Mob Psycho 100

• Japonsko モブサイコ100 (viac)
Japonsko, (2016–2022), 15 h 37 min (Minutáž: 24–25 min)

Predloha:

One (komiks)

Kamera:

Majuko Furumoto

Hudba:

Kendži Kawai

Secuo Itó, Takahiro Sakurai, Akio Ócuka, Miju Irino, Jošicugu Macuoka, Šin'ičiró Miki, Tošihiko Seki, Ai Kajano, Akeno Watanabe, Činacu Akasaki (viac)

Kageyama Shigeo, kterému všichni říkají "Mob", je student s nadpřirozenými schopnostmi - dokáže silou vůle zvedat předměty nebo třeba ohýbat lžičky. Když byl mladší, svoji schopnost rád ukazoval. Ale kvůli negativním ohlasům postupně přestal své schopnosti předvádět. Nyní je jeho jedinou starostí, aby si ho všimla jeho hezká spolužačka a ničit zlé duchy s jeho "mistrem"/podvodníkem. (Harroc)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (16)

Mob Psycho 100 (2016)

Zatiaľ je to pre mňa unikát, čo sa grafickej stránky týka. Scény v anime sú nakreslené rôznymi štýlmi a spĺňajú účel v humorných scénkach príhod života jedného tínedžera so schopnosťou telekinetiky. Hlavný hrdina dokáže navyše vidieť duchov a poprípade s nimi bojovať, ak je treba, čo využíva istý podvodník, ktorý sa tvári, že má rovnaké schopnosti a je mu šéfom v agentúre na vyháňanie zlých duchov. V porovnaní s One Punch Man, ktorý je na csfd v sekcii Podobné, tu humor vychádza viac z grafického zobrazenia scén ako zo samotnej vtipnosti situácie, to však neznamená, že seriál je menej zábavný. Je zábavný práve rovnako. Charaktery postáv nie sú výnimočné, ale spĺňajú svoj účel. V tomto bode vyhráva OPM so sympatickejšou hlavnou postavou, Saitamom, ktorý dokáže vždy vylúdiť úsmev, keď k tomu má prísť. Tu hlavný hrdina, upätý tínedžer Mob snažiaci sa márne zapadnúť vo svojej neistote nedokáže diváka podobne uvoľniť, avšak jeho sympatie si svojím charakterom vie získať. Dej voľne nadväzuje, Mob čelí rôznym monštrám a intrigám a snaží sa vybrať pre seba vhodnú cestu a poučiť sa, čo s jeho naivitou vôbec nie je jednoduché. Seriál, ktorý sa oplatí vidieť, čo sa týka jeho technickej stránky a poteší situačným humorom svojich postáv a zobrazením démonov. Update: Asi v 5. epizóde už od nezáväznej zábavy anime pomaly upúšťa a smeruje k dráme, ktorá preverí psychický stav hrdinov, pričom sledujeme postavu typu Dr. Jekyll/Mr. Hyde, ktorej Jekyll musí byť priam na pokraji smrti, aby sa Hyde prebudil. Víťaz v súboji nie je vždy istý, ako je to v OPM a tak sa dej stal nepredvídateľný a tým aj zaujímavý a pre diváka pútavý. Navyše štafetu hlavného hrdinu epizód 2x prevzala dovtedy upozadená vedľajšia postava, čo núti diváka prehodnotiť svoju optiku doteraz videných udalostí. Oproti OPM má Mob Psycho 100 dômyselne vypracovaný scenár vyplývajúci z predchádzajúcich udalostí, kde jeden nevinný detský cieľ vďaka zámerom ďalších postáv vyústi v sériu násilností. Každá udalosť má svoj význam, nasledujúce nadväzujú a nabaľujú sa na tie predošlé spôsobom, ktorý zo žiadnej postavy nerobí figúrku tej druhej, ale samostatne sa rozhodujúce charaktery, ktorá sa však niekedy nevyhnú manipulovaniu seba alebo druhých. V prvých 4 epizódach som sa čudoval, prečo sa dej uberá týmto smerom, no potom som v 5. pochopil, že práve takto to malo byť a od tej zásadnej udalosti dej dokáže už len strhnúť, navyše neprestáva tak prekvapovať, že neviete, či ide o šialené hrdinstvo alebo komédiu, každopádne to zanecháva pozitívny dojem. Efektívne je aj pomrkávanie na diváka po ending songu na konci každej epizódy, čo po ťažkom závere tej 11. prináša trochu úľavu a bohužiaľ aj úsmev cez slzy, keď si tvorcovia vedia spraviť vtip a reklamu aj z takej udalosti. 12. epizóda: bublina predošlej epizódy praskla, ako aj ilúzie postáv, ktoré z nich boli vytrhnuté humornou formou. V tomto seriáli sa dá predvídať snáď len to, že vždy keď môže, obráti sa na komédiu. A vďaka ľahkosti, s akou sa seriál miestami berie a parodovaniu superhrdinov to vyznieva originálne a sviežo. Skôr ako seriál o superhrdinoch sa to dá brať ako seriál o outsideroch, ktorý túžia vystúpiť z niečieho tieňa. Záverom by som chcel podotknúť, že seriál ponúka niečo, čo treba neustále hľadať a držať sa toho, a to: triezvy nadhľad a dokonca aj model správania (ktoré nájdeme trebárs v The Last Boy Scout a Zulu). Výčitku mám len k originalite a hĺbke postáv, v ktorých tvorcovia na hranicu svojich možností ešte nenačreli. Na konci vyzerá byť skoro všetko vyriešené, tak ostáva len dúfať, že tvorcovia aj v druhej sérii zápletku vystupňujú podobným spôsobom ako v prvej a zachovajú aj všetky ostatné kvality. () (menej) (viac)

Season 2 (2019) (S02)

Opäť nečakane vtipné, napínavé a parodujúce predošlé dianie. Mob sa vyvíja, čo sa týka jeho vnímania vzťahov. Reigen is tiež uvedomuje zodpovednosť za Moba a dôsledky jeho vlastných rozhodnutí. K dokonalosti niektorým epizódam v druhej sérii chýba väčšie sústredenie na vývoj postáv ako aj rozvoja príbehu a jeho tempa. ()

Nakami ~Akurjó~ (2019) (S02E04)

Konečne poriadny súper. Výborný Chekhovs gun. Prejavenie charakterov v napätej situácii stimuluje divákovo fandenie postavám. Vyhrotený koniec majúci vplyv na budúce udalosti núti diváka pozrieť si nasledujúcu epizódu. ()

Fuwa ~Sentaku~ (2019) (S02E05)

Krutá šikana miešaná s alternatívnou realitou a zmenami osobnosti vyvoláva cez napätie fatálne následky. Perfektne zvládnutá epizóda s nezabudnuteľnými momentami v každej svojej časti. ()

Kodokuna Howaití (2019) (S02E06)

Absencia život ohrozujúcich udalostí zvoľnila nastavené napínavé tempo z minulých epizód a využila ho na osobný rozvoj dvojice hlavných postáv. ()

Oikomi ~Šótai~ (2019) (S02E07)

Hlbšie do povahy a pohnútok jednej z postáv. Emočný záver poteší každého fanúšika. ()

Soredemo ~Mae e~ (2019) (S02E08)

Epizóda sa niesla v uvoľnenom duchu problémov dospievania, avšak šok v závere hneď prepol na inú úroveň. ()

Misete miro ~šúgó~ (2019) (S02E09)

Súboje naplnené hnevom až po okraj, Zaujímavé zvládanie Hydea Jekyllom. Dozvieme sa, že scenáristi s nami pravdepodobne hrajú nečestnú, ale rozumnú hru plnú twistov. Globálne ohrozenie odľahčuje tradičný humor, na ktorý sa skoro zabudlo, no je jedným z hlavných atribútov prvej série. Prenechanie priestoru novým aj málo rozvinutým starým postavám nebudí v divákovi empatiu, ktorú získal detailným skúmaním hŕstky hlavných postáv, no aspoň o akciu je postarané. ()

Šótocu ~Pawá-kei~ (2019) (S02E10)

S prižmúrením oka parádna epizóda, ktorej ide prevažne o súboje. Nájde sa nečakaný, čestný, gurážny a vtipný líder v jednej osobe. Top scéna sa nachádza pri konci pri obrane priateľa a je dôvodom obľúbenosti shounen žánru. ()

Šidó ~Kanči nórjoku-ša~ (2019) (S02E11)

Slepý teleportér je nauzaujímavejší badass. Epizóda plná drsnej akcie, upratovania si priorít a jedného vtipného kopu sebaobrany od snáď najobľúbenejšej postavy seriálu. ()

Šakaifukki-sen ~Júdžó~ (2019) (S02E12)

Skôr hodnotové súboje sa nedal zahanbiť ani akciou. Skvelé budovanie atmosféry. ()

Bosu-sen ~Saigo no Hikari~ (2019) (S02E13)

Dočkali sme sa uspokojujúceho finále, po ktorom by mohol seriál aj skončiť, no nekončí. Kazilo to množstvo zbytočných scén s postavami, s ktorými divák toho toľko neprežil. ()

第一回霊とか相談所慰安旅行~ココロ満たす癒やしの旅 (2019) (S02E14)

Epilógová epizóda po konci druhej série. Reigen otvára vyplápací mobil a vidí tam One Punch Mana. Rýchlo ho zavrie. Humor zabezpečuje Reigen pri preventívnom káraní Serizawu, takisto pri prijímaní úlohy tejto epizódy a aj Serizawa so svojím debilníčkom ukrytým v rukáve. Zvesti o paralelnom svete od klienta si Reigen aj Serizawa vyskúšajú na vlastnej koži. Reigen pri no signal znamení pobaví. Tvorcovia si animačne uleteli na zobrazení únavy Reigena a Serizawu vznášaním sa a modrým lemom okolo ich tiel. Pohľad zdola na padajúci sneh je zasa potechou pre oči. Reigen sa nevzdáva pátrania a nezobúdza sa. Je v paralnom svete vo vlaku, kde trpí silnou ponorkovou chorobou, pričom jeho tvár je dokonale, dramaticky, šedo vykreslená v celom zúfalstve. Dimple ironicky zhodnotí pravdu o Reigenovej márnej snahe. Napätie je slašie, lebo súper je nevýrazný, do finálneho riešenia však epizóda baví humorom. ()

Šórai ~Šinro no kibó~ (2022) (S03E01)

Mob Psycho 100 už tradične netradične animačne pestrý. Prvých 8 minút ide hlavne o komédiu, kde to stojí hlavne na Reigenovi, ktorý nesklame. Vtipné situácie sú podložené trochu filler animáciou, ale v tomto prípade to až tak nevadí. Pri prvom účinkovaní školákov v tejto epizóde tu zasa máme zobrazené ich final score ranking by grade. Mob nevie, akú prácu si má v budúcnosti vybrať, pričom každý okolo už má celkom jasnú predstavu. Máme tu aj akciu, ale slabšiu, no zasa ovplyvní Moba aj druhého Reigenovho zamestnanca. Mob našťastie v závere prichádza s rozhodnutiami ohľadom svojej budúcnosti a môže byť zaujímavé sledovať., kam ho to povedie. Ľahšia epizóda, chýbalo mi viac napätia, možno drámy aj komédie, z tej jedinej tu však bol úžitok. ()

Jókai hunter Amakusa Haruaki tódžó! ~Hjakki no kjói!~ (2022) (S03E02)

Do mesta prichádza yokai hunter Amakusa Haruaki. Je premotivovaný, má smiešny účes, veľké pery, na chrbte nosí meč a otravuje Reigena ako človeka, ktorého považuje za kompetentného. Takže tu máme ďalší zdroj trápneho humoru. Reigenov výbuch hnevu na neho je dokonale zanimovaný a vtipný. Škola sa pripravuje na cultural fair, ktorý nie je vtipný a našťastie je v epizóde menšinu času. U Moba našťastie cultural fair vyvoláva vtipnú situáciu – rozmýšľa nad riešením nedostatku krativity v situácii zabíjania kráľa démonov. Opäť mi chýbalo viac napätia, drámy aj komédie. ()

Čóši ni noru ~100%~ (2022) (S03E03)

Mobova láska si zasoplila tvár a nechce, aby ju videli spolužiačky. Situáciu zachraňuje Mob lžou a pomocou. Takto sa epizódy v predošlých sériách nezačínali. Schopnosť poňať príbeh inak a rozviť postavy po ich súkromnej stránke, keď už nemajú adekvátnych súperov, sa síce cení, ale nemusíme ísť do nechutných sopľových detailov. Mob ale, ako typický simp si jej správanie, všeobecnú slušnosť, vysvetľuje ako začiatok vzťahu. Mob sa kvôli náhodným rozhovorom s tromi ženami pozorovanými inými žiakmi školy cíti populárnejší a s potom na čele sa s tým snaží vyrovnať. Mobovi sa mení tvár, keď sa cíti byť emočne rozbalansovaný na 100%, takisto jeho hlas pripomína muža, nie malého školáka. Okolo Divine Tree, gigantickej brokolice vzniknutej v minulej sérii vplyvom Moba, sa zakladajú cirkvi. Dimple chce situáciu obrátiť vo svoj prospech a opäť zneužiť masy. Mob mu to zatrháva a sám ide na gathering náboženskej skupiny. Keď to priznáva Reigenovi, ten ucíti príležitosť a hneď mu dáva prémiu 5000 yenov. V závere konečne máme nejakého záporného hrdinu. Snáď prinesie potrebné napätie. ()