La noche de las gaviotas

• Španielsko La playa de los sacrificios (viac)

Obyvatelé malé zapadlé vesnice střeží děsivé tajemství. Během sedmi dní, které se opakují vždy po sedmi letech, musí vydat ze svých řad mladé děvče jako obět pro Templáře. Jinak by jejich vesnice byla zmasakrována. A protože místní lékař, který se přistěhoval, jednu z budoucích obětí zachrání, Templáři se zlobí...
Čtvrtý ze série filmů Tombs of the Blind Dead (1971), Return of the Blind Dead (1973), The Blind Dead 3 (1975) a The Blind Dead 4 (1975). (surface)

Blazena

Amando de Ossorio ještě do 90. let a 21. století, než se k němu obrátil fanouškovský zájem „cinéfagos“ či o něm začaly vznikat kritické a akademické publikace, nepatřil na piedestal španělského hororu, na rozdíl od jeho kolegů v čele s Jesúsem Francem či Jacintem Molinou. Zpětně se však zařadil mezi důležité tvůrce jak rozkvětu španělského hororu – kam dále spadají Eloy de la Iglesia a Narciso Ibáñez Serrador –, tak i eurotrash kinematografie obecně. Čtyřdílná série o slepých mrtvých je Ossoriovým opus magnum. První díl byl na hororový žánr ve Španělsku velmi úspěšný (což platilo i o zahraniční), a ačkoliv s každým následujícím sequelem hladina diváctva a tržeb klesala, přesto Ossorio dokázal v rámci omezeného produkčního zázemí vytvořit nápaditou hororovou řadu. Devízou je neotřelá typologie monster, nemrtvých rytířů, kteří v sobě snoubí éthos mumie (mrtvolná dávná minulost, zaobalená do rozkládajících cárů, narušuje teď a nyní), vampirismu (vstávání v noci z hrobů a hlad po krvi), zombie (pomalé kreatury nevypadají zrovna svěže), avšak i duchařiny (díky okultismu jsou zrůdy de facto nadpřirozeně vzkříšené bytosti vyhledávající oběti dle zvukového projevu). Vedle zneklidňující chorálové hudby Antóna García Abrila – jejíž koncept později adoptuje mnoho italských hororů, i díla typu Přichází Satan! 1976 – přidává na jinakosti monster také proslavené zpomalené snímání jejich existence. Ossoriovy předchozí projekty měly několikráte během klerofašistického režimu problémy a Ossorio, ať už vědomě či nevědomě, nabízí na několika rovinách podvratný komentář v jinak pulpové estetice, v rámci níž je série o nemrtvých křižácích poplatná opakovanému recyklování motivů, prostému epizodickému ději, i sepětí excesivního násilí, sexuality, sadismu a goru. Každý díl templářské řady vyvolává účelně konfrontaci mezi minulostí a moderní érou, přičemž templáři mohou být viděni jako symbol zkostnatělého autoritářského režimu starého Španělska, jeho patriarchální dominance a katolických hodnot, skrze něž je sadisticky potlačováno cokoliv, co charakterizovalo postupnou společenskou změnu ve Španělsku, v pozdních 60. a 70. letech. Jednak vzestup masového turismu za vrcholného období „el milagro español“ [španělského zázraku] – příběh 1. dílu měl být sice původně zasazen do Galicie, kvůli cenzuře Ministerstva informací a turismu se sice děj přesunul do Portugalska, kde však panovaly obdobné socio-politické podmínky, od nástupu kapitalismu s podobnými turistickými lokacemi až po autoritářský režim Antónia Salazara. Jednak postupná sexuální liberalizace – příšery trestají zvláště promiskuitní, mladé heterosexuální páry. A jednak všeobecně nový životní styl nastupující silné střední třídy – nejednou jsou monstra probuzena tranzistorákem vyřvávajícím pop a jazz, nebo zasahují do světa médií a modelingu, jako je tomu ve 3. sequelu. Ossoriovo ztvárnění bestií jako mnichů-vojáků, je groteskní a děsivou variací na hodnoty Francovy mašinérie, na období během a po občanské válce „cruzada de liberación“ – esence španělského nacionálního katolicismu a oficiální rétoriky vyvěrající mnohem hlouběji ze středověké mytologie a hrdinských křižácích. Ba co více, monstra jsou zde variací na sebeprezentaci Franca jako „general-sacerdote“ [generála-kněze] či „espada del Altísimo“ [Meče Nejvyššího]. Nemrtvé přízraky mnohem jednodušeji přináleží svým sloučením náboženství a militarismu k archetypu armády „monje-soldado“ [doslova mnichů-vojáků], jež byla spojena s fašistickým maskulinním ideálem i propagandistickými texty během 30. a 40. let a dále, zbrojících proti čemukoliv „anti-španělskému“, za cenu prolití krve a obětování vlastního života. () (menej) (viac)

Koly

Narozdíl od druhého dílu BLIND DEAD musím po druhé projekci celému vyvrcholení série jednu hvězdičku přidat a dokonce mě nahlodává pocit, jestli není poslední díl tím vůbec nejlepším. De Ossorio zde totiž zahrál na notu, na kterou slyším i přes čtvery zavřené dveře. Použil Lovecraftovské prvky. Výsledek je skvělý. Dalším výborným tahem bylo ještě větší využití skvělé hudby, kterou jsou slepí Templáři pověstní a tím se Amandovi podařilo vytvořit nádherně asfaltovitou atmosféru. Trochu mi vadí vyvrcholení celého filmu (série), ale pokud vezmeme v potaz fakt, že každý díl BLIND DEAD stojí víceméně samostatně a dějově na sebe nenavazuje, nemusí na nás hodně zbrklé finále působit zas až tak moc rušivě. ()

Šakalík

Já osobně bych poslední část téhle hororové série hodnotil tak nějak průměrně, protože de facto obsahuje všechno dobré i špatné z předchozích dílů. Po odfláknuté trojce se film dějově vrací k původní templářské legendě o satanistickém kultu, který přes krvavé oběti nevinných dívek sahal po nesmrtelnosti. Film má místy uhrančivou atmosféru, k čemuž přispívá atraktivní prostředí, ve kterém se odehrává, stejně jako vesničani, kteří nejsou zrovna přátelští a střeží své hrůzné tajemství s velkou vervou. Jenomže – ostatně stejně jako ve všech dílech téhle série – tempo filmu postupně upadá a na světlo světa se dere zjevná nedomyšlenost celého příběhu. Kupříkladu samotný závěr je až groteskně jednoduchý, kdy k poražení templářů postačí povalit jednu sochu, na což vesničani za celá staletí nepřišli a raději každých sedm let obětovali svoje vlastní dcery. ;-) Přesto má film i silné stránky. Třeba pasáž, kdy se doktor a spol. zabarikádují v domě a rytíři se k nim dobývají, je myslím velmi zdařilá a představuje vrchol celého filmu. Tenhle díl tedy není špatný, ale na výbornou jedničku prostě nemá. ()

pend

Celekm povedený závěr tetralogie. Bohužel Ossorio na začátku opět použil identické záběry vstávání z hrobu, opět při nočních záběrech jsou naprosto zřetelné stíny od slunce a konec je docela laciný patrně kvůli omezenému rozpočtu.. Plusy: opět parádní atmosféra, na konci dokonce něco od Lovecrafta, masky rytířů jsou parádní, zvukové efekty. Neodpustím si jedno rýpnutí: když po porušení pravidel všichni vesničané opustili celkem v klidu vesnici, proč to neudělali už dávno? ()

aichwald

Návrat templářů v plné parádě! Podle mě druhý nejlepší díl celé série,kdysi také uvaděný pod názvem Krvavý soud cválajících mrtvol. ()

Pitryx odpad!

Nic nového z celé série. Vše je stejné, jak templáři, tak kostýmy tak masky. Děj naivní a průhledný. Tady se už nehodí dát ani tu dvacítku. ()

TylerD.

Po půl hodině mi došlo, že sleduju pokračování něčeho, co jsem už viděl. Nenapadá mě lepší označení než recyklát. Přišlo mi to úplně stejný.Výtek by bylo tolik, že je ani nemám chuť vypisovat. 30 %. ()