Denník rušňovodiča

• Česko Deník strojvůdce (viac)

Podľa štatistík každý rušňovodič v Srbsku za svoju kariéru neúmyselne usmrtí 15 až 20 ľudí. Neslávny rekord drží Ilja, ktorý má na konte 28 zabití. Rušňovodičom sa stal rovnako ako jeho otec a dedo a na prahu dôchodku predáva štafetu svojmu adoptívnemu synovi Simovi. Sima sa však odmieta zmieriť s faktom, že by sa stal vrahom. Kolegovia mu síce tvrdia, že sa nehode nevyhne, no dni ubiehajú a nešťastia Sima obchádzajú. Ilja začína mať obavy, že sa z jeho syna „poriadny" rušňovodič nestane, a tak berie veci do vlastných rúk... (Itafilm)

mouzi

Asi jsem zvykly na jiny typ jugoslavskeho filmu, konkretne Kusturicuv, protoze tohle mi nic moc nedalo. V podstate tu nebyla zadna vylozene vazna ani vylozene humorna scenka. Tohle je uzce zamereny film pro ajznbonaky. 2,5* ()

Franki69

Při sledování jsem se jen tak přiblbe a potěšeně culil. A pak už jen záviděl, jak dokáže srbsko/chorvatský filmový štáb s rozpočtem asi tak na tři díly Černých vdov vykouzlit lidsky laskavou a jako nejčernější kafe černou komedii o strastech strojvůdcovského povolání. Nenechte si zkazit zážitek čtením komentářů, dejte si je až po filmu.. Ode mne 90%. ()

Dvojirakri

Daleko, předaleko od poetiky jihoslovanských snímků z 80.let. Možná je to spíš film pro železničáře, nevím, jestli i čeští strojvedoucí při rozhovorech v depu či na dílně debatují o tom kolik za rok zabili lidí na přejezdech s takovým chladem v hlasech jako kdyby hovořili o solení polévky. Netuším, zda i u nás po takové nehodě jdou s kyticí za pozůstalými na hřbitov představit se a oznámit jim že to byli právě oni, pod jejichž ocelovými koly vyhasly životy jejich příbuzných. Celý film mi přišel nepravděpodobný, vycucaný z palce ušmudlaného od oleje a nafty, aby byl co nejčernější. Největším kladem je beze sporu nádherná Nina Jankovič, jejíž hloupá smrt mě donutila už vůbec ničemu co vidím nevěřit. Na jihoslovanskou kinematografii názor nezměním, stále mi bude připadat dosti přístupná českému divákovi, radši se ale vrátím do let dřívějších. P.S.: Lazar Ristovski jezdí Škodovkou. ()

pepe_r

Je to film který mi uvízl v hlavě. Pracuje s velmi banální myšlenkou, kterou si ani neuvědomíte. Jako strojvůdce řídíte vlak, kterou nezabrzdíte na metru ani s ním nikam neuhnete, prostě jako strojvůdce víte, že srážka je nevyhnutelná a nic s tím neuděláte. I když nechcete nikomu ublížit, prostě ublížíte a s tím se musíte vyrovnat - je to součást práce strojvůdce.Jedním se způsobu jak se s tím vyrovnat je humor. Scénář s humorem pracuje velmi dobře nikdy nepřekročí hranici trapnosti a naopak přes smích si uvědomíte, že být strojvůdcem není jen vozit se na lokomotivě. Líbí se mi že to je pohled na obyčejné téma opravdu z nečekaného pohledu. Film mě bavil a rozhodně se na ty pány v lokomotivách už dívám jinak. ()

Vlkopec

Opravdu originální absurdní komedie s hlavním hrdinou, který mi připadal jako balkánská ajznboňácká obdoba Pepíka Hnátka. ()

zipS

Ano ano zopar krat sa zasmejete, zoparkrat uvazujete ci sledujete tragikomediu, miestami otacate hlavu nad hluchymi miestami. No nic na tom nezmeni fakt, ze je to prijemny srbo-chorvatsky maly filmik s neopozeranym nametom. Take priemerne 3* si to zasluzi. ()

Mejkby

Je to sice dost černej humor, ale už dlouho jsem se takhle nenasmál. Na druhou stranu musím uznat že 85 min. bohatě stačilo. Příjemná odpočinkovka... ()

thorax65

Výborná černá balkánská komedie. Hlavní postava ostříleného mašinfíry to má opravdu vymyšlený do detailu. Jako boží prst provází "svého" synátora až do finále, nic ho nerozhodí. Viděl jsem to sice jako 3.dílný TV seriál, ale ani tady jsem se nenudil. A pak že Šurda Šurdilovič není mezi námi. 10% navrch za dodávku s kapelkou. 70/100 ()

Dead.Patrik

Denník rušňovodiča skvelé podaní čierny humor ktorý neurazí. Od kedy som film zapol zaujal. Veľmi pekne podaná vážna téma. Filmu dávam 5/5 ()

Hoffmanos odpad!

Rozhodně jeden z nejnudnějších pokusů o černý humor ve zdejší kategorii komedií s průměrem nad tři hvězdy, a zároven dost špatně investovaná hodina a půl mého života. ()

Hombre8

Jak to nazvat? Morbidní člověčinka? Každopádně hezká věc i když mám k šotoušovi poměrně daleko. Za film 4 kusy, poslední za přenádherný Srbky. ()

psekera

Dlouho mě žádný, film doslova tak neuhranul. Z popisku bylo jasné, že je to komedie, ale trochu jsem se bál scénáře a takové té plytkosti, jednoduchosti tématu. Jenže ono je to jinak! Napadá mě srovnání jen s Nedotknutelnými o vážném tématu s humorem a ironií, ale nikdy to nepřeleze do trapnosti. Je to život, z jiného pohledu se vším všady, někdy tak a někdy tak. Lazar Ristovski v hlavní roli je úžasný, doteď jsem ho moc nevnímal. Jedním slovem je to skvělééé. ()

zlamic

Je to boží. Přesně komedie, která má všechny esence humoru ironii, laskavý humor, černý humor a to je tam namixováno v tom správném poměru. Úžasná kamera, krásné dekorace, vypointovaný příběh a v neposlední řadě perfektní herecký výkon. Jediné povzdechnutí - Proč něco takového nevznikne sakra u nás ? moc dobré. ()

ocepek

Příjemná oddechovka, která pobaví. Je to komedie tak akorát, nepadá to do takových balkánských absurdit jako Kosturica, ale jede si to po svém s velmi příjemným komediálním nadhledem. Prostě a jednoduše, chytrá vtipná zábava a tak to má být...... rozhovor na mostě je megabomba :) :) ()

tmag22

Naprosto super ! Komedie jak má být, vtip, který není trapný nucená a z kterého občas jemně zamrazí. Kdyby to točili Amíci tak tam hraje De Niro a je to hned světový megahit. To nemá chybu. ()

kamilek2

Geniální, v jedné recenzi jsem četl přirovnání k Nedotknutelným. Připadalo mi, to přitažené za vlasy, už kvůli tématu. Uznávám k ničemu jinému to také nedokáži přirovnat a tenhle film si jim opravdu blíží. Jemný citlivý humor i trochu drsnější ale naprosto funkční nad vážnou věcí, je to takové komediálně melodramatické opravdu geniální jsem fakt nadšený. ()

Soldier_666

"Lidský" film a navíc neznám žádný další na toto téma. Tento snímek mě přesvědčil že stojí za to věnovat pozornost i (blízko)východní kinematografii. A ne jen převážně severské, jak jsem doposud činil. Další v pořadí Bulharsko. Jasných 5... ()

confisio

Nelehkým údělem každého strojvůdce je délka brzdné dráhy jeho vlaku ve chvíli, kdy spatří na trati před sebou lidskou bytost. Když se jednoho dne objeví v kolejišti malý chlapec s kufrem obtěžkaným nešťastným dětstvím a vlaková souprava jako zázrakem včas dobrzdí, začíná osudové setkání dvou lidí, které zásadním způsobem změní jejich životy. Černohumorný příběh vyprávěný s citem a s láskou nejen k železnici. ()