Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Vaudevillain

Predchodca Bondoviek a rovnako nudný film ako Bondovky samotné. Scéna z náletom lietadla a niekoľko ďalších ukázali Hitchcokovo technické majstrovstvo ale chýba tomu duša. ()

Moraldo

Krásná atmosféra dob minulých, krásné klasické herečky co měly styl a muži, kteří dokázali být cool v každé životní situaci. A k tomu mistrně dávkované napětí. Byly chvíle, kdy jsem zapomněl i dýchat. Nádherná ukázka toho, co se právem označuje jako "Thriller". Na rozdíl od většiny dnešních rádoby děl, co se můžou ve srovnání s tímto jít zahrabat. ()

DrifterSoul

Beru v úvahu stáří filmu a z něj vyplývající tehdejší vzorce chování postav nebo úroveň filmových triků. Tohle mi vůbec nevadilo. Přes dobové možnosti je film zajímavý, napínavý a ve své nadsázce docela vtipný. Dá se na něj zkrátka koukat. Nemohu se ale nad tím rozhodně tetelit blahem, protože míra naivity, opakování všemožných klišé a infantilního chování protagonisty, je někdy neúnosná. ()

kodwin

Bond amatér v akci. Což o to, ten scénář by šel, ale bohužel umělé holywoodské obrazy konce padesátých let sráží film dolů. A ta hudba ..., nepřišel jsem na symfonický orchestr, ale na napětí, které se bohužel nedostavilo. Mr. Hitchcock mě tentokrát zklamal. Nezvládl se ani casting, resp. nechápu, proč na první pohled zralou ženu vydávají za šestadvacetiletou. ()

pencho

Klasický americký akční film, který díky své režii a roku vydání, stejně tak jako bondovky s Connerym, získal nadstandartní hodnotu. I přes výjimky v tomto filmu je to vlastně typický příběh, kdy se žena, v tomto podání, podle mě, ne moc dobře vybraná, nadpozemsky zamiluje do chlupatého, ne vyloženě atraktivního muže, který ji pak zachraňuje. Dobrý film na páteční večer, u kterého se ani nebudete cítit provinile, jelikož je to prostě Hitchcock. ()

tulen

Spíš než dobrodružný thriller je to romantická dobrodružná komedie a konec to dost shazuje, ale je to klasika, tak ty 4 hvězdy dávám. ()

Bogrant

Majstrovské prevedenie úteku krivo obvineného muža na dobrodružný spôsob pod taktovkou režisérskej legendy. Filmové napätie ako sa sluší a patrí. Priam nadpozemský výkon Caryho Granta! Absolútna profesionalita, šarm a charakter, ktoré ozdobili tento, pre mňa osobne najrozmanitejší a najlepší Hitchcockov snímok. ()

Jiriiik04

Na sever Severozápadní linkou je skvělý špionážní snímek, ve kterým se naprosto dokonale pracuje jak s napětím, tak s romantikou. Technická stránka snímku je bez debat brilantní – kamerové záběry jsou vážně skvělé a nádherné, parádně se tu totéž pracuje i s osvětlením a celkově vizuální stránka snímku je opravdu zajímavá. S audiovizuální stránkou se tu rovněž pracuje fantasticky – Bernard Herrmann je opravdu borec a dokázal složit hudbu, díky které působí snímek ve většině scénách mnohem napínavěji, ale místy se tu najde také líbivá hudba, která je také famózní. Cary Grant v hlavní roli je opravdu skvělý, a navíc v roli muže, který se omylem dostal do problémů, působí vážně neuvěřitelně cool, což filmu jen prospívá. Herecký výkon Evy Marie Saint je také výborný, v jeden moment dokáže působit ledově a kouzelně zároveň. Zmínku si zaslouží také James Mason, jehož záporák je neuvěřitelně charismatický a místy působí opravdu démonicky. Scénář se také velmi povedl – na začátku tady máme perfektně zpracovaný pocit paranoie, zanedlouho se ve snímku začne objevovat romantická linka, která zde působí nenásilně a celá ta linka je dost krásná. Závěrečná čtvrtina mi sice přišla lehce přetažená, ale na druhou stranu tady máme zajímavé finále na Mount Rushmore, které to spolehlivě vynahrazuje… Ano, možná je tu pár momentů, kdy už se na snímku podepsal zub času, ale přiznám se, že na mě tak rozhodně nepůsobil, naopak na mě film působil velmi napínavě, stylově a svěže, takže jedině plus pro snímek. Jsem rád, že moje první setkání s Alfredem Hitchcockem dopadlo takhle, protože se o opravdu skvělý špionážní thriller s romantickou zápletkou, který si rád budu promítat opakovaně. 90% ()

Marcecek

Ďalší majstrovský kúsok od majstra Hitchcocka. Kriminálny triler s humorným nádychom vďaka naozaj roztomilému Cary Grantovi. Pri scéne v aukčnej sieni som sa zchuti zasmial. ()

Lady_Lea

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděla v oblíbené knize. Byl zmiňován tolikrát, že jsem usoudila, že musí být něco extra a že ho musím vidět. Pokaždé, když se pro něco v životě preventivně nadchnu a mám velká očekávání, následuje zklamání a rozčarování. Nevybavuju si jediný případ výjimky... Až na tento film. Nejenže moje očekávání splnil, ale dokonce předčil. Má zajímavý příběh, úžasnou atmosféru, skvělé dialogy, řadu vtipných momentů, obsahuje napětí, dobrodružství i romantickou linku, která nejenže mi nevadí, ale dokonce se mi líbí (snad proto, že není prvoplánově laciná a přeslazená, dokonce i navzdory konci ve stylu kýč jak bič)... A ano, už od prvních minut bylo zřejmé, že je něco extra. Ten film má, je a znamená všechno. Na sever Severozápadní linkou má jedinou chybu - mám pocit, že je to jediný film svého druhu a že ho už žádný nepřekoná. ()

Jasmín

Jen ta hudba u tohohle filmu je za pro mě za čtyři hvězdičky!!! Hitchovo filmařské umění a námět skvělého filmu za čtyři, Cary Grant a Eva Marie Saint - moc jim to spolu sluší, taky za čtyři .... to máme dvanáct ... aha, tady to jde do pěti? Tak holt končím, no..... ()

EricNor

Teď se divím, že jsem k tomuhle filmu nic nenepsal. Není to nejlepší film na světě, ale ve svém žánru jeden z prvních a stal se etalonem pro desítky dalších tvůrců thrilerů - ve většině případů nedostiženým. Hitchcock zas skvěle režíruje. Líbí se mi tenhle obraz a záběry a nasvícení a miluju zadní projekci - přijde mi taková filmová. A Cary Grant? To je sebevědomý borec, vtipný, báječný, okouzlující ()

Ludva

[2020-10-16]*[2010-05-07] * Skvělá práce, pane režisére. Neuvěřitelné, jak může být špionážní thriller zábavný i po padesáti letech. Ačkoliv obsahuje spoustu naivních triků (nejmarkantnější je zadní projekce), umí být pořád napínavý. Navíc některé původně vážné scény působí dnes spíše úsměvně, což film odlehčuje od jakéhokoliv patosu, posouvá jej blíže ke komedii a to je jedině dobře. ()

stuj

Ve své době by jistě zasloužil 5 hvězdiček - charismatický Cary Grant, akční zápletka (která není hned polopaticky vysvětlená), sem tam vtipná hláška a romantický happy end. Jenže o 50 let později, při porovnání se současnou tvorbou, je zpracování samozřejmě místy dost naivní. Film je tedy především filmovou klasikou, kterou si užije spíš ten, kdo se filmografií trochu víc zabývá anebo má rád retro styl. P.S.: Grant je fakt hvězda. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)