Génius - Picasso

(séria)
  • Kanada Picasso
USA, 2018, 8 h 4 min (Minutáž: 43–51 min)

Tvorcovia:

Kenneth Biller

Hudba:

Lorne Balfe

Antonio Banderas, Clémence Poésy, Alex Rich, Samantha Colley, T.R. Knight, Aisling Franciosi, Bruno Paviot, Seth Gabel, Stéphane Caillard, Poppy Delevingne (viac)

Pablo Picasso bol jedným z najinventívnejších a najvýznamnejších maliarov 20. storočia. Okrem toho, že maľoval, bol tiež sochárom, grafikom, keramikárom a dokonca i scénografom. Stal sa jedným zo zakladateľov významného avantgardného umeleckého hnutia nazývaného kubizmus. Za svoj život vytvoril tisícky výtvarných diel. Seriál spoločnosti National Geografic, sa venuje jeho životu v dvoch základných dejových líniách, ktoré sa prekrývajú. Prvú časovú líniu tvorí jeho detstvo, mladosť, štúdium a začiatky jeho umeleckého pôsobenia. Druhú časová línia zobrazuje Picassa už ako známeho a úspešného maliara, ktorého stvárňuje svetoznámy španielsky herec Antonio Banderas. Okrem umeleckého pôsobenia Picassa, v ktorom sa oboznámime aj s pozadím vzniku jeho najznámejších diel, nazrieme aj do jeho búrlivého osobného života. (RTVS)

vyfuk

Je trochu zvláštní po Albertu Einstainovi sledovat příběh někoho jako je Pablo Picasso. Ten muž géniem bezpochyby byl, ale je zvláštní se od fyzika přesměrovat k malíři. Nicméně talentu jako takovému. Příběhu plného žen, taškařicí, umu, strastí, ale také asi štěstí. Jestli je něco, co jsem skoro zapomněl, že opravdu bylo a vlastně jsem za to první sérii vyzdvihoval tak to bylo neuvěřitelně plynulé přecházení příběhu a hlavně dokonalá práce se střihem. To zde trochu opadlo, ale v menší míře, to zde stále můžeme najít. Seriál byl hodně shazován s novou sérií tak moc, že to vypadalo, že naděje umírá. Ono spíše asi šlo o to, že lidi nevěděli jak se mají přeorientovat, což se jim asi ani nedivím, ale určitě to nestálo za to, to celé takto zbytečně shazovat. Jde spíše o to, že onen ten příběh jako takový zase není nijak moc hravý a jak bych řekl barevný. Celou dobu sledujeme vlastně to jak Picasso maluje, stárne, je trochu paličatý, egoistický se smyslem pro empatii a hlavně neustále střídá ženské až z toho bolí. Je to dost smutné, jelikož to nemusí být k zahození, ani pojaté to není špatné, ale v podstatě celý jeho život se točil v kruzích. Ale nemám moc, co vytknout. Horší než první série, ale jednoznačně stále něco, co za to stojí. ()

brumbrum

Hodne slabsie, nez seria Einstein; ale ved ziadne prekvapenie! Einstein sice nebol ziaden lumen, co sa moralky/empatickosti/ludskosti tyka, ale predsa len, aspon ta fyzika nie je celkom o nicom, a tu mu dost sla. Naproti tomu pan Picaso mazal farby po platne hodne hnusne a popritom sa hlucne bavil, jaki to debili, ze mu tecu z tych desnych mazanic melony. Ku stetcom spravidla instaloval kopu stetiek, takze vymydlil pol Europy: na decko zamiesil kade siel, velka skurvena rodina, a par chuderiek si to aj hodilo, ked siel prdiet do hliny. Ze mal strach umriet? No bodajt, pri zivote sexualneho akrobata, to by lepilo aj certovi! 3*, ze sme to dopezerali - a ze vzbudili nas zaujem o osud tych ubohych chuderiek ()

yvona

Zprvu se zdálo, že Picasso bude zajímavější než Einstein, ale pak to nabralo snad ještě horší kurz. Neskutečný bordel způsobený nesmyslnými skoky v časových obdobích byl na mě moc. Navíc Samantha Colley je natolik odporná, že mi zkazila Einsteina a tady v tom zdárně pokračuje. Následně jsem se už v jeho milenkách totálně ztrácela, což bylo tím, že si byly podobné, ale částečně i díky zrychlených skocích v časech. ()

buchannon

Forma není špatná, ale ten obsah... ...obsah z mého pohledu velmi pokulhává za Einsteinem, Picassa jsem prakticky neznal a ani mě nikdy moc nezajímal, proto hodnotím takto (hlavně za onu formu neboli za způsob, jakým byla série natočena). V seriálu jsem se dozvěděl hlavně, jaký to byl prostopášník. Malířské umění nepatří k mým oblíbeným a pravděpodobně nikdy patŕit nebude. ()

Kivis

Seriál, který mě nesejmul, ale udržel moji pozornost po celých osm hodin. Je to hodně o ženských a vztazích, zatímco umění je tu ve většině dílů spíš jen v pozadí. Jenže on Picassův život asi vážně byl hodně o ženských a vztazích, takže se tomuto scénáristickému, navíc seriálově velice vděčnému, přístupu nelze divit. Hodně se povedl casting a rozhodně se nejedná o žádnou one-man show Antonia Banderase. Skvělý je i mladší Picasso Alex Rich a nejcharismatičtější z Picassových žen v podání Clémence Poésy. ()

• Herec Antonio Banderas si kvůli ztvárnění role Pabla Picassa v seriálu musel oholit vlasy a obočí, aby mu na obličeji lépe držela maska s malířovým výrazným nosem a vystouplými kruhy pod očima. (raininface)
  • 2. sezóna sa natáčala v Malage, Barcelone, Paríži a Budapešti. (Arsenal83)