Génius - MLK/X

(séria)
USA, 2024, 6 h 47 min (Minutáž: 46–55 min)

Tvorcovia:

Jeff Stetson

Aaron Pierre, Kelvin Harrison Jr., Jayme Lawson, Weruche Opia, Gary Carr, Hubert Point-Du Jour, Ron Cephas Jones, Lennie James, Sasha Compère (viac)

Nejnovější řada antologické série Génius se zaměřuje na životní osudy dvou vůdčích osobností hnutí za občanská práva, Martina Luthera Kinga a Malcolma X. Damione Macedon a Raphael Jackson zkoumají životy obou mužů od jejich bouřlivého dětství až po předčasnou smrt. Tito geniální a složití muži žili velmi odlišné životy, ale oba měli podobné cíle. Ačkoli mnozí měli pocit, že si musí vybrat mezi Malcolmem a Martinem, ve skutečnosti jsou to dvě strany téže mince - bojovníci za svobodu, která jim byla odepřena. Navzdory rozdílům to byli dva ohromující géniové, kteří se navzájem podporovali v rozdílném úsilí o dosažení stejného cíle - lidské rovnoprávnosti. (National Geographic)

fabecc1222

Dramaturgicky a produkčně dost nezvládnutá série, která se kvalitou nechytá na první dvě série. Třetí je bohužel u nás stále nedostupná, ale určitý přerod vidim už u ní, a to ve změne konceptu osobností, na které se zaměřuje. Tady je jasně patrný politický a společenský přesah osobností, ale pod pojmem "Genius" si představuju trochu něco jiného. A ačkoliv jsou to výrazné osobnosti 20. století, tak by se jejich příběh dal určitě uchopit mnohem lépe. Tady máme spíš klasickou vztahovku, kdy je vidět, že na natočení nebylo moc peněz a v rámci moderní produkce tvůrci plní jedno současné klišé za druhým. ()