Star Trek: Discovery - Season 1

(séria)
USA, (2017–2018), 11 h 25 min (Minutáž: 38–50 min)

Hudba:

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Jason Isaacs, Wilson Cruz, Mary Chieffo, Michelle Yeoh, Jayne Brook, James Frain (viac)

Už celé století udržovala Federace s Klingonskou říší klid zbraní. Teď ale důstojnice Hvězdné flotily nešťastnou náhodou znova rozpoutá válku. (Netflix)

Lvísrdce

Další potvrzení mé teorie, že Američani u filmu dají skoro všechny finance do efektů, zbytek dají na herce a tedy bohužel už jim nic nezbyde na scénáristu, o nějakých odborných poradcích nemluvě. Tedy potkám v nějaké okrajové soustavě zamaskovanou klingonskou loď. Chci na ní zaútočit - tedy prakticky vyhlásit válku po 100 letech míru. Spojení funguje výborně, takže své rozhodnutí konzultuji se svým duchovním rádcem, neobtěžuji se to nějak probrat s vládou ani s vrchním velením. Hlavně, když si to tak nějak ujasním sám se sebou a pak jdu sesadit kapitána lodi, protože to tak nějak nechce pochopit. Klingonské lodě letí přes celou galaxii, přesto jsou na místě středu asi o půl hodiny dřív než pozemská flotila. Když stojím s jednou lodí proti celé klingonské flotile na vzdálenost pár tisíc kilomentrů, tak razím zásadu "Nemůžeme ustopit, 3 světelné roky za nám je výzkumná stanice". Když přiletí ten zbytek flotily federace, tak jejich jediným taktickým plánem je "Objevíme se a zahájíme vyjednávání".O nějakém plánu začnou přemýšlet až po bitvě, kdy mají flotilu zničenou a bez zbraní. Vyřeší to výsadkem dvou žen na nepřátelskou velitelskou loď a soubojem na nože s Klingony... ()

oashi

Star Trek má být založený na technice a společenském řádu, jenže tohle je založené na biologii. A navíc jako prequel?! Jak na tohle má navazovat dosavadní tvorba za třicet let? Paralelní vesmíry ok, ale proč tu jejich počet omezili zrovna na dva, navíc s bodem rozdělení někdy teď nedávno? Už jen to je od scénáristů palmface! Některé scény naprosto nepřirozené: Při běhání na palubě černoška běhá jak při počítaném rozběhu pro skok daleký: To mělo znamenat co? Některé věci tak třískají dveřmi, že zapomenu na další sledování a zamýšlím se, co tím prvkem jako chtěl režisér vyjádřit. Jenže nic: Jen zmatek. Dále: A zase z nás maskéři dělají hlupáčky, když dělají ufony jen předěláním hlav, a navíc blbě. Klingonka vypadá jak vodník, s těma velkýma očima: vypouklé. Má mít chlupaté obočí a oči hluboko, jako třeba dvě Klingonky lupičky z dřívějška. Připomíná mi to Trhání stoličky: "Vodník! A říká mi Fando!" Jenže to byla komedie, kdežto zde se berou vážně. Prominentní Klingonka má být impozantní, tahle je jen prdelatá. (A nebyla jediná: Kdo dělal casting a proč takto?) A to ji takovou ještě cpou do záběrů ze zadu, místo z profilu. Nejspíš chtěli pozadí, balkóny parlamentního sálu/jeskyně jako když promlouval Palpatine ve Star Wars, ale tady je to naprosto trapné. I já sám bych tento záběr natočil lépe: z profilu a s obíhajícím švenkem, klouzavým právě proti delegacím v pozadí. A do čtveřice právě pozadí různých prostředí, například u Klingonů: Když ukazují stany, to jsme ve tmě v jeskyni? Až příliš je vidět, že šlo o studio, jak prostor nemá hloubku. Opravdu mi tam chybělo nebe. Levně natočené: Béčkově, ba i levněji. Naopak jiné omalovánky byly až zbytečné, vyumělkované, přeplácané nezapadaly. A do toho bitva v naleštěné chodbě palubního paláce, která nemá úroveň: Návrat do osmdesátek? Co se dozvím o operativní vojenské komunikaci, když tu telepaticky hned vědí rozkazy na pouhé pokývnutí hlavou? Obzvláště, když všichni míří na protivníky, na velitelku nikdo nekouká. Opravdu se opět ani nezeptali žádného poradce? Přes celý seriál žádné mrtvoly a jen jediné zranění: Filmaři velmi čistotní, že oběti zásahů nechávají rovnou celé zmizet. Lži dětem, ale rozmazleným, změkčilým: Před sto lety by nás nechali žrát vlastní střeva, jak po venkově sebrali Gilrimmové. Holt "válka pro děti": Vážně se máme nechat takto krmit? Ani kameraman nikdy nebyl venku, že je to celé udělané "od stolu", jen od pultu: Výprava do exteriéru byla jen dvakrát? Nevyvážené scénářem i provedením: Mnoho přípravných dílů, kdy budují příběh, pak v jediné scéně jediného dílu nechali spojit tři myšlenky v monstr zvratu, který vše postaví na hlavu, zahodí to. Jako by scénář mnohokrát přepisovali, dělali přílepky. Jenže z toho pak jsou nesouvisející štěky, překombinovaná telenovela s nastavovaným koncem, dávno po katarzi. Asi to měl být román, vidím však spíše roztahané povídky. ()