Einsteinova velká myšlenka

(TV film)
  • USA Nova: Einstein's Big Idea

Dokument (patří k cyklu Nova, 1974) ukazuje, jak vědečtí předchůdci poskytli Einsteinovi intelektuální nástroje pro jeho revoluční teorii relativity a pomůže vám tuto slavnou rovnici pochopit tak jako nikdy předtím.  V roce 1905 uvažoval Albert Einstein o důsledcích své mimořádné revoluční teorie relativity a došel k překvapivému závěru: hmota a energie se podle rovnice E=mc^2 rovnají. Přestože se jedná jen o jeden z několika pozoruhodných objevů, které Einstein učinil, stal se jeho zdaleka nejznámější myšlenkou. Kolik lidí ale ví, co tato rovnice ve skutečnosti znamená? V dokumentu, který vede k zamyšlení, tento vzorec vysvětlíme prostřednictvím rozpletením příběhu o jeho vzniku. (oficiálny text distribútora)

teddinka1

Líbilo se mi, že to nebylo pouze o Einsteinovi, ale i objevech, které patřily jeho předchůdcům. Velmi jsem se divila, že zmínili ženy, které byly v tehdejší době dost opovrhovány a prakticky se o jejich objevech neví. Dokument nezachází do přílišných detailů fyziky, a proto je vhodné i pro lidi, kterým toto téma není až tak blízké. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Veľmi dobrý dokument o najslávnejšej rovnici E = mc^2. V dokumente je aj dosť veľká časť Einsteinovho života, keďže sa celý život zaoberal hlavne touto rovnicou. Dokument sa vracia ešte pred Einsteinov život. Dokument začne s prvým písmenom v rovnici teda E ako Energia. Čo je dobré, pretože nie každý vie aký má počiatok táto rovnica. Je to celkom zaujímavý dokument, teda ak sa zaujímate o prírodné vedy. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Finarfin

Aneb jak se dá překladem zprznit vše... Dokument zajímavý, ale bože můj, kdo to překládal do češtiny?? To tak bývá, že překladatelé, co umí dobře anglicky a mají málo práce, se vrhají do projektů, bez základních znalostí problematiky oboru, však my jsme hloupí a nepoznáme to, že? Takže až si při překladu nebude nikdo plést mocninu s odmocninou a nebude tvrdit že 4na4 je 16, tak to bude možná fajn. ()

kaposlav

Ponaťahované to je ako šprcka. Je tam vela užitočných a pravdivých informácii, ale ich dojem kazia zbytočné a nudné pasáže, a tak je to obtiažne v plnej koncentrácii dopozerať. Je to dlhé a únavne. Stopáž pri takomto dokumente by nemala byť 108.minút. To je až až. Hodnotil by som to lepšie, ale nehodnotim len fakty, ale aj atraktivitu. ()

Heero

Tento dokument pojednává o slavné Einsteinově teorii tak trochu jinak. Spíše vysvětluje a ukazuje, jaké všechny možné teorie a vynálezy předcházely té Einsteinově, tak aby se k ní vůbec Einstein mohl dobrat. Bohužel je to celé strašně zdlouhavé a mnohé v tomto dokumentu je úplně zbytečné (hvězda dolů). ()