty ruský k.... v titulcích dávám hvězdu navrch. "Vždyť vo nic nejde, jsme Pekárci, né?" ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD