Adaptace na motivy románu Anne Holmové North To Freedom. Příběh 12-ti letého chlapce Davida, který utekl z komunistického koncentračního tábora s ničím jiným než buzolou, zapečetěným dopisem, pecnem chleba a instrukcemi, jak dopravit dopis do Kodaně. David se poprvé ve svém životě ocitá za branami tábora a už musí cestovat přes Evropu. Je to cesta za poznáním, kde David pomalu ztrácí vrozenou nedůvěru v lidi a začíná se usmívat, dělit se, důvěřovat a nakonec i milovat. Snímek je zaměřen proti krutosti, politikům a utrpení z války, ale také oslavou nezlomitelnosti mládí a duše dítěte. (oficiálny text distribútora)

djcremo

Myšlienka filmu je dobrá, ale to je tak asi všetko. A je to veľká škoda, lebo dalo sa s filmu vyťažiť viac. Ale to by herci museli podať lepšie výkony, réžia by nesmela pokuľhávať, nesmelo by tam byť pár vecí prehnaných. Ako útek cez ostnatý drôt bez škrabanca, útek cez hraničný plot, útek policajtom s pekárne. A čo najviac nechápem, ako mu všetci žrali, že je u cirkusu a že cestuje bez rodičov a nikomu nič nebolo podozrivé. Pôsobilo to na mňa tak nereálne a veľmi som tomu neveril. Ale záverečná scéna bola dojemná, ale predvídateľná. ()

saaaky

I přes nepříliš uspokojující hodnocení filmu musím řici, že se mi velmi líbil. Válečné téma je sice již opracované snad ze všech stran, ale málokdy je podáno do jednoho z nejcitlivějších pohledů - do toho dětského. Davidovo putování je plné velmi pěkných scén, které podtrují útrpnou dobu pracovních táborů a první náznaky sílícího komunismu. Finální výkon Joan Plowright vše jen podtrhuje. Velkým mínusem je přílišna zbrklost celého děje, někdy si připadám jak na běžícím páse. Chlapec je tam, tu zas tady a místy je prostě do probíhajícího děje udělána díra do neznáma. I přesto jde o povedený kousek! ()

Treatys

Velice silný příběh odehrávající se v dobách komunismu mě nikdy nenechá klidným. Atmosféra tohoto snímku mě absolutně dostala i přes pár nedostatků v podobě hudby a režie. Každopádně slušný výsledek. ()

teseth

Mohl to být opravdu silný příběh kdyby to bylo vše úplně jinak. Herecké výkony tu koliduji s naprostým bezbřehým neumětelstvím a doplňuje to šílená režie s ještě horší hudbou. Proč!!! Tohle měla být pecka, která každého usadí hluboko do křesel a nechá ho jen bezdechu koukat. Namísto toho se koukáte na hodiny a přejete si ať už se hrdina dostane nakonec svého putování. Chtěl jsem dát jen jednu ale za tu hlášku "Někteří lidé nemají co říct a stejně neustále mluví" dávám tu druhou. Na druhou stranu chování matky na letišti mě totálně dorazilo!!! Nevidí svoje dítě 10 let a teď když je před ní jen stojí a kouká bez náznaku emoce. WTF!!! ()

VMa

Předlohu jsem nečetl a nedokáži tedy určit, jak moc se knihy podrželi, ale jedno je mi jasné: tohle neměli točit Američané. Tohle mělo být natočeno v koprodukci států, kterých se příběh týká - tedy (zřejmě) Bulharska, Itálie, Švýcarska - a Dánska. Jistě by to dopadlo lépe a bez některých chyb. Ale abych jen neshazoval, musím připustit, že druhá část příběhu, kdy už je v Itálii a následně chvíli v Švýcarsku je mnohem slušnější než začátek. Asi nejlepší postavou je stará dáma, která jezdí malovat do Itálie. Nicméně těžko tomu dát více než čtyři hvězdičky - ale že by představovaly oněch 80%? To ne. Spíš jsou takovými trochu lepšími třemi hvězdičkami. ()

Akinaz

Místy až neuvěřitelná cesta za svobodou a znovu nalezením víry v lidi, které nás na ní provázejí a v tomto případě v lidi vůbec. Pro mě jasná 3* ()