Gilmorova děvčata: Rok v životě

• USA Gilmore Girls: A Year in the Life
USA, 2016, 6 h (Minutáž: 90 min)

Lauren Graham, Alexis Bledel, Kelly Bishop, Scott Patterson, Keiko Agena, Matt Czuchry, Sean Gunn, Yanic Truesdale, Sally Struthers, Liz Torres (viac)

Nová řada přichází skoro deset let po skončení původní série a sleduje Lorelai, Rory a Emily Gilmore v průběhu čtyř období bohatých na změny. (Netflix)

Withree

Výborný návrat do Stars Hollow, které kromě prvnich dvaceti minut z Winter, kde se všichni ještě hledali, neztratilo nic ze svého kouzla. Lukeovo bistro, jeho slovní přestřelky s Taylorem, nešika Kirk, rodinou zaneprázdnění Lane a Zach, zbohatlík Logan a břitká huba Paris, to vše jakoby zde desetiletá přestávka ani nebyla. Hlavní pozornost se však upírá na naši trojici Gilmorových děvčat (Kelly Bishop předvádí zdaleka nejlepší výkon ze všech, pokud ovšem nepočítáme krátký film Kirka samozřejmě), které sice mají každá svou stranu příběhu, ale všechny je spojuje Richard. Právě skon Edwarda Hermanna je nakonec hlavním katalyzátorem hlavních příběhových linií, které vyvrcholí na podzim 2016, příznačně naznačující pokračování. Ale proč pokračovat, chcete snad Gilmorky sledovat zase "znovu"? ()

Kritik.

Upozornenie: Text čiastočne prezrádza obsah filmov! Nová, údajne opravená (to ale vôbec nie!) verzia Gilmoriek, síce obsahuje úžasné umelecké, vizuálne i audio spracovanie, krásne prvky starého známeho Stars Hollow, ale pre verného fanúšika je obrovským sklamaním. Spomeniem ešte pár pozitív ale následne už niet o čom kladnom písať: nuž, oceňujem prepojenie s druhým úspešným seriálom Parenthood (ak som dobre vnímal, objavili sa tu 3 hlavné postavy - Amber, Adam, učiteľ Mark Cyr), a tiež účasť mnohých pôvodných hercov, hlavne postavy Emily, Jess, Michel. Avšak dej, celková atmosféra a rôzne nedomyslené zápletky bez pointy - to akože vážne? Hrôza. Rory šľapka, idiotský Logan ktorý v seriáli nemá čo robiť odvtedy čo Rory niekoľkokrát podviedol ešte v 6 sérii, šibnutý neadekvátny muzikál (???), Lorelaina "zrazu tu som" kríza spojená s útekom, uponáľaný sobáš, no a záverečná veta poslednej epizódy - ?! ()

haWranka

Pro mě celkem zklamání. Nemůžu říct, že by to bylo špatné. Jen prostě... Vadila mi ta snaha nacpat sem za každou cenu všechny postavy, i když se třeba jen mihly v jednom záběru. Vadilo mi to, jak moc se Rory změnila (ano, chápu, je o pár let starší, ale přece jen...). Vadilo mi, že šlo víc o drama než o komedii. A hlavně mi vadila stopáž. Téměř všechno podstatné bylo vlastně řečeno v poslední epizodě. Kdyby tvůrci udělali pouze dva díly, bylo by to lepší. Pro mě zbytečné pokračování. ()

Sophia

Mohu říci, že jsem fanynkou Gilmorek. Setkala jsem se s názory (především mužkými), že jsou to jen ukecané baby které nezavřou pusy. No, já si myslím, že jejich komentáře a reakce jsou velmi výmluvné a vtipné. Na pokračování jsem se velmi těšila a po shlédnutí můžu říct, že nejsem zklamaná. Smála jsem se, dokonce jsem si i poplakala. Niméně "Stars Hollow Musical" - to bylo zvlášní, smích se střídal s pocity Lorelai (něco ve smyslu "WTF?"). Velmi mě potěšilo, že se znovu dali do kupy původní herci, ikdyž slečny Patty jsem měla problém poznat. Z Logana i Jesse konečně dospěli pořádí a krásní chlapi, Paris, ta je skvělá :) Na Rory jde také vidět, že jakési ty léta utekla, nicméně z dívky je seběvědomá žena, která mě svými posledními slovy naprosto odzbrojila. Chvíli jsem na to koukala s otevřenou pusou, pak jsem začala přemýšlet, kdo to asi bude a nakonec následovala prosba, aby natočili alespoň ještě jeden, finální a opravdu poslední díl, kde bude konec již uzavřený. ()

Psycho.R

Zdařilé setkání po devíti letech. Nikdy jsem nebyl milovník seriálu, který by viděl předchozí série desetkrát, ale vždy jsem se rád podíval a nejinak je tomu i v této mini sérii. ()

strom-z

Rozhodně ne perfektní, ale stejně o dost lepší reunion než jsem čekal; a hlavně návrat, kterej má - oproti mýmu očekávání - smysl! Oceňuju, že se tvůrci rozhodli v mnoha ohledech zariskovat a neskončilo to jen u sterilní fan-service. SPOILERY Některý dějový linky i vývoje postav docela haprujou, ale hlavně je tu opět spousta skvělejch a výborně zahranejch dialogů, hlášek a situací, z nichž mi některý přišly dokonce ještě vtipnější než v seriálu, což mě ohromně příjemně překvapilo (Lukova wifi nebo Lorelei vyčítající Rory, že "pase Emily" - "Rory, you sent a vulnerable wounded turtle into a nest of horny, grey-haired honeybadgers!" - zlatej fond). Herci stejně dobří jako dřív (předevšim Lauren a Kelly, ale chválim i Alexis) a co funguje mooc dobře jsou celkově reflexe toho, jak se za těch x(x) let svět změnil (Luke má/nemá wifi, Gilmorovic jdou na terapii a že je Michel přiznanej gay kvituju s velkym povděkem, je to udělaný se spoustou humoru - Michel furt nesnáší děti - a Gilmorky byly s timhle tématem vlastně neskutečně prudérní.. super je taky tajnej bar. Ano, Paris měla pravdu, Starshollow má temnou stránku:-) Kritizovat by se toho dalo hodně (největším úletem je muzikál, kterej se fakt skoro nedá přetrpět - to je sice i funkce týhle scény, když úplně stejně trpí Lorelei - ale přesto je pojetí přinejmenšim hodně na diskuzi). Jinak koukám, že spousta hardcore fans na facebooku řve, že to neni tak super a fluffy jako originál, ale za tohle jsem já naopak přesně rád. Vlastně je to značnou dobu docela depka zabalená do nějakýho toho tradičního Starshollow růžovýho peří - Rory svou životní krizi na hraně psychický diagnózy řeší nočnim stepovánim, opět chrápe s ženatym chlapem a (!!) chlastá, Emily (podle mě asi nejlíp zvládnutá dějová linka a opravdu posun od originálu, její scény s Lorelei opět patří k jasnejm vrcholům) začíná stařecky/vdovecky blbnout a nakonec i Lorelei stíhá životní krize a vydává se vychodit to na pěší pouť bůhvíkam (což je teda celkově spíš rozpačitá epizoda). A v posledních sekundách cliffhanger (edit - vlastně ne, po strávení mi to dává jako závěr celkem dokonale smysl). Za tyhle čtyři epizody překvapivě vysílám tvůrcům i hercům díky a z 80% palec nahoru a jestli budou další epizody, rozhodně se zlobit nebudu. ()

Helmík27 odpad!

Objektivně mé hodnocení asi neodráží kvalitu minisérie, ta je možná, mno dejme tomu, někde u třech hvězdiček. Z mého pohledu nicméně nemá nejmenší smysl se o ní rozepisovat - moje hodnocení odráží pocity člověka, který má původní seriál, ať už včetně sedmé série či bez ní, hodně rád. Celý seriál jsem v minulém roce před vydáním minisérie pocitvě opět odsledoval a Year in the Life s nimi nemá kromě obsazení nic společného. Pro člověka, který čekal šestihodinovou porci "Gilmórek" a dejme tomu, když bůh dá, tŕeba nějaké to utažení neuzavřených dějových linek, je tohle naprostá nekoukatelná s.ačka, na které nevidím naprosto žádná pozitiva. Žádné další informace jsem si o téhle minisérii nesháněl, takže nevím, jestli to byl účel nebo se prostě jenom všichni zbláznili, ale za mě odpad. ()

akashisko

Zklamání. Už to nějak není ono, první a poslední díl celkem dobrý. Celé je to zbytečně natahované (wtf ten muzikál?). Postavy, na které se člověk těšil, se objevily jen na pár minut. Čekala jsem closure, dostala jsem promiskuitní krávu, Kirkovo prase a debilní závěr. Ale z nostalgie ***. ()

nudla

Všichni čekali až přijde ten slavný okamžik, návrat Gilmorek. Bohužel jsme se nakonec dočkali. Díly mají hodinu a půl a za tu dobu se tam v podstatě nic nestane. Uvidíte spoustu postav z původních sérií, ale žádnou roli v příběhu nehrají. Celý příběh od Lorelai je nemastný neslaný a působí jako nepovedená (a autory nepromyšlená) krize středního věku. Rory je sice otravná, ale to byla vždycky (proto ji máme rádi). Horší je, že ta chytrá mladá holka se skoro vytratila a my se tak většinu času koukáme na úplně novou a nám neznámou postavu. Jediné momenty, kdy mi přišla sama sebou byly scény s Loganem. To, co na jejich vztahu všechny tak pohoršuje, mi přijde "naprosto" v pořádku. K jejich historii a jejich vztahu se to naopak velmi hodí. K poslední větě seriálu se nebudu vyjadřovat, předstírám, že jsem to neslyšela. Nejzajímavější a nejlépe zpracovaný příběh se odehrává okolo Emily a jejího vypořádání se se smrtí manžela. Ta dáma má šmrnc. ()

Berry0153

Přes nejistý začátek (Winter) se Gilmorky krásně dostaly do tempa (Summer) a zakončily to krásným pocitem štěstí. Kruh života se uzavírá. A pokračování? Doufám, že nebude. Tohle byl ten zasloužený konec, který měl přijít už před několika lety na konci osmé série a další díly by byly jen jakýmsi opakováním toho, co jsme tady přece všichni už jednou viděli ;-) ()

Petule3

Vyprůměrovala jsem to nakonec na 3*, protože první díl byl na prd, vůbec jsem to nepochopila a nevyznala se v tom. Druhý díl byl lepší, už jsem začínala poznávat své drahé gilmorky (nebo taky sebe a mamku, jo je to tak :)). Třetí díl byl pěkný, ale smutný a čtvrtý díl to vlastně celé zachránil. Nejvíc se mi líbila dějová linie Madam Emily, konečně z ní udělali trochu člověka :). Lorelai vypadá bohužel skoro děsivě, ale je to pořád ona a humor její postavě zůstal přesně takový, jako v původním seriálu, to jsem ocenila. Co se týče Rory, tam to bylo dost zmatené a trošku nudné...32-letá holka, co nemá nic, jen si stěžuje a neví co se sebou...trošku pruda. Navíc neskončila s Jessem, takže jedno malé nepodstatné mínus:). Jinak tématicky to bylo opravdu doladěné do detailu, kdo by nechtěl bydlet ve Stars Hollow a prožívat radosti i strasti tamějších obyvatel? Jo, celkem to ušlo :). ()

Sarcasmgirl

Těžko říct, co si o takovém Netflix dárečku říct. Člověk je rád, že se mu aspoň na chvíli vrátili oblíbené seriálové postavy, ale za jakou cenu. Není to tak úderné, Lorelai mi trochu lezla na nervy, chvíli sem si říkala, že větší reklama na depresi to být nemůže. A přesto mě těšilo se na to dívat. Snad časem hvězdu přidám. ()

OnNe

Utahané a nudné. Polovinu každého dílu můžete prospat, protože se tam celou dobu děje velké kulové. Zbytečné scény, zbytečné dialogy. Zbytečné bylo vůbec vytáhnout kamery, postavit kulisy a zaplatit herce. Spíš teda nezaplatit, protože Jess, Dean a Sookie měli role kratší než šlapky Charlieho Sheena ve Dva a půl chlapa. Nebýt Kirka, tak bych nedal ani dvě hvězdy. ()

DandaPiper

Lorelai: Please, Luke. Please, please, please. Luke: How many cups have you had this morning? Lorelai: None. Luke: Plus? Lorelai: Five, but yours is better. Rory: I got a kissed. And I shoplifted. Emily: Honestly, Lorelai, it's not your looks that keep them away. Think about that. Richard: People die, we pay. People crash cars, we pay. People lose a foot, we pay. Lorelai: At least you have your new slogan. Rory: Did you do something slutty? Lorelai: I'm not that happy. Michel: People are particularly stupid today. Lorelai: Copper boom! Sookie: Norman Mailer, I'm pregnant! Rory: Luke can waltz? Lorelai: Luke can waltz. Luke: I just want you to know I'm in. I am all in. Lorelai: It'd be like the first 15 minutes of Saving Private Ryan, but at least those guys got to be in France. Paris: I am not going to Harvard. I had sex, but I'm not going to Harvard! Lorelai: I stopped being a child the minute the strip turned pink. Rory: You jump, I jump, Jack. Lane: Eternal damnation is what I'm risking for my rock and roll. Lorelai: Oy with the poodles already. Rory: Because I love you, you idiot. Lorelai: ....I smell snow.:333 ()

anetd1

Výlet zpátky do městečka Stars Hollow sice sem tam trochu pokulhává a několikrát zbytečně přetahuje scény, ale vše zachraňuje kouzelný podzimní díl, který je tím nejhezčím zakončením, jaký jsme si kdy pro Gilmorky mohli přát. Z celého vyprávění přímo srší satirický tón a celý je to vlastně taková neskutečně příjemná satira narážející na dnešní životní styl - přelétavost, neschopnost se usadit, neustálá potřeba něco někam expandovat, přisátost na wifi jako na jednom ze zdroji základních životních funkcí a podobně jsou tu nenuceně, ale nekompromisně a naprosto trefně vždy on a point a dost mě to ve společnosti těchto děvčat baví. Psychologicky to funguje taky skvostně, všechny naše problémy jsou zde na jednom místě, vztah rodič-dítě stojí jako mekka toho všeho a zasahuje do černého přesně tam, kde je potřeba a vy se ani nemáte potřebu bránit. ()

lajkaof

Návrat mých oblíbených gilmorek byl velkolepý. Myslím, že to mělo vše co jsem chtěla a čekala - smála jsem se, plakala,vztekala se. Jediné menší minus - někdy bylo dost těžké udržet pozornost u dlouhých dialogu. Každopádně jsem nadšená. Pro mě velký plus Logan ve všech dilech! A ten konec..kvůli němu potřebuji další díl! ()

Veronica Mars se vrací

Veronica Mars se vrací

22.08.2018

Kultovní noirový seriál Veronica Mars s Kristen Bell (Šéfka, Matky na tahu) v hlavní roli se s největší pravděpodobností dočká další řady. Showrunner Rob Thomas momentálně dojednává poslední detaily… (viac)