Mária Magdaléna

• Česko Máří Magdaléna (viac)

Mária Magdaléna patrí k najzáhadnejším biblickým postavám. Je opradená mnohými mýtmi, ktoré z nej robia prostitútku, ktorú napravilo až stretnutie s Ježišom Kristom, a ten najodvážnejší jej prisudzuje úlohu jeho manželky. Režisér Garth Davis sa rozhodol túto mýtickú škvrnu zmazať a natočil dojemný a pôsobivý príbeh ženy, ktorá sa previnila tým, že sa narodila do zlej doby. (CinemArt SK)

salalala

Nevýrazné převyprávění části Nového zákona, které do podobné tematiky nepřináší nic nového. Garth Davis k příběhu přistupuje pietně a s pokorou a nesnaží se o nějakou kontroverzi nebo senzaci za každou cenu, což je nutné mu připočítat k dobru, na druhou stranu se ale tím pádem ochuzuje o atraktivnost, kterou by ovšem mohl dohnat někde jinde. To se mu ale moc nedaří, protože pomalé tempo nestrhne, dějové vaty je tu až moc a notoricky známý příběh není ničím ozvláštněn a ani vyprávění z pohledu ženy mu tolik nepomáhá. Navíc se v závěru tvůrci uchylují k nepříjemné zkratce a některé věci bez znalosti Bible nejou úplně jasné (kupříkladu tu není jasně řečeno ani naznačeno, že Jidáš Ježíše udal, takže jeho oběšení nedává moc smysl). Jestli ovšem v něčem snímek vyniká, jsou to brilantní kamera, která si s některými obrazy vskutku vyhrává a nádherná hudba, která dotváří velmi specifickou atmosféru. Vydařilo se i obsazení, neboť Rooney Mara je potřebně křehká a nevinná a Phoenix naplno rozehrává své charisma, ačkoli zrovna jeho Ježíš působí jako na permanentním tripu. Mary Magdalene určitě není špatný film a nejen na Štědrý den se ve směsi různých televizních Biblických příběhů bude vyjímat, nelze se ale ubránit dojmu, že měl na víc a mohl dopadnout o něco lépe. K tomu by ale byly zapotřebí větší odvaha a invence. 60 % ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $10,940,439▐ Len taká ľahká kresťanská skoro artová konverzačka, dokonca miestami aj také dúmavé, skoro filozofické, taktiež nejaká ta snaha o vizuálne kúzlo ale všetko len tak na pol plynu účinné. Takže tak trochu hra na umenie bez skutočného srdca. /50%/ ()

Gwaihir

Poslední dny Ježíše z Nazaretu očima Marie z Magdaly nejsou ani tak o muži, který hlásal slovo Boží, ani tak o ženě, která jej následovala, ale jsou zejména tím, čím jediným by nakonec také být měly, a sice o významu oněch slov a o onom Království, jež si nosíme všichni uvnitř, protože jak můžeme změnit svět, nedokážeme-li změnit sebe. 85 % ()

kingik

V televizním a sterilním duchu natočený snímek o Mařce poběhlici. Alespoň tak byla vnímána. Mařka je jaksi hormonálně nevyrovnaná, v pochvě má démony, tak ji vymáchají ve vodě. Mařka je pak relativně v pohodě. Až se zjeví Ježíš. Ten tradičně končí ukřižovaný a zaujímá poslední místo v zobrazených mučednících. I Jeremy Sisto, který ho kdysi ztvárnil, mně byl sympatičtější. Joaquin Phoenix jaksi naplno neuchvátil. Ovšem Rooney Mara, to byla trefa. Jestli se ten nudný film dá přežít bez spánku, tak jedině kvůli ní. Film má dvě hodiny, je hodně rozvláčný a poměrně cílí na nevěřící. Nemá příliš kontroverzní rozměr. Zarazilo mě, že v nastalé nudě nedělal kameraman vůbec nic pro to, aby diváky vizuálně uchvátil. Greig Fraser snímal vše fádním způsobem. I Ježíšovo ukřižování má jakýsi akademický rozměr. Garth Davis dostal příležitost biblické dějiny udělat atraktivními. Vizuálně film naprosto zklamal, obsahově je decentně korektní, na urážlivé pojetí rezignoval. Jenže jde o snímek určený pro kina, který operuje se značnou stopáží, načež pomalý vývoj událostí je zcela uspávající. Kdyby šlo o levný tv snímek, mohl by si dovolit držet se při zdi. Ovšem angažmá hvězdných hereckých akvizic volalo po působivém pojetí. A to se prostě nedostavilo. Nevýrazný film. 5/10 ()

Slarque

Ač hlavním motivem bylo očištění titulní světice, jako v každé novozákonní historce je tu v centru Ježíš, zde představovaný Joaquinem Phoenixem. Rooney Mara je tedy v nezáviděníhodné pozici titulní hrdinky, která musí zůstat v jeho stínu. Vlastně je dost zvláštní, jak málo se tvůrcům do dvou hodin filmu podařilo dostat. Snad i pro neznabohy je to až moc zjednodušené. Nad vodou to kromě pár herců drží jen kamera a hudba. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2018 v Národní galerii v Londýně. (BMW12)
  • Natáčelo se od 3. října 2016 do 2. prosince 2016 v Itálii (Apulie, Sicílie, Matera a Neapol). (BMW12)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson