Stranger Things - Season 4

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

adamix

Pútavé a vo viacerých momentoch výborné a napínavé ako vždy a záporák Vecna je tým najlepším z celej série. Najväčším problémom je však to strašné naťahovanie, ktoré síce dáva prednosť postavám, o ktoré sa ale nedokážeme báť, pretože všetky až na jednu výnimku prežijú a každý, kto sa zdá byť istý čas mŕtvy, sa po nejakom čase aj tak vráti späť k životu, čo je v prípade celého Stranger Things jeden veľký handicap, pretože sa s obľúbenými postavami nedokážu rozlúčiť ani fanúšikovia a ani samotní tvorcovia. ako povedal Tyler z Fight Clubu - ,,Ak chceš urobiť omeletu, musíš rozbiť pár vajec." A keby sa tvorcovia tohto držali, išlo by o najlepšiu omeletu vôbec. Toto je jediná výhrada ináč pasujú všetky prvky na jednotku, ako je to v tomto seriály už tradičné. Teším sa na piatu sériu, ale potrebujem väčšiu nepredvídateľnosť a viac mŕtvych postáv, ktorých strata by otriasla fanúšikovskými srdcami. ()

Arigato

Obsahuje spoilery. Nalijme si čistého vína. Stranger Things se každou sérií snaží zavděčit čím dál více lidem. První série byla unikátní, měla svou cílovku a byla zkrátka bezchybná. Čtvrtá je mnohem akčnější, místy možná až přitažená za vlasy a tedy mnohem méně uvěřitelná. Oproti ostatním sériím také nabízí o mnoho větší spletenec dějových linek, které se dřív nebo později hezky spojí a pořád to vcelku funguje. I když zase, i v tomto ohledu by bylo na místě se pozastavit nad uvěřitelností, protože celá linka z Kamčatky může sice vyznít jako krásný začátek americko-sovětského přátelství ve znamení spolupráce, atd., ale v první řadě je třeba si vzpomenout, že taková linka neměla vůbec vzniknout, a ačkoliv mám Hoppera hodně rád, ten jeho plot armor se nedá přehlédnout. S tím souvisí i smrt některých postav. Občas jsem zaslechl nebo narazil na komentáře, že je nesmysl, aby oživili Maxine, ale Eddieho nechali umřít, jenže si asi nikdo neuvědomuje, že Eddie zemřel na následky fyzického zranění, zatímco Max měla zemřít na kletbu Vecny, potažmo Jedničky nesoucí úplně totožné schopnosti s El, tudíž alespoň mně osobně dává smysl, že by mohla zvrátit to, co dokáže Vecna (ostatně všechny zlomeniny jako "vedlejší produkt" jí zůstaly). Správnou otázkou však zůstává, jestli tak náhodou Vecna teď neovládne Max a nestane se tak "novým" záporákem pro závěrečnou sérii. Co se týče dalších postav, tak hned několik na mě působí vyloženě navíc, nikam se neposunují a nejsou vůbec využity. Naopak jsem spokojený, jakým vývojem prošla Erika, byť je v jádru stále stejná, nyní nepůsobí tak otravně. Dustin a Steve jsou stále mé nejoblíbenější postavy, to se od začátku nemění. Nejvíc mě teď však bavila právě Max, která od třetí série zaznamenala největší posun a celkově se tato série nesla v duchu její dějové linky. Totiž dalším důvodem, proč se mi čtvrtá série líbila, je i fakt, že se její většinová část dá vyložit jako taková alegorie pro depresi a sebevraždu – dlouhodobě sužován těmi nejstrašnějšími myšlenkami se zdánlivě nenabízí jiné východisko než sáhnout si na vlastní život. Avšak pravděpodobně nejikoničtější scéna celé sezóny s Max na hřbitově nám symbolicky ukázala, že i v těch nejtemnějších časech se snažíme najít lásku a útěchu u rodiny a nejbližších přátel, co by nás dokázali zachránit před tímto utrpením. No a ta Kate Bush byla čistá topka. ()

Adaaamecek

Z prvních epizod jsem měl lehce zvláštní pocit. Epizody byly příšerně dlouhé a části, které měly znázorňovat “normální” život byly velmi kýčovité. Poté ale přišla čtvrtá epizoda, která sešlápla plyn a i ty šílené stopáže se začaly opodstatňovat. Čím dál seriál pokračuje tak ten obří příběh se strašně moc malými linkami a hromadou postav začne konečně spojovat a vy si pouze užíváte promyšlenost Dufferovců. Co mě ale těší úplně nejvíc je to, že seriál má nejspíš naplánovaný svůj příběh (a nejspíš i konec) od první série. Nejedná se tedy o úplně vaření z vody a cucání z prstu, když se píše scénář. Na poslední sérii se zatraceně těším. Začátek konce se tedy fakt povedl! 9/10 ()

Germanicvs

Pod tíhou potřeby být úspěšným za každou cenu se čtvrtá řada seriálu propadla pod vlastní nadměrnou hmotností. Tentokráte se kalkulační software připekl a vygeneroval sice časově nejdelší (ba ještě dvěma díly nastavovanou) stopáž, ale obsahově se spolu s druhou řadou staví na úplný kvalitativní chvost a může pilotnímu rozjezdu jen tiše závidět. Proměna oblíbených postav, nesmyslné dějové linky i domýšlení předchozích může uspokojit jen ty nejvěrnější "fanatické" fanoušky. Čtvrtá řada se s přelámanýma nohama sotva doplazila do finále, aby otevřela dveře a předala ušmudlanou štafetu řadě páté. ()

Bobbyk69

Za mě je tato série rozhodně lepší než třetí série. Upřímně celkově mě, až na osmou epizodu, v které se toho moc nedělo, mile překvapila. Mezi třetí a čtvrtou sérií uběhly tři roky, ale v seriálu pouze půl roku, takže postavy zestárly a vypadají spíše na vysokoškoláky než na středoškoláky. Samotná závěrečná epizoda, která má 150 minut byla skvělá, skrz na skrz nacpána různými efekty a akční více než dost, skoro pořád se něco dělo a ani mi ve výsledku nepřišlo, že je tak dlouhá. Jenom smrt Eddieho mi přišla, že je to tak trošku fraška, protože to v podstatě byla sebevražda a moc jsem nepochopila její účel. 85% ()

PaTeXx

Skvělá série, která kvalitou krásně navazuje na předchozí dvě. Od první epizody intenzivní hororová atmosféra a samozřejmě nemohly chybět ani emoce nebo dechberoucí momenty, tentokrát i s adekvátním doprovodem dobových songů (ano, Kate, mluvím o tobě). Už potřetí se opakuju, proto není potřeba nic víc dodávat. Tenhle seriál je prostě radost a tím to hasne. ()

HanzoBureshi

Totální strop od založení Netflixu. Pamatuji si, jak Stranger Things býval skromný a zajímavý seriál, ale nyní se z toho stala epická podívaná, která se může už porovnávat s nejlepšími seriály. Není nic, co bych tomu vytknul. Tolik lokací, postav, příběhů, akce, a hlavně neuvěřitelné délky, která se u seriálů jen tak nevidí. Taky jsem rád za návrat temnější atmosféry, která od 1. série chyběla. Takže jsem spokojen, ale bojím se poslední řady, protože je těžké udržet takhle něco epického velkého. Bratři Dufferovi, nezklamte nás! Mé hodnocení: 9/10 ()

mata77

Stranger Things bol fenomén. V mojom prípade to určite platí pre prvé dve série. Tretia už strácala dych a spracovanie nestačilo na originalitu prvotného námetu, no a štvrtá séria ma nakoniec dosť sklamala. Mladí herci vyrástli a stihli nabrať zlozvyky, ktoré im tu dovolil predvádzať režisér a určite tiež scenár, prešpikovaný s klišé. Dej neukázal významnejší zvrat a preto sa len vraciame do zabehnutých koľají recyklácie. Dejová línia je rozdelená a tak dostávajú priestor vedľajšie postavy v scénach, ktoré sú zbytočné alebo až nedávajú zmysel. Stopáž je umelo natiahnutá a epizódy napĺňa hromadou vaty, takže som sa aj nudila, alebo mala chuť preklikávať dej dopredu. Hororovú atmosféru sa na začiatku podarilo naštartovať, mysterióznosť ale viac nahradila vzťahová dráma a ťah na divácke emócie. Menej je niekedy viac a tu to platí dvojnásobne. 70% ()

fimler

První dva díly této série je asi to nejhorší ze Stranger Things, naprostá nuda, která vás má jen připravit na následnou jízdu, která započíná od třetího dílu. SPOILER, Jen škoda, že nepřežilo víc čísel a doufám, že v budoucnosti je buď po zabití jedničky oživí a nebo aspoň v páté sérii spojí jedenáctka síly s osmičkou. ()

Grellenort

Poslední dva díly jsou katastrofální a úmorný martýrium, během kterýho se skoro nic nestane - na ty čtyři hodiny je tam reálně tak hodina materiálu. Navíc občas je to tak zoufalej scénáristickej šit (dívám se na tebe, ruská linko), že jsem měl chuť vydloubnout si oči a zacpat si s nima uši. Ve světle toho je pak úplně jedno, že v první releasnutý části jsou tu a tam fakt dobrý momenty (ty špatný taky, zejména dlouhý fňukací rozhovory (Hopper, Max). Poslední sérii očekávám s podobným nadšením, jako návštěvu zubaře. Jestli ta stopáž bude zase takhle nesmyslná, holt to asi sfouknu nějakým sestřihem, případně souhrnem na wiki. Ain't nobody got time for that. ()

Kennedy_R

Ve čtvrté řadě musím bohužel ubrat. Už to není úplně ono a myslím, že mohlo být lepší vše ukončit ve velkém finále na konci třetí řady. Děti vyrostli, už to není ten dětský boj, který nás ve třech minulých řadách překvapil. Zde jako by divák sledoval jiné herce, kteří polovinu děje řeší své dospívající problémy a starosti, děj je natahován množstvím i zcela zbytečných rozhovorů, po kterých si stejně pevnější vztah s herci divák nevytvoří. A Milej Bobby polovinu celé řady prořve, až by ji člověk nejradši dal lepáka. Hororová linka se posunula trochu jinam a vysvětlování pozadí všech jevů je spíše ke škodě a zmírňuje napínavou atmosféru. Ale z druhé stránky jde zase o bohatou podívanou plnou efektů a část odehrávající se v Rusku má humorný podtext. Celkově čtvrtá série úplně nezklamala, je jen slabší. Netroufám si odhadnout, jak dopadne pátá řada a věřím, že to nebude průser. ()

muti

Štvrtá séria je akoby úplne iný seriál. Vecna je úplne OP, je to snáď až samotný diabol ktorý v ľuďoch vidí len to najhoršie. Vyzerá ako z obrazu Doriana Graya, s menším psychadelickym vlnenim. Scény sú detailnejšie, pri úmrtiach postáv kamera neuhyba, súboje sú na život a na smrť a režiséri sú k postavám celkom nemilosrdni. Potlačené myšlienky, telepaticky a telekineticky výskumníci na čele s Tatinkom, ktorý nemilosrdne ide za svojím. Poslednýkrát som podobného videl v the Expanse, kde testovali mimozemské látky na ľuďoch. Každopádne mrazivé a rozmýšľam či budú decká po pozrati tejto série schopné aj zaspať. Miestami veľmi detailne a hororové. ()

Janoush

Jedno velké zklamání. Na to, jak se jim předchozí série povedly, tak tato byla pro mě velký propadák :( Některé postavy tam teď byly doslova na facku. Protrpěla jsem většinu dílů, navíc je nesmyslně natahovali, až hrůza. Atmosféra z předchozích sérií vyprchala, už mi to nepřišlo ničím zajímavé. Místy spíš trapné, až k smíchu... ()

Skrivan

Je čtvrtá série Stranger Things špatná? Ne. Je horší než ty předchozí? Ano. A důvodů je hned několik. Už v minulých sériích nejméně fungovalo, když byla parta rozdělená. Tady je na tom postaven veškerý děj. Navíc některé moje oblíbené postavy prodělaly naprosto dementní proměnu, ty nové jsou potom od začátku nesympatické, pitomé a přehrávající. Dalším problémem je naprosto přepálená stopáž jednotlivých epizod, přičemž kvantita zde značně převyšuje kvalitu. Když jsem viděl v laboratoři kopu číslo-dětí, těšil jsem se, jaké zajímavé a nejrozličnější schopnosti nám předvedou (viz Osmička), ale z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu ovládaly všechny jenom telekinezi, takže to byla docela nuda. Ruská dějová linka je prostě neuvěřitelně hloupá, v sérii se také opakuje spousta klišé. Hororová atmosféra je tu spíš jen lehce naznačená (i když se o ni tvůrci nejspíš snažili), ale záporák je charismatický a líbí se mi, jak do sebe na konci všechno zapadlo. ()

darthboal

Po trošičku slabší, ale neméně kvalitní druhé a třetí řadě jde vidět malé zlepšení a děj nám zasahuje skrze všechny série zamotaným klubkem událostí, které se nakonec začnou rozumně rozuzlovat. Nicméně rozdělením premiéry série na dvě části jsem po kulervoucím sedmém díle tak nějak očekával že při shlednutí posledních dvou dílů dostanu aspoň infarkt nebo mrtvici. Bohužel se tak nestalo. Netvrdím že by finále bylo hodně špatný, našel bych tam spousty věcí které mě fakt dostaly, ale taky jsem tam postřehl v seriálové a filmové tvorbě už dost ohraných klišé. Poslední dva díly byly prostě lehkým zklamáním. Ukončit tuhle řadu sedmým dílem nebo prostě jen nerozdělovat premiéru v domnění že budeme ještě víc paf by možná bylo lepší. Jsem zvědavý zda a jak se tvůrci poperou s 5. řadou pokud doufám vznikne, kterou by mohli tohle dobrodružství zakončit. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Přestože to tak nějak všichni očekávali, teprve nyní Netflix oficiálně oznámil, že prodlužuje fanoušky milovaný seriál Stranger Things o čtvrtou sérii. Zároveň s tím přišla zpráva, že tvůrci seriálu,… (viac)