Sněhulák

Predloha:

Raymond Briggs (kniha)

Hudba:

Howard Blake

Animovaná vánoční pohádka zfilmovaná podle knihy Raymonda Briggsa. Odehrává se zde příběh malého chlapce, který si postaví sněhuláka, a když sněhulák odbitím půlnoci ožije, prožije s ním celou řadu neuvěřitelných dobrodružství. (Česká televize)

Gemini

Poctivá ruční kresba s dokonale magickou atmosférou, která místy vzbuzuje obavy z toho, co se může stát, a vůbec pracuje s emocemi v nebývalé šíři... obrovskou zásluhu na síle snímku má hudba Howarda Blakea, protože v hlavní části filmu se nemluví. A hraný prolog s Davidem Bowiem v roli muže vzpomínajícího na to, jak jako malý kluk jednoho kouzelného dne postavil sněhuláka, samozřejmě taky není na škodu;) Chápu, proč je z toho v Británii i jinde povinná položka vánočního televizního programu. 90% PS: Žádný Santa, a už vůbec ne Klaus, tady nejsou - je tu jen poctivý anglosaský Father Christmas:P ()

MissJ

Víc než trošku patetický úvod s Bowiem se mi líbilo úvodní slovo samotného autora knihy Raymonda Briggse v původní verzi. Jinak mám jen slova chvály: tyto "pastelkové" animáky mám hodně ráda. Dojemný příběh je v dokonalé symbióze s mimořádně krásnou hudbou...Walking in the Air s vokály Petera Autyho je učiněný klenot. ()

xargos

Nádherná krátká pohádka, kerá mi něčím připomíná "Muže, který sázel stromy". Ještě se někde animuje touto technikou? Doufám, že ano... Jednoduchý a přitom silný příběh, podbarvený krásnou (právem oceněnou) hudbou. Klučík v příběhu je jako živý - gesta, projevy radosti i smutku. Na úplném konci chlapec nachází v kapse důkaz, že to vše přece jen nebyl (nebo byl) sen... ()

glamgirl

Z tohto animovaného filmu vyžaruje silná nostalgia za časmi nevinného detstva podčiarknutá precíteným úvodným slovom Davida Bowieho a nádhernou hudbou Howarda Blaka - pri piesni Walking in the Air som si dokonca trochu zaslzila. Predlohou pre film je detská knižka Raymonda Briggsa, z ktorej tvorcovia prebrali nielen autorov štýl animácie ale aj bezslovnú koncepciu. Čarovný svet detskej fantázie je konfrontovaný s realitou a tento princíp spolu s ostatnými zložkami filmu robí zo Snehuliaka nestarnúcu vianočnú klasiku. ()

easaque

5* věřím, že kdybych to viděl v dětství, tak by to snad srdcovka byla a proto dávám plný počet. Je ideální pro nezkaženou dětskou fantazii a především ve vánočním čase. Samozřejmě má své chybičky, ale aspoň se dítě má nač ptát, ale animačně i hudebně je to skvělé. Našel jsem si to na tady [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

• „Sněhulák“ byl původně obrázkovou knížkou pro děti vydanou v roce 1978, která neměla žádnou slavnostní tématiku. Tato obrázková knížka byla adaptovaná jako animovaný televizní speciál v roce 1982, kdy Otec Vánoc a jeho sobi vytvořili svůj ikonický debut. (griph)
  • Jedná se o film, který se ve Finsku tradičně vysílá každé Vánoce, i když z této země nepochází. (Facillitant)