Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

cachanell

Jak se dozvědět, že ta pravá je ta pravá ? Vždyť je naprosto jiná než já .... divoká, ukecaná, přímočará a tak zábavně milá ... no jak jinak - cestou do Jiljí .... na které ji čeká řada umně přichystaných zkoušek. Povede se ? samozřejmě, že ne... Velmi milá a zábavná komedie --- herecký koncert J. Abrahama a L. Šafránkové. ()

Bila_pani

Úžasná komedie, bavila jsem se jako nikdy. Pár Šafránková - Abrhám je prostě klasika a působí spolu nesmírně přirozeně a uvolněně, a navíc jsou to oba skvělí herci. Bezvadné dialogy se špetkou absurdity a perfektní konec :) TOP scéna: Snoubenci se chystají sjet řeku a parta vodáků na ně huláká typický pozdrav "AHOOJ!" a Libuška jim odpovídá: "Dobrý den..." :D A pak ještě hláška "...ale je tady krásně..." Prostě bez debat 5*, škoda, že TAKOVÉ filmy se už netočí. ()

Darriel

Perfektní česká komedie, která není tak profláklá, ale o to více dokáže mile překvapit. Abrhám mi tady ani moc nevadil, skoro jsem se do něj vžil. Nevinná Libuška je mnohdy k přetrhnutí, ale láska hory přenáší (nebo kůl na horu?). Abrhámovy vnitřní úvahy dokreslují náladu a vyplňují dějové pasáže a stejně jako v Kulovém blesku mají své místo. ()

deedulka

Skvělá herecká dvojce - sympatická Libuška Šafránková a bručivý Josef Abrhám - se vydává na předsvatební cestu. Plno vtipných scén a milých momentů. Krásný film z 80. let, který by byla škoda nevidět. :) Vznikl sice ještě před mým narozením, ale když ty filmy se tehdy točily s takovou příjemnou atmosférou. Ne jako dnes, kdy z filmu není cítit to něco, takové duši lahodící charisma. :) ()

lineker

Jeden z těch filmů který se mne neokouká. Nevynechám snad žádnou reprízu. Spolehlivě mně vždy dostane scéna na kajaku. "Ty máš naběhlé žíly miláčku" ()

mirasul

Brilantní komedie, která asi má spoustu filmařských nedostatků (scriptka nejspíš měla běhavku, nebo nebyla vůbec), což však vyváží neuvěřitelnou smrští gagů, které s časem zrají jak víno. Kromě předlohy, scénáře a Skoumalovy hudby (housle Jana Hrubého slyším od té doby stále) je samozřejmě největší předností výkon dvojice Abrhám- Šafránková, ale téměř všichni ostatní herci mají skvělé štěky (jasně, zapojení neherců často vyznívá trochu prkeně, ale mě to baví!). Zejména roličky Smoljaka, Svěráka, Větrovce, Kodeta, Balounové a Skopečka jsou skvělé. A teď pozor: geniální (!) repliku tady má i (kdekoli jinde nemožný) Václav Vydra. Viděl jsem už asi 50x a nedokážu si představit, že by mě to někdy přestalo bavit. ()

Drslw

Ako turistický film výborné, ale keby som nevedel, že Abrhám a Šafránková sú v skutočnosti manželia, nikdy by som im nejakú väčšiu než mizernú kompatibilitu neuveril. ()

MishaEagle

Nádherná televizní hříčka.... nejvíce mě baví Tomášovy vnitřní monology.... a také zkouška orientace v terénu podle mapy.... :-)))) A samozřejmě nesmím zapomenout na: "Ahoooooj! Dobrý den...." ()

Jirkacek

Klasickou československou komedii Svatební cesta do Jiljí jsem kdysi viděl v televizi v dobách, kdy existovaly jen dva programy a v pondělí večer u nás běžely slovenské pořady a filmy. Od té doby uběhlo více než 30 let a tak jsem se rozhodl se na tento počin režiséra Hynka Bočana podívat znovu a to nejen pro osvěžení paměti, ale také abych jej správně ohodnotil a napsal zasvěcený komentář. A tak se na naší TV rozběhl příběh dvou třicátníků, kteří se rozhodli podniknout předsvatební dobrodružnou cestu po českých horách a řekách, aby se lépe poznali a zjistili, jestli se k sobě vůbec hodí. Tento pár si zahrála dvojice populárních herců Libuše Šafránková, která ztvárnila romanticky založenou slečnu Petru a Josef Abrhám, jenž zase představoval Tomáše Krchňáka, statistika a analytika. Hned úvodní scéna, v níž Tomáš přinesl do oddělení ztrát a nálezů tašku mne velmi pobavila, nicméně pak se jednalo už pouze o průměrnou zábavu. Pracovníka oddělení za dvojicí okének ztrát a nálezů si zahrál legendární komik a divadelní autor Ladislav Smoljak a odstartoval tak přehlídku dalších známých herců, kteří se objevili pouze v epizodních rolích, protože těmi hlavními postavami celého příběhu byli pouze Šafránková a Abrhám. V oddělení ztrát a nálezů se oba poprvé setkali a po půl roce chození se podle vzoru Tomášových rodičů rozhodli podniknout cestu do Jiljí, která měla odhalit jejich slabiny, představit je ve skutečné podobě bez přetvářek a také vyzdvihnout jejich přednosti. Tomáš si cestu představoval v romantickém duchu, ale na druhou stranu pro Petru nachystal různé zkoušky jejího charakteru, nicméně jak se ukázalo, vše probíhalo úplně jinak. Hned první den oba zaspali a nestihli vlak, takže jim propadla rezervace pokoje v hotelu. Petra se díky své ochotě pomáhat druhým a vlastní výřečnosti dala ve vlaku do řeči s průvodčím (Zdeněk Svěrák) a ten jim pak nabídl nocleh u něj doma na kanapi. Druhý den oba čeká výstup na vrchol Portyše, smyšlené hory v Krkonoších. Během výstupu Tomáš přemýšlel, jaký účinek bude mít na změnu lidského charakteru hranice 1.000 m n. m., a vzápětí po něm Petra z hecu chtěla, aby Tomáš odnesl na vrchol hory trám, což sice učinil, ale považoval to za typicky ženský romantický nápad. Na vrcholku do něj vyryl jejich jména, když v tom je zastihla bouřka, které se Petra bála. Když běsnění živlů přečkali díky malé Tomášovi lsti, došli k místu dalšího přespání v příšerné moderní chatě, kde přespali jen v noclehárně. Pokoje byly totiž obsazeny kvůli podnikovému zájezdu, který si v jídelně hotelu uspořádal hlasitý večírek, který uspořádal vedoucí zájezdu Ladislav Gerendáš. Třetí den si Tomáš na Petru připravil novou zkoušku, když se oba rozdělili a každý měl dojít svou cestou na smluvené místo. Zatímco Petra, která vždycky chodila nazdařbůh dorazila včas a v pořádku, Tomáš několikrát zabloudil a špinavý došel pozdě. Další část jejich cesty se odehrávala na vodě. Petře se plavba zdála nebezpečná a nejraději by už nepokračovala dál, ale Tomáš ji přemluvil. Na nocleh zastavili na louce, kde bylo stanování zakázáno, ale zapůsobila Petřina výřečnost a podařilo se jí přemluvit majitele (Karel Augusta), aby tam mohli zůstat. Nicméně záhy ze odtud vyhnali komáři a tak pluli dál k jeho kamarádovi Radovanovi (Jiří Kodet), kterému prý žádná žena neodolá. Radovanův kybernetický stroj v táboře vybral za partnerku Radovanovi Petru a Tomáš zůstal sám. Petra si opravdu s Radovanem dlouho při procházce povídala a tak další předsvatební noc skončilo roztržkou. Ráno mlčky nasedli do lodě a pluli dál a záhy havarovali na jezu, což ale přispělo k tomu, že se usmířili. Zjistili však, že se nedostanou včas do Jiljí a tak jim jiní vodáci pomohli a dorazili na nádraží. Jenže vlak do Jiljí jim zrovna ujel a tak musela Petra opět zapojit svou pusu a přesvědčila přednostu stanice (Jan Skopeček), aby vypravil drezínu do Předmostí, kam je odvezl dělník Václav Vydra nejmladší. Z Předmostí do Jiljí dojeli autostopem, když je dovezlo poštovní trabant řízený Vlastimilem Bedrnou. V Jiljí se dozvěděli, že zdejší oddávací úředník se právě žení v Liptovském Mikuláši a jejich svatba se o den posunula. Poslední předsvatební noc tak konečně mohla proběhnout v klidu podle jejich představ a tím film skončil. Musím sem napsat, že jsem očekával lepší zábavu, sice to nebylo špatné, ale ani nijak vynikající. Na absurdní komedii měl snímek málo šílených scének, takže se spíše jednalo o lehkou romantickou zábavu a herecký koncert dvojice Šafránková - Abrhám. Nebavilo mne jeho přemýšlení nahlas, líbil se mi humor Smoljak - Svěrák. Suma sumárum, očekával jsem od Svatební cesty do Jiljí více a tak jsem filmu dal tři svatební hvězdičky ***. () (menej) (viac)