Génius

USA, (2017–2024), 30 h 10 min (Minutáž: 43–75 min)

Predloha:

Walter Isaacson (kniha)

Antonio Banderas, Cynthia Erivo, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Kelvin Harrison Jr., Aaron Pierre, Clémence Poésy (viac)

Génius je antologická séria zameraná na osobné a profesionálne príbehy najvplyvnejších géniov sveta. Prvá sezóna rozpráva o živote Alberta Einsteina, geniálneho nemeckého fyzika. Druhá sezóna nás zavedie do Španielska medzi obrazy Pabla Picassa. V tretej sezóne nazrieme do života Arethy Franklinovej - kráľovnej soulu. (Disney+)

Recenzie používateľa majky19 k tomuto seriálu (8)

Kapitola prvá (2017) (S01E01)

Vynikající nápad převést na televizní obrazovku příběh patrně nejvýznamnějšího fyzika, který svým oborem vskutku velmi intenzivně žil. První epizoda byla dle mého názoru výborná, děj se odehrává ve dvou časových liniích, jedna zachycuje Einsteinovy studia na curyšské polytechnice a ta druhá v době současné, tedy v Berlíně, ve třicátých letech, kdy se dostali k moci Hitlerovci a tím začal doslova hon na Židy, kterým byl jak již víme i Einstein. Velmi oceňuji, že taková osobnost dostala konečně svůj prostor i v televizi, protože Einstein si to zcela jistě za svůj přínos nejen vědě, ale celkově společnosti bezesporu zaslouží. Těším se na další díly. ()

Kapitola druhá (2017) (S01E02)

Opět výborná epizoda, v níž sledujeme Einsteinova studijní léta v Curychu, nadšení a elán pro fyziku, kterou se ale nechce pouze memorovat, ale chce ji prakticky pochopit a posunout její pomyslné hranice zase někam dál a obor dál rozvíjet. S pochopením se ovšem nesetkává často u svých profesorů, z nichž mnozí jej považují za flinka, který si řádně neplní nebo ani nechce plnit své základní povinnosti a žije si bohémský život. Jiní kantoři jej však obhajují, cítí, že je v něm velký potenciál do budoucnosti, protože takový entuziazmus a zápal se opravdu jen tak nevidí. Samozřejmě se ale Einstein musí rovněž vypořádávat se svými milostnými vztahy, kdy svou první lásku Marii musí opustit, aby se mohl nadále věnovat Milevě, která je stejně jako Einstein obrovským talentem na poli matematiky i fyziky, avšak s pochopením ve svém okolí se často rovněž neshledává. Myslím si, že tato série bude jako celek neobyčejně zajímavá, a je moc dobře, že se tvůrci nesnažili zaměřovat pouze na Einsteinovu tvůrčí vědeckou činnost, která by zřejmě široké laické veřejnosti asi příliš mnoho neřekla, ale snažili se zde Einsteina zobrazit jako člověka, který stejně jako každý jiný prožívá kromě své práce/studia své radosti, starosti, problémy, úspěchy i neúspěchy. ()

Kapitola třetí (2017) (S01E03)

Opět vynikající a velmi silná epizoda, v níž se Albert setkává se svým umírajícím otcem, a dialog mezi těmito dvěma muži opravdu stojí za to.Albert nyní skutečně poznává, jak moc jej jeho otec miloval a miluje, že mu přeje štěstí v jeho životních cestách a věří tomu, že jeho syn je schopen to ve své kariéře daleko dotáhnout a třeba i obdržet Nobelovu cenu (což jak víme se v budoucnu opravdu stane). V osobním životě zažívá mladý génius zatím jednu peripetii za druhou a vše vyústí smrtí prvního potomka, kterého čeká se svou ženou Milevou. Snaží se najít i odpovídající uplatnění ve svém oboru, ale zatím se mu jeho geniální myšlenky nedaří prodat. Přijímá místo na patentovém úřadu. Těším se na další díly, tento projekt je opravdu velmi zajímavý a poučný. ()

Kapitola čtvrtá (2017) (S01E04)

Vynikající epizoda mapující Einsteinovu strastiplnou cestu za dosažením svých snů a cílů. Setkáváme se zde i s dalšími fyzikálními velikány své doby, mj. Marii - Curie Sklodowskou, která objevila nový chemický prvek "Radium". Tato epizoda není ovšem zdaleka pouze o Einsteinových geniálních myšlenkách, ale i o rodinných peripetiích s nimiž se Albert musel coby mladý rodič se svou manželkou Milevou Maričovou potýkat. Samozřejmě musíme to chápat tak, že byla jiná doba, ale upřímně mě velmi překvapilo, že u Milevy nebyla coby u matky Einsteinova dítěte žádná mateřská zodpovědnost, že sice chtěla být svému choti oporou, ale úplně jinou, než jakou si ji představovala Einsteinova matka. Byl jsem doslova překvapen tím, jak si snad Mileva myslela, že přijede Albertova matka a ta místo nich vyřeší veškeré jejich starosti s péčí o dítě a s chodem domácnosti. Einstein pochopitelně mezitím usilovně pracuje na patentovém úřadě, tato monotónní činnost ho ovšem vůbec nenaplňuje. Současně rozvíjí své geniální myšlenky tak, aby oslovil co nejširší odbornou veřejnost a získal si tak světový ohlas a uznání na poli fyzikální vědy a samozřejmě také lepší pracovní pozici odpovídající jeho inteligenci, znalostem, odbornosti a neuvěřitelnému talentu. Právě na konci této epizody Einstein seznamuje své okolí se svou převratnou myšlenkou "Teorií relativity". Zdá se, že jeho život se konečně začíná ubírat tím nejlepším možným směrem a skvělá kariéra na sebe nenechá dlouho čekat. Sledování tohoto dílu bylo pro mě nesmírně poučné a inspirující zároveň, podle mého názoru je ovšem nezbytné, aby divák pořadu věnoval zvýšenou pozornost, dokázal se nad danou problematikou zamyslet a samozřejmě mít také alespoň elementární znalosti o Einsteinově díle, o jeho přelomových myšlenkách a samozřejmě věděl něco také z jeho soukromého života v historických souvislostech. Je podle mého soudu naprosto pochopitelné, že zejména laická veřejnost nebude zcela rozumět tomu, co tím chtěl autor (Einstein) vlastně říci. To však není vůbec neobvyklé, protože i celá řada lidí, kteří se fyzice profesně věnují, nerozumí, a vlastně ani nemohou rozumět všemu, co tento geniální vědec fyzice přinesl. Takový člověk se rodí možná jednou za tisíc let, a jak jsme mohli sledovat v předchozích epizodách, tak Einstein vskutku svému oboru, své fyzikální vášni zasvětil v podstatě celý svůj život a své myšlenky dokázal představit v praktickém životě. Nebyl žádným prachobyčejným teoretikem, měl skvělou představivost a dokázal svým nadšením vzbudit zájem i u ostatních. Z tohoto úhlu pohledu je podle mě škoda, že se na základních a středních školách z fyziky stalo jen jakési "nutné zlo", přes které je potřeba se dostat, a že fyzika byla degradována jen na obyčejné memorování se vzorečků nazpaměť, aniž by student opravdu dokázal pochopit to meritum věci a aplikovat ho v praxi. Zcela určitě i fyzika je předmětem, který si svou pozornost zaslouží a určitě může a vlastně měla by být studentům představována mnohem zajímavěji a praktičtěji, než jak k tomu přistupují někteří kantoři. () (menej) (viac)

Kapitola pátá (2017) (S01E05)

Opět vynikající epizoda, v níž se Einstein konečně dostává tam, kde chtěl vždycky být. Stává se profesorem na univerzitě a věnuje se své vědecké práci. Současně se mu díky jeho převratným myšlenkám a geniálním nápadům daří oslovovat širokou odbornou veřejnost a ačkoliv na první pohled působí plachým dojmem, dokáže svoji genialitu skvěle prodat a díky tomu se mu nabízí nové možnosti, o kterých si dříve mohl nechat snad jen zdát. Setkává se ovšem i s nepříjemnostmi, které zejména v další etapě jeho života přerostou do gigantických rozměrů, a na jeho konci bude 6 miliónů mrtvých. Ano, mluvím o problematice židovství a holocaustu. Co mě na tomto dílu velmi překvapilo, byl způsob uvažování, kdy v roce 1911, když Einstein přišel do Prahy, bylo město rozdělené do tří kast, kde nejvýše stáli Němci, poté Židé a na posledním místě se krčili Češi. Myslím si, že tohle rozhodně není správný výklad dějin, a Češi rozhodně nebyli v té době tak slabí, jak to chtěli autoři zde vykreslit. Einstein se rovněž setkává s řadou významných lidí, z nichž nejvýznamnější byl bezesporu císař Franz Josef I., který podepsal i jeho jmenování na Karlo-Ferdinandově univerzitě v roce 1912, dále pak např. s Franzem Kafkou, a v neposlední řadě také s Marií-Curie Sklodowskou, laureátkou Nobelovy ceny, kterou výborně ztvárnila Klára Issová. Ačkoliv v profesním životě se Albertovi daří nadmíru dobře, v rodinném je to úplně naopak. S Milevou si téměř v ničem nerozumí, mají časté neshody a manželství není šťastné. Velmi se těším na další pokračování této skvělé série, která je i přes drobné výhrady vskutku nesmírně povedená a je důstojnou oslavou tohoto skvělého fyzika, vědce a vlastně i jako člověka vůbec. ()

Kapitola šestá (2017) (S01E06)

Opět velmi kvalitní epizoda, v níž se Albert musí potýkat nejen s rodinnými, ale také pracovními peripetiemi. V Evropě zuří světová válka, a jeho spolupracovníci, kteří jsou na cestě do Ruska, aby získali materiály potřebné k další výzkumné práci - Zatmění Slunce, jsou zatčeni ruskými vojáky. Vše naštěstí dopadá dobře a Einsteinovy spolupracovníci jsou propuštěni na svobodu. V soukromí to ovšem není o moc snazší, Einstein žije v trojúhelníku s Milevou a Elsou a je mu jasné, že jedna musí z kola ven. S ohledem na neshody s Milevou je volba zřejmě více než jasná. Je skvělé, že tento skvělý autobiografický seriál si drží vysoký standard každou epizodou, a není takřka žádné hluché místo, které by tuto kvalitu snižovalo. ()

Kapitola sedmá (2017) (S01E07)

Opět vynikající epizoda, která ukazuje, že Einstein byl nejen vynikajícím vědcem a myslitelem, ale i člověkem jako takovým, který zcela odsuzoval, aby věda byla zneužívána ve prospěch několika vyvolených, kteří budou disponovat prakticky neomezenou mocí a kteří ji budou zneužívat ke svým osobním cílům, které měly často za následek obrovskou genocidu na vojenském i civilním obyvatelstvu. Viz právě případ Fritze Habera a jeho aplikace jedovatého plynu ve druhé bitvě u Yper. V soukromém životě to Albert nemá o mnoho jednodušší, protože se rozvádí s Milevou, která má navíc přemrštěné finanční nároky, které se zdají být takřka nesplnitelné. Nakonec však k rozvodu stejně dojde. Setkáváme se zde ovšem i s problematikou Einsteinova židovství, dále s obrovskou nenávistí a averzí, která si neklade za cíl nic jiného, než Einsteina zničit, a to takřka všemi možnými způsoby. ()

Kapitola osmá (2017) (S01E08)

Další vynikající epizoda, která je tentokrát věnována třicátým létům, kdy již v Německu naplno zuří nacismus a Einstein se spolu s ženou Elsou snaží z Německa uprchnout. Je ovšem podrobován místy až nepříjemným otázkám ze strany amerického vyslance, zejména jedná-li se o politické otázky, ale nakonec jsou naštěstí Albertovi víza vydána. Současně nás Albert Einstein ve svých myšlenkách zavádí na místa, která v průběhu svého života navštívil a poukazuje úspěchy, kterých na své cestě dosáhl. ()

Z DiCapria bude da Vinci

Z DiCapria bude da Vinci

14.08.2017

Leonardo DiCaprio si konečně vybojoval Oscara, vůbec to ale neznamená, že by opustil ambiciózní projekty. Jeho další rolí by totiž měl být Leonardo da Vinci, jehož si zahraje v adaptaci nové… (viac)

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (viac)