Génius

USA, (2017–2024), 30 h 10 min (Minutáž: 43–75 min)

Predloha:

Walter Isaacson (kniha)

Antonio Banderas, Cynthia Erivo, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Kelvin Harrison Jr., Aaron Pierre, Clémence Poésy (viac)

Génius je antologická séria zameraná na osobné a profesionálne príbehy najvplyvnejších géniov sveta. Prvá sezóna rozpráva o živote Alberta Einsteina, geniálneho nemeckého fyzika. Druhá sezóna nás zavedie do Španielska medzi obrazy Pabla Picassa. V tretej sezóne nazrieme do života Arethy Franklinovej - kráľovnej soulu. (Disney+)

Recenzie používateľa Luk Skywalker k tomuto seriálu (10)

Kapitola prvá (2017) (S01E01)

Slušný rozjezd, ale děj ve dvou časových liniích bych opustil a nechal jen jednu lineární. O Einsteinův osobní život jsem se nikdy nezajímal, takže překvapení, že byl děvkař a ne nerd. ()

Kapitola druhá (2017) (S01E02)

Oproti prvnímu dílu jen jedna časová linie, což jsem rád. Dále Einstein vcelku normální chlap, jestli je to záměr nebo opravdu takový byl je otázka, ale Walter Isaacson prý fikci nepíše. ()

Kapitola třetí (2017) (S01E03)

Einstein to vůbec neměl jednoduché. Složitá osobnost s těžkým životem, zdá se, že nic neměl zadarmo. ()

Kapitola čtvrtá (2017) (S01E04)

Uvést svou ženu jako spoluautora jistě měl, jinak ale se i trochu věnoval rodině, což mě udivuje. Kde je ten roztržitý vědec o kterém se povídá mezi lidmi? Nejspíš bylo vše jinak. Jinak je milá zmínka o Marii Skłodowské, jak se seznámila s Pierrem Curiem a jak ji bral jako spoluautorku, na rozdíl od Einsteina, který o tom jen mluvil. ()

Kapitola pátá (2017) (S01E05)

V tomto díle jsou dvě časové roviny, jedna je o dospělém synovi Eduardovi a jeho psychickém stavu, druhý jede v Albertově životě dál, kdy teda není ve vztahu se svojí manželkou spokojený (stejně tak není spokojena i ona), zato děti má rád a přijímá nabídku stát se akademikem v Německu (roli sehrává i jeho sestřenice), po tom, co se mu nelíbilo v Praze a téměř se vrátil do Curychu. Setkání nejen s Marii Curie příjemně oživují i tak zajímavý děj. ()

Kapitola šestá (2017) (S01E06)

Tak mu válka zachránila vědecký krk, ale manželství se rozpadlo, k čemuž se schylovalo již delší dobu. ()

Kapitola sedmá (2017) (S01E07)

Trochu skok v čase nekoresponduje se starším vzezření Einsteina, asi si v maskérně nechtěli moc hrát, nějaký mezičlánek ve vzhledu Einsteina by byl vhodný. Tentokrát je role Fritze Habera ta hlavní, což vůbec nevadí vzhledem k událostem a divák se tam dozví i pár věcí okolo, které přímo s Einsteinem nesouvisí (např. Yperit). ()

Kapitola osmá (2017) (S01E08)

Kecací díl, ale přesto je vydařený. Einstein měl opravdu zajímavý život a tím jak byl známý a defacto celebrita (ač toto slovo nesnáším), tak to dokázal využít. Jeho žena (a sestřenice) Elsa byla opravdu ta pravá žena do života pro něj, i když sexuálně ho táhly jiné. Touto kapitolou se spojil úvod seriálu s tím, co tomu předcházelo a nyní zbývají 2 díly na 20 let jeho života, snad to nebude málo. ()

Kapitola devátá (2017) (S01E09)

Albert se usadil v USA a přichází to nejznámější období jeho života, přesto mě překvapil vztah s ruskou agentkou a dopis, který skončil někde ve sběru. Prošlo se celou druhou světovou válkou a svržením atomové bomby. ()

Kapitola desátá (2017) (S01E10)

Posledních pár let Einsteinova života a ač s rodinou mu to vždy skřípalo, tak to byl vstřícný člověk a kopal do údajné svobody slova v USA a stejně ho ten hajzl Hoover nedostal. Závěr není jen samotná smrt Einsteina, ale i nějaké poselství tu je, tak konec nepůsobí (pro slabé povahy) depresivně. ()

Z DiCapria bude da Vinci

Z DiCapria bude da Vinci

14.08.2017

Leonardo DiCaprio si konečně vybojoval Oscara, vůbec to ale neznamená, že by opustil ambiciózní projekty. Jeho další rolí by totiž měl být Leonardo da Vinci, jehož si zahraje v adaptaci nové… (viac)

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (viac)