Casanova jako symbol umění svádět

(TV film)
  • Česko Casanova: Skutečný příběh (viac)

Casanovovy paměti známé pod titulem Příběh mého života nedávno zakoupil francouzský stát za sedm milionů eur. Jde tedy o nejdražší rukopis na světě. A život, který autor popisuje na třech tisících stran, vyznívá více než překvapivě. Slavný Benátčan se nám vůbec nepředstavuje jako dobrodruh typu Dona Juana nebo jako bezcitný sexuální dravec, mnohem spíše jako originální myslitel, přítel žen a jeden z prvních feministů. (TV Spektrum)

mira007

Jméno Casanova je proslulé a já si ho spojoval s jakýmsi svůdníkem a rekordmanem v počtu sexuálních partnerek své doby ( což je blbost, kde vzít věrohodnou statistiku, že?),který dožil v Čechách, ale až tento německý dokument mi ukázal komplexní obrázek tohoto človíčka v přehledném hraném životopisu. Daleko více než romantický svůdník to byl podvodník, který odrbával lidi o peníze a to nejen starší šlechtičny. Nejpřekvapivější info je, že je zakladatelem francouzské státní loterie, ale zároveň to ukazuje co to bylo za typa - nápad okopíroval z Janovské loterie včetně ukradených matematických výpočtů pravděpodobnosti. Vydělal miliony, ale ty za pár let prošustroval. Škoda, že veškeré životopisné dramatizace se koncentrují na to jaký to byl svůdník, zatímco by to mohl být rokokový Catch me if you can. ()

andrii

Abonent loží na úrovni. Milovník nebezpečných známostí. Stvořen pro defilé lechtivých, fata morgana rozkoší. ()

Arsenal83

Ľahká červená knižnica, ale veď taký bol život Casanovu. Aj s nevzhľadnou tvárou toho môžete dosiahnuť u nežnejšieho pohlavia veľa. Je v podstate šokujúce, akým spôsobom sa tento človek zapísal do histórie, ale keď sa nad tým tak trocha zamyslíme, určite je to príjemnejší spôsob preslávenia sa, než osud mnohých kráľov, kniežat či pápežov. Užívateľ mira007 sa pýta, že ako môžeme vedieť, koľko partneriek vlastne ten Casanova mal, že neexistuje relevantný zdroj. Nuž, máme k dispozícii len jeden jediný zdroj a tou je autobiografia Casanovu, ktorý sám spomína číslo 132. Už mu ostáva len veriť alebo neveriť. Dokument je natočený z veľkej časti aj na základe tohto diela. ()

subic

Nedávno se prodal originál zápisu Einsteinovy teorie relativity za 1 mil. Eur a byl považován za nejdražší rukopis na světě. Ale Příběh mého života ho trumfnul hned sedminásobně. Já jsem skutečně nevěděl, že od svých šedesáti let Casanova působil na zámku v Duchcově 13 let jako knihovník a že na tamním hřbitově je pohřben. Ale jeho příběh začal v Benátkách, ze kterých utekl do Paříže a potom do Londýna. Je považován za zakladatele francouzské státní loterie. ()