Pozor na Slendermana

• USA Beware the Slenderman

Byl to lokální příběh, který vyděsil celý národ - dvě dvanáctileté dívky z města Waukesha vylákaly kamarádku do lesa, kde jí zasadily devatenáct bodných ran. Chtěly tím zapůsobit na mytickou postavu bez tváře, která na internetu vstoupila do širokého povědomí pod přezdívkou "Slenderman". V příběhu však jde o mnohem víc než jen o to, co hlásaly ponuré titulky v médiích. Alarmující dokument se noří hluboko do zákulisí tohoto šokujícího zločinu a zkoumá, jak může městský mýtus šířený na internetu zakořenit v snadno ovlivnitelné mysli mladých lidí, což vede k nepopsatelným činům. Ve filmu režisérky Irene Taylor Brodské (nominované na Oscara za krátkometrážní dokument The Final Inch) se prolíná Slendermanem inspirované umění, hry i videa posbíraná z internetu, stejně jako srdcervoucí rozhovory s rodinami obou dívek, svědectví ze soudní síně, názory odborníků i záznamy z výslechové místnosti, aby byly posouzeny všechny aspekty tohoto neobvyklého případu. Mrazivý snímek v konečném důsledku ukazuje, jak izolace adolescentů, duševní nemoc i vágní povaha internetu napomohly vytvořit v hlavách dvou mladých dívek nebezpečný příkaz, který všem zúčastněným zásadně změnil život. (HBO Europe)

Tipko

Tento dokument odkrýva tragédiu 3 dievčat, z ktorých 2 za pokus o vraždu, pokiaľ sa nemýlim, dostali za svoj priestupok nedávno od súdu veľa rokov. Celú tragédiu spôsobila tajomná postava muža, nazvaná slenderman, ktorej sa 2 kamarátky otvorili. Osobne si myslím, že tá postava je jeden zo zlých duchov. Výpovede v dokumente sú varovným signálom, aby rodičia sledovali záujmy svojich detí na internete a aby sa mladí vyhýbali podivným hororovým skupinám napr. na kanáli you tobe. ()

joelly01

Ze zacatku zajimave, ale pak to jaksi rychle ztratilo stavu a dost jsem se nudila. Nic noveho ci prevratneho v dokumentu take nezaznelo. Trochu odbocim, ale zaujala me jedna vec: ty dve 12ti lete holky z dokumentu co ubodali kamosku jsou souzeny dle soudu pro normalni dospele. Coz, vzhledem k cinu ktery spachali a ktery chladnokrevne planovali, my prijde docela legit (to ze jsou to cvoci je zase jina vec). Takze dvanactilete holky a dospelacke tresty. Nyni se preneseme do Nemecka: vcera jsem cetla v novinach o procesu s tim Afghanskym uprchlikem co znasilnil a zabil tu holku na kole, dcerku te vitaci rodiny. Tak ten Afghanec prisel zu pred par lety do Recka, kde tvrdil ze je mu 19 let. Tam zkusil znasilnit a zabit jednu holku a zavreli ho. Do roka ho propustili a on utekl do Nemecka. Tam ted znasilnil a zabil tuhle nemku. I kdyz mezi obema ciny jsou 2 roky, Afghanec porad tvrdi ze je mu 19 let. Ve vazbe se pry chlubil spoluvezni ze je mu doopravdy 27 let a ze pred utekem do Evropy zil v Iranu kde znasilnil 12ti letou holku. Dle lekarskeho vysetreni v Nemecku neni Afghanci min nez 22 let. Ale presto bude souzen soudem pro mladistve, protoze porad sverepe trva na Tom, ze je mu 19 let. Nu coz, stejne je Evropa odsouzena k zaniku. Jen me to zaujalo protoze vcera to plnilo v Nemecku hlavni zpravy a ja se tomu divila (no, vlastne ani ne, bylo jasne ze priposrane nemecke soudy to jinak nevezmou, spis me to vzteklo) a pak jsem koukala na tenhle dokument a tam byli 12ti lete holky pred soudem vlastne jako dospele. Zijeme v divnem svete. Kdyz si civilizace zacne hyckat a pestovat sve katy tak si vlastne nic jineho nez zanik nezaslouzi. ()

catinwater

plusom dokumentuje je, že otvorilo viacero tém a pohľadov, za čo som dával hviezdy. mínusov je však pre mňa veľa. tie pohľady nie sú dotiahnuté. chýba mi tam napr. aj vyjadrenie prokurátora a obete/rodiny obete, takto je to trochu jednostranné. to vykreslenie témy Slenderman mi príde ale dobré a nemyslím, že sa dokument vezie na vlne, keďže je to tam kategoricky a jasne odsúdené ako "rozprávka" a "výmysel". dokument tiež trpí príliš dlhou minutážou, ktorá je spôsobená aj zbytočným množstvom emocionálnych ale výpoveďou hluchých záberov na trpiacich/nechápajúcich rodičov. ()