David Bowie: Ziggy Stardust & the Spiders from Mars

(koncert)
  • Česko Ziggy Stardust a The Spiders from Mars (festivalový názov) (viac)
Hudobný / Dokumentárny
Veľká Británia, 1979, 90 min (Alternatívna 102 min)

Elektrizující poslední vystoupení Davida Bowieho v roli Ziggyho Stardusta v roce 1973 v londýnském Hammersmith Odeon Theatre. Celovečerní dokument zachycuje charizma jedné z nejneobvyklejších hvězd současné hudební scény. Jádrem filmu, obohaceného o scény ze zákulisí, je samotný koncert, pozoruhodný také proto, že v něm Bowie podle vlastního vyhlášení naposledy oficiálně vystoupil jako Ziggy Stardust – což si mnozí jeho fanoušci mylně vyložili a považovali koncert za poslední Bowieho vystoupení vůbec. Ve filmu zazní písničky z Bowieho alb Ziggy Stardust, Hunky Dory, Aladdin Sane a dalších včetně songů Ziggy Stardust, Moonage Daydream, Changes, Space Oddity a také coververze hitu Velvet Underground White Light/White Heat. I když zkrácená verze snímku byla v roce 1974 uvedena v televizi, kompletní film se dostal do kinodistribuce až v roce 1983. (oficiálny text distribútora)

glamgirl

Od čias Born To Boogie - bezprostredných T.Rex a hudbu expresívne prežívajúceho Marca Bolana - sa teda naozaj veľa zmenilo. A to ide len o jeden rok, ale táto show je na úplne inej úrovni. David Bowie má dokonale premyslenú koncepciu, do detailu prepracované vystúpenie s načasovaným priezlekaním aj oddychom muzikantov. Bowie naozaj prežíva osud Ziggyho Stardusta, je nasvietený ako bytosť z inej planéty, texty svojich piesní podáva ako príbehy, hrá a nezaprie v sebe ani míma... Spiders from Mars sú skvelí a Mick Ronson druhou hviezdou show. Film sprostredkúva plnohodnotný hudobno-vizuálny zážitok, ktorého by som sa naozaj chcela zúčastniť, prekonala by som aj svoju nechuť k davu a tlačeniciam na koncertoch. Naozaj pecka. ()

hans500

Fantastický koncert z počátku 70. let. Úžasný setlist, jenž je tvořen především skladbami z alb "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars", "Aladdin Sane" a "Hunky Dory", dojde ale i na tituní skadby ze "Space Oddity" a "The Man Who Sold the World" a několik cover verzí (např. The Rolling Stones, The Velvet Undeground). Samotný koncert je špičková a perfektně sehraná glam rocková show, samozřejmě v čele se samotným Bowiem. Songy jsou naživo zahrané s maximální energií, některé tak perfektně, žepřekonávají i studiovou nahrávku (Space Oddity), doprovodná kapela The Spiders from Mars hraje taktéž s plným nasazením, nejde nezmínit především vynikajícího kytaristu Micka Ronsona. Naprostá špička z koncertních záznamů Davida Bowieho (lepší je snad pouze záznam z Reality Tour), závěrečná Rock 'n' Roll Suicide celému koncertu nasazuje korunu. Plných 5*. ()

bohemia_regent

Není to koncert, ale koncertní film. -------- V titulcích filmu uvedeno: český i originální název Ziggy Stardust; rok výroby 1982. (1973 sice proběhl koncert, ale film vznikl - podle anglické Wikipedie - ve zkrácené verzi jako hodinový koncert 1974. Devadesátiminutová verze, která obsahuje scény ze zákulisí - a kterou odvysílal v září 2023 ČTart -, údajně pochází z roku 1979. Každopádně asi bude existovat ještě jedna verze z roku 1982.) ()

Bebacek

Zatímco Bowie jako Ziggy, tedy vyzáblý zmalovaný a zšenštilý záchodový pavouk v bizarních titěrných oblečcích, je pro mě vrchol naprosté asexuality a pravděpodobně bych si o něj ani kolo neopřela, po Bowiem jakožto šedesátiletém "dědovi" bych se utlouct mohla :) David zraje jako víno, čím starší, tím lepší. (čímž ale rozhodně netvrdím, že svoje nejelpší věci nesložil v 70. letech) A i barva jeho hlasu zní mým uším slastněji, než když vesele skotačil po pódiu za mlada. Já ho chci mít doma!!___________ Pátá hvězdička chybí kvůli Pennebakerově typické režijní monotónosti a sterilnosti. ()

ledzepfan

Jakože Bowie je samozřejmě neoddiskutovatelná legenda (pro mě určitě někde v top 10 inspirativních osobností), ale tohle je prostě dost nudně natočený a blbě sestříhaný koncert z jeho sice ikonického, ale v rámci celé Davidovy tvorby slabšího období. Živáky někde okolo Reality si s radostí pustím kdykoliv, ale na tohle už dnes prakticky nemůžu koukat (vizuálně to hrozně zestárlo a ty songy toho období jsou už omleté jak říční kamení. ()