Fullmetal Alchemist – hledání kamene mudrců

• Japonsko Hagane no renkindžucuši (viac)

Alchymista Edward Elric hledá způsob, jak vrátit bratru Alovi jeho tělo. Pozorně ho přitom ale sledují záhadné příšery a taky armáda, která je u moci. (Netflix)

Adasin

Tak mohla bych tomu vyčíst milion věcí od překopaného děje přes občas nesedící hudbu až po trochu přehrávající herce, ale mě to fakt bavilo. Mělo to spád, nenudilo, efekty i vzhled postav se povedly. Asi první hraná adaptace nějakého animovaného seriálu, která pro mě není zklamáním a já bych chtěla vidět, jak by se tvůrci vypořádali se zbytkem seriálu (a mangy). SPOILER A ano, u Hughesovy smrti opět několik slz ukáplo, takže pod čtyři hvězdy nepůjdu. Konec SPOILERU. Tenhle film jen potvrdil, že Ocelový alchymista je moje srdcová záležitost. 7/10 ()

silentname

"Fullmetal Alchemist" má v prípade môjho hodnotenia asi jeden veľký benefit. Nikdy som nevidel anime predlohu a tým pádom môžem film ohodnotiť sám o sebe bez toho, aby som nejakým spôsobom bol ovplyvňovaný pôvodnou adaptáciou. Za posledné roky som mal takto možnosť užiť si niekoľko takýchto filmov. Spomeniem aspoň "GANTZ: O" a "Blame!". Bol som schopný sa do oboch príbehov dostatočne ponoriť a samé o sebe pre mňa fungovali dobre. No myslím si, že oproti tomuto filmu mali ešte jednu prednosť. A to je fakt, že boli kompletne animované. Tu sa pokúsili o hranú verziu a miestami to skutočne filmu škodí. Úprimne si myslím, že keby bol film animovaný (či už počítačovo alebo ručne), tak by to celé mohlo vyzerať oveľa lepšie. Lebo mnohé scénky majú najväčšie problémy vďaka nie najlepšej animácii, ktorá sa má prepojiť s hranými scénkami. A vyzerá to veľmi neprirodzene a neustále ma to rušilo. Okrem toho si myslím, že tento príbeh je neskutočne komplikovaný a neviem sám, či som to pochopil úplne správne. A radšej sa to tu ani nebudem snažiť vysvetľovať, lebo by to v prvom rade zabralo moc času a mohlo by to ukázať, že som úplne mimo. A ani jedno ani druhé tu moc nechcem. Dalo sa to vidieť, no mal som trošku problém pochopiť niektorým veciam. Postavy sú celkom okey, no opäť by som povedal, že nie všetky. Ed a Al sú najlepší keď spolu komunikujú a počúvame, čím si spolu prešli. Winry je miestami otravná, miestami okey, no nemám pocit, že by tu mala nejakú veľkú rolu. Až na jednu výnimku ma nenapadne nič veľké, čím by dokázala nejako ovplyvniť príbeh. Kapitán je podľa mňa veľmi dobrou postavou a rozhodne niekto, kto ukázal asi aj najväčšiu dávku charakteru. Plukovník s ohnivými prstami je tiež dobrý a vie používať svoje zbrane, no akosi som mal pocit, že sme sa o ňom mohli dozvedieť viac. A potom sú tu zloduchovia filmu. Bytosti, ktoré vyzerajú ako ľudia, ale v skutočnosti reprezentujú jeden z hlavných hriechov. Závisť, túžbu a obžerstvo. A opäť mám pocit, že sa najviac venovali jednej z postáv viac a ostatné dokopy ani moc nevyužijeme. Ich schopnosti sú super a aj vysvetlenie kto sú na konci, no dalo sa z nich vyťažiť oveľa viac. Miestami sa nás film snaží zamotať, no dokážeme ho rozmotať moc rýchlo. Ako celok som rád, že som to videl a možno by som si pozrel aj originál anime (vidím, že je veľmi populárne), no nemám pocit, že ide o dobrý film sám o sebe, nevie nás dostatočne dobre ponoriť do tohto materiálu a nevie dobre podať takto komplikovaný príbeh. Takže to nemôžem odporúčať ani ako film sám o sebe nejako výrazne. Rozhodnite sa sami, ale nemyslím si, že prídete o veľa, ak film odignorujete. Hodnotenie: C+ ()

Blackhand47

Popravdě jsem to čekal horší, mnohem horší. Fullmetal Alchemist ale dokázal skvěle zachytit ducha předlohy, přičemž vychází z cca prvních 20 epizod a bere si i jednu linku z finále, aby toho případné pokračování nemusely řešit a uzavírat tolik. Některé postavy vypadají sem tam komicky, jelikož Alchymista vychází z evropské kultury a postavy tak v předloze i vypadají, ale to se dá seriálu prominout, jelikož jsou povětšinou všechny velmi dobře zahrané, především ztvárnění Mustanga a Hughese musím pochválit. Na televizní film má snímek i docela slušně udělané efekty, hůře vypadá akorát nesmrtelná armáda z finále, která působí dost plastově a digitálně. Za pokračování bych se nezlobil, ale těžko říct, zda se do něj bude chtít Netflix pustit, když film nebyl úplně dobře přijat. 75% ()

Torako.chan

Po vizuální stránce to nebylo až tak k zahození. Některé charaktery byly podle mě velmi vyvedené(např. Hughes a Lust). Ovšem co se příběhu týče to bylo velký špatný. Samozřejmě, že se prostě všechny epizody anime, nedejbože mangy, nedají narvat do jednoho celovečerního filmu. A tak to dopadá, jak to dopadá. 2/5* ()

novoten

Ocelový alchymista zůstane už nejspíš navždy mým nejmilejším anime, začal jsem kupovat i česky vycházející mangu a ať vidím příběh bratrů Elricových v jakékoli podobě, stejně mám vždy na samém začátku slzy na krajíčku, s postupujícím časem a rozvíjejícími se schopnostmi jim zapáleně držím palce a u Lust a ostatních podlých charakterů jen vzteky drtím sedačku. Příběhy z Amestrisu mám zkrátka hluboko v srdci už pěkných pár let a většinu toho času si přeji je vidět i ve hrané podobě a Fumihiko Sori mi právě tohle přání splnil. Po prvních ohlasech jsem se výsledku nervózně obával, a proto se teď nestačím divit. Adaptace to totiž očividně mají těžké, ať už jsou od původní verze zcela odkloněné nebo - jak ukazuje právě Fullmetal - i když jsou stejné jako předloha. Smysl pro humor, vzhled postav, mrazivost zásadních momentů a zvratů, to všechno tu je. Navíc Ryôsuke Yamada je nejdokonalejším Edwardem, jakého jsem si ani neodvažoval přát. Několik nezbytných dějových vynechání, zkrácení či sloučení více postav do jedné rád odpustím ve prospěch vysněného celku, který tolikrát viděné a přitom nově podané divadlo homunculů, Kamenů a v první řadě alchymie rozehrává s velkou pompou. Komerční propad v japonských kinech tak nesu celkem těžce, protože tenhle příběh si zasloužil dovyprávět a dopracovat se k Hohenheimovi a dalším legendám. ()

• Mapa použitá na nájdenie „Laboratória číslo 5“ vo filme je stará mapa mesta Bolton v Anglicku. (Johnny.ARN)
  • V mange a aj v animovaných verziách je postava Edward Elric (Ryosuke Yamada) vysoká tak po plecia ostatných hlavných postáv. V tomto filme má ale rovnakú výšku ako ostatné hlavné postavy. Preto, keď sa v dialógoch objaví narážka na jeho "nízku" výšku, nedáva to veľmi zmysel. (Johnny.ARN)
  • Vzhledem k tomu že Fullmetal Alchemist je silně inspirován Evropskou kulturou a architekturou, žije v něm na druhou stranu primárně asijské obyvatelstvo. Z toho důvodu museli v hodně scénách figurovat jako komparzisti členové štábu a následně pár „vychovujících“ komparzistů z lokace natáčení. (UncleMorty)