Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1954 a Killian (Mario Casas) cestuje na exotický ostrov Fernando Poó, který je součástí tehdejší Španělské Guiney, území okupovaného Španěly, a společně se svým otcem a bratrem Jacobem (Alain Hernández) dohlíží na práci na kakaových plantážích. V průběhu svého pobytu je svědkem krutého zacházení Španělů s domorodci, ale zároveň si vytváří přátelství s domorodými obyvateli a zamiluje se do krásné Bisily (Berta Vázquez). Skrze rostoucí konflikt na ostrově ale musí jejich vztah zůstat utajen, a možná i přetržen napořád. O mnoho let později mladá dívka Clarence (Adriana Ugarte) objevuje v rodném domě svého otce Jacoba a strýce Killiana starý deník a dopis, který odhaluje část historie její rodiny, o které nikdo neměl tušení. V touze dozvědět se víc a setkat se se vzdálenými příbuznými cestuje na bývalou Španělskou Guineu, kde nejen že odhalí pravdu o nešťastných osudech svého otce a strýce, ale také nachází svoje vlastní naplnění. (moniii)

(viac)

Recenzie (18)

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Film je trochu čiernobiely. Teda nielen rasovo, hoci aj o to tu ide. Našli dve herečky, ktoré sú v Španielsku veľmi známe ochotným vyzliekaním sa, vlastne Ugarte ide kľudne aj do porna, veď tak začínala kariéru, no a tieto herečky zasadili do rasovo rozdeleného páru. Pekná černoška Vasquez s belochom, Ugarte s uhlíkom. Všetko ok, len čiernobielosť sa ukazuje aj v tom, že všetci bieli usadlíci sú zlí tyrani, znásilňovači a v podstate otrokári aj v 20. storočí a jediní dobrí bieli sú tí dvaja ochotní páriť sa miešane. Nezatváram si oči pred tým, že samozrejme sa diali aj takéto veci a že bieli neboli k čiernym v Afrike veľmi úctiví, ale nerobil by som z toho pomer 99% zlých - 1% dobrých...Inak romanticko-tragický príbeh bol vymyslený dobre. Ale nerobím si ilúzie, že všetko bolo presne tak a za biedu čiernych môžu len bieli. Kde sa nachádza Rovniková Guinea po ich odchode? Po 50 rokov jedna z najchudobnejších krajín na svete a hneď jej prvý "slobodný" prezident sa stal diktátorom...Začali sa tam stavať koncentračné tábory, 1/4 obyvateľstva ušla z krajiny a druhá štvrtina bola zabitá. To mi teda nepríde lepšie ako španielska "rasistická" nadvláda. Inak film mohol byť aj vernejší. Keď točím niečo z Rovníkovej Afriky, prečo natáčam na Kanároch či v Kolumbii. Aha, že by tam v Afrike nebolo bezpečne? Ale veď tam majú slobodu, či?  ()

mira007 

všetky recenzie používateľa

Nádherné retro z koloniální epochy Rovníkové Guinei, kdy tomu šéfovali Španělé. Evropský velkorozpočtový výpravný oku lahodící film, který se mi zaryje do paměti, protože 1) překrásná příroda 2) brutální nadřazenost bělochů nad černochama i po druhé světové válce ( fyzické tresty, znásilňování, opovržení .. taky jim to pak při vyhlášení nezávislosti vrátili ), občas hodně syrové 3) skvělé obsazení ( nádherná Berta Vazquez ) 4) romantika ikdyž s hořkou příchutí 5) hodně odvážných nahých scén ( kam se hrabe český film). Škoda, že to má tak šílenou stopáž, ale jinak velmi příjemné překvapení. ()

Reklama

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Kvalitný historický film s prvkami drámy i romantiky - z exotického prostredia Rovníkovej Guiney ostrova Bioko (resp. z koloniálnych čias známy pod názvom Fernando Pó). Veľmi pôsobivá atmosféra so zaujímavou zápletkou a spádom ako sa na pravú španielsku drámu patrí! Navyše celý film sa odohráva na podklade reálnych historických súvislostí, čo ešte viac pridalo na kvalite. Začiatok patril kolonizátorom, medzi ktorými však neboli zákonite len nadradení egoisti, ale aj ľudia, ktorí si domorodé obyvateľstvo ctili a udržiavali relatívne priateľské vzťahy. Na to sa akosi zabudlo, keď kolonializmus padol a pod rúškou nezávislosti mali domáci zrazu mániu pomstiť sa všetkým belochom a vyhnať ich kade ľahšie. Bohužiaľ, na celoplošný extrém vždy doplatia ľudia, ktorí sú najmilší a najviac empatickí. Vždy to tak bolo, je, aj bude... Vždy na všetko doplatia nevinní. ()

desade 

všetky recenzie používateľa

Pekný film. Ukazuje tvár kolonializmu. Bieli španieli si vycvičili domorodcov ako cvičené opice. Každodenná tvrdá drina od rána do večera na kakaových plantážach za almužnu, buričov kedykoľvek zbičovali do krvi, znásilňovanie černošiek sa považovalo za zábavu. Zato beloši sa tam mali ako prasce v žite. Film ukazuje, že boli aj kolonizátori s pekným vzťahom k domorodcom (aj keď makať na nich museli, odtiaľ - potiaľ). Výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo, ale isto to nebolo bežné, skôr výnimočné. Vôbec sa nečudujem domorodým obyvateľom, že po vyhlásení nezávislosti hnali odtiaľ okupantov svinským krokom kade ľahšie. P.S.: Stavil by som sa, že všetci dnešní potomkovia kolonizátorov sú presvedčení (alebo to aspoň budú tvrdiť), že ich prarodičia a praprarodičia, ktorí tam boli, boli z tých lepších. ()

brumbrum 

všetky recenzie používateľa

Fajn. Historicke, romanticke, dramaticke :-). Az na jednu potvoru: hoci mam Adrianu Ugartu rad, ale tutok hrala uplne nechutnu fenu-fatal - akoze kefovacka vo vodopade ma od lasky daleko - a najma v kontraste s osudom dobitou a vecne milujucou Berta Vázquez. Asi to nebol zamer, ale pripomenulo mi to kus vlastnej historie, takze som negativne zatazeny ;o). Film utkvel, 4* ()

Galéria (49)

Zaujímavosti (2)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v španielskej Huesce, na Kanárskych ostroch a tiež v Kolumbii. V Rovníkovej Guiney, kde sa odohráva väčšina filmu, filmári nakoniec vôbec nepracovali. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama