Génius

USA, (2017–2024), 30 h 10 min (Minutáž: 43–75 min)

Predloha:

Walter Isaacson (kniha)

Antonio Banderas, Cynthia Erivo, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Kelvin Harrison Jr., Aaron Pierre, Clémence Poésy (viac)

Génius je antologická séria zameraná na osobné a profesionálne príbehy najvplyvnejších géniov sveta. Prvá sezóna rozpráva o živote Alberta Einsteina, geniálneho nemeckého fyzika. Druhá sezóna nás zavedie do Španielska medzi obrazy Pabla Picassa. V tretej sezóne nazrieme do života Arethy Franklinovej - kráľovnej soulu. (Disney+)

Recenzie používateľa darthvader77 k tomuto seriálu (9)

Albert Einstein (2017) (S01)

Pád manželství Einsteina se blíží, zatímco on sám se blíží k prokázání k pokroku skrze Astronoma. Všechno je to prodchnuto psychiatrickou léčbou Eduarda Einsteina, který se táhne od právě zmíněného rozvodu. Carl Jung byl zajímavým doplňkem a všechno se mi to líbí Pražské části též potěšili. Kontrast mezi Pierrem Curem a Albertem Einsteinem když přijde na jejich zacházení s manželkou je fantastický. A Elsa jeho sestřenice byla sestřenice. Dobrá epizoda. ()

Kapitola prvá (2017) (S01E01)

Excelentní start. Puritáni možná budou vřískat, že první scéna, v které Einsteina vidíme je jak prcá sekretářku, ale na druhou stranu to hned bylo neotřele představení postavy na základě jejího filozofického pohledu A Geoffrey Rush největší lákadlo seriálu předvádí naprosto mistrovské herectví a všechny jeho pohledy, intonace hlasu a především jeho neuvěřitelně vtipná lekce o času je naprosto vynikající. (šedivé vlasy, propisy) Druhá linie mladého Einstiena je též vynikající a odpovídá tomu, co jsem slyšel koneckonců ne málo velikanů i těch vědecky zaměřených mělo špatné známky ve škole A vzestup německa na pozadí stejně jako smrt Walthera Rathenau v úvodu do znává velmi temného rázu. To vrcholí také na konci nacistickou demonstrací a Einsteinem konečně si uvědomující, že musí odejít. Jeho odhcodu do USA ovšem braní nechválně proslulý zájem FBI o něj. ()

Kapitola druhá (2017) (S01E02)

Těžce emocionální díl ukazujjící jak se Einstein se svou první ženou seznámil. Oba dva odlišní od svého okolí. Jedna kvůli svému pohlaví a postižení, druhý kvůli svojí všetečnosti a pohrdání vůči autoritám. Miluji jak genius jeho formátu přece jen měl obrovskou chybu toho brát ohled na své okolí speciálně, co se týče jeho milenky Marie. Naneštěstí to se zdá být prokletí geniů a buďme upřímní nejen nich. Druhá epizoda tak dosta často byla těžka vidět ať už kvůli Einsteinovu sobectví nebo kvůli flashbackům z Milevina dětství. Asi bych tak rád pochválil Michaela Mcelhattona za jeho vynikající výkon jako doktor Phillipe Lenard. Jak říkám lámalo srdce vidět komplikovanost Einsteonva a MIlevina vztahu, nevyhnutelný rozchod s Mariinou rodinou a i neustálá Albertova pýcha. Velice lidská epizoda, která byť spíše vztahovkou má stále své kouzlo. Za nejnesnesitelnější považuji scénu, kdy Albert používá konvičku, co mu poslala Marie, aby mu z ní nalila čaj MIleva. Krásně se v tom projevuje totální ignoranství toho člověka. Těžko říct, co člověka děsí více? Fakt, že něco takového někdo může udělat. A nebo fakt, že někdo něco takového udělá v podstatě nevědomě bez zlého úmyslu. ()

Kapitola třetí (2017) (S01E03)

Neobětuj své sny pro rodinu Aneb důvod, proč používat kondomy v kostce. Naneštěstí jsme v době Einsteinova mladí a tak jeho románek sebou nese nepříjemné komplikace, které ještě více znesnaďňuje Einsteinova tvrdohlavost. Kariéra versus rodina to je konflikt starý jako lidstvo sám a i Albert se mu nevyhne. Osud jeho prvního dítěte je velice smutný (křest je nebezpečný!) a tak nám nezbývá než truchlit. Naštěstí právě tehdy poprvé v seriálu Albert projevil absolutní nesobeckost. Též velmi dramatický je skon Einsteinova otce a usmíření. Krásně smutné. ()

Kapitola čtvrtá (2017) (S01E04)

Jak by se můj jasný krásný syn mohl tak náhle proměnit v monstrum. Co jsem udělal špatně. Slyšel jsem, že máš syna Drž ho pevně Albert si myslíš, že jeho dětství bude trvat věčně, ale mohu slíbit, že to uběhne za zlomek sekundy. Já na Einsteina s dovolením plivat budu vezmeme-li v potaz, že do toho Mileeva zatáhla především on a porušil svůj slib, že budou partneři ve všem. Což byl slib, který odlišoval od doby podobně jako zacházení se ženami. Navíc Einstein si Mileevu nevzal s tím, aby měl doma typickou ženu své domy a pak se divil, že se to obrátilo proti němu. Na druhou stranu chlapi jsou už holt takový a jak můžeme poručit srdci, že? Albertova omluva Marii byla emocionální stejně jako, když mluvil s Jostem Wintelerem o jeho synovi, který se zabil velmi smutné A válka mezi matkou a snachou srdcervoucí. Alel bylo dobré vidět, že se Einstein jednou naposled postavil za svou ženu. ()

Kapitola pátá (2017) (S01E05)

Kapitola šestá (2017) (S01E06)

Omlouvám se Dolli. Chtěl jsem toho pro nás tolik Einsteinovo záletnictví udeřuje podruhé. A končí velmi tragickým loučením s dětmi, které je nakonec mnohem delší než kdokoliv mohl předpokládat. Myslím si, že Mileva je tragická postava, protože koneckonců jí do tohodle všeho dostal právě Albert a tak jsme definitivně s nedoceněnou matkou, která je navíc podváděna souhlasil. Stejně jako astronomova dějová linie v Rusku děsivé, co všechno dokáže zvorat válka ()

Kapitola sedmá (2017) (S01E07)

Tenhle svět je nebezpečný Elso, ne kvůli těm, co páchají zlo, ale kvůli těm, co se na to dívají a nic s tím nedělají. Potom, co Einstein totálně rozesral rodinu, tak se celá situace ještě zhorší blížící se válkou. Miluji, že Albert je tak komplexní postava, kdy se člověk podivuje i nad jeho naivitou, když přijde na to, že se míru dá dosáhnout porozuměním. Jako historik si naneštěstí dovolím nesouhlasit a však jsme to viděli i tam, kde zkolabovali bezpečnostní složky Nicméně souhlasím s tím, co řekl na konci této epizodu dobru a zlu. Fritz Haber je komplexní tři-dimenzionální postava, který spáchal dobré i špatné skutky. Nicméně opět si nedovolím souhlasit s Einsteinem, protože ano Dobré skutky nesmažou ty špatné, ale jak by řekl Stannis the Mannis Špatné skutky nesmažou ty dobré. Smrt Carly tragická, Max Planckův zármutek srdcervoucí no a konec rodiny kdy Albert Einstein zapře v podstatě vlastní děti též. Jedinou vadou na kráse je až přílišné zestárnutí Einsteina během války, ten časový skok měl být určitě větší, ale na druhou stranu jsem rád, že od téhle chvíle už bude jenom fantastický Geoffrey Rush, kvůli kterému na seriál koukám. A je dost zvláštní jak ostatní nestárnou samozřejmě :D Barbossa vs Roose Bolton bude epický. ()

Kapitola osmá (2017) (S01E08)

Krásná epizoda Geoffrey Rush je prostě legenda téhle generace a já jsem rád, že jsem měl to privilegium ho pozorovat v tolika skvělých filmech a v tomto seriálu. Scény v které hraje na housle svému synovi v blázinci je absolutně fantastická a dojemná. No a dialog s Geistem je prostě super. Flashbacky to krásně okořenili a ukázali, jak Einstein bojoval mezi válkami za stát Izrael. Zároveň ovšem ukázat na pokrytectví USA mne přijde fantastické od takového seriálu. No a Geist a Albert to je vrchol tohoto dílu. Jak se sblíží nemá chybu. No závěrečná nesobecká gesta, kdy Geist je ochoten položit práci pro Einsteina a Einstein zahodí přesvědčení kvůli Geistovi no to je fantazie. Záverečná statistika skvělá ()

Z DiCapria bude da Vinci

Z DiCapria bude da Vinci

14.08.2017

Leonardo DiCaprio si konečně vybojoval Oscara, vůbec to ale neznamená, že by opustil ambiciózní projekty. Jeho další rolí by totiž měl být Leonardo da Vinci, jehož si zahraje v adaptaci nové… (viac)

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (viac)