Páni majú radšej blondínky

• Česko Páni mají radši blondýnky (viac)

Marilyn Monroeová vytvořila v nestárnoucí komedii Howarda Hawkse prototyp okouzlující sexuální bohyně s plavou hřívou, která si omotává srdce všech okolních mužů. Role rozkošné naivní blondýnky Lorelei jí byla šita přímo na míru a film měl obrovský úspěch. Monroeová si jím vysloužila přezdívku "dumb blonde" - hloupá blondýnka, která ji v podobě dalších filmů provázela téméř celý život. Příběh vypráví o dvou kabaretních umělkyních Lorelei Leeové a Dorothy Shawové. Bohatstvím opojená Lorelei se chce vdát za movitého muže, "aby měla čas na lásku". Moudrá a v lásce skeptická Dorothy v podání vynikající "tmavovlásky" Jane Russellové naopak ochraňuje svou přítelkyni před nepříjemnými důsledky její nezodpovědné teorie. Obě dívky ke konci naleznou toho pravého: Dorothy chytrého, ale milujícího Malonea a Lorelei bohatého Esmonda. Není však úplně jisté, zda ho skutečně miluje, nebo zda má raději jeho majetek. (Česká televize)

Rozjimatel

Výnimočne sa mi stane, že film, ktorý je uvedený v knihe "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete", ako je aj tento film, sa mi javí veľmi slabý. Je pritom zvláštne, že aj popis k filmu v knihe začína tým, že film je nevkusný a neuveriteľne afektovaný. S tým úplne súhlasím, ale potom vôbec nechápem, čím si tento film tak získal kritikov, aby ho zaradili do knihy. Lebo film má aj ďalšie neduhy. Je povrchný, prázdny, plný póz a pretvárky. O nejakom zmysluplnom deji sa ťažko baviť, dúfal som, keďže sa jedná o muzikál, že to zachránia aspoň hudobné čísla. Lenže piesne boli iba priemerné, snáď s výnimkou záverečnej "Diamonds are the woman's best friends". Tak snáď aspoň humor, keďže ide o komédiu? Nie, ani to, pokusy o humor sú väčšinou nevtipné. Nebyť krásnej Marilyn, tak pôjdem s hodnotením ešte nižšie (v mojom prípade najnižšie, aké dávam). Zaujímavosťou je, že hoci Marilyn Monroe dovtedy natočila veľa filmov, v drvivej väčšine išlo o vedľajšie roly a až tento film ju spravil hviezdou prvej veľkosti. Až potom nasledovali jej najslávnejšie filmy, hoci sa žiaľ zaškatuľkovala do roly hlúpej blondínky, ktorej najväčšie hobby je loviť milionárov. ()

HawkeyP

Ve své době to možná bylo něco, na dnešek je to však už dost prostinké, až naivní. Nepřekvapilo by mě, kdyby tohle byl jeden z těch filmů, které Marilyn nechtěla točit, protože se po ní žádalo jen hrát tupou blondýnku, která se usmívá do kamery, vrtí (i když, nutno uznat, skvostným) pozadím a občas něco zazpívá. ()

showxman

Nebýt takového obsazení, jaké film nakonec dostal, tak by po něm neštěkl ani pes. MM je pochopitelně božská a málo kdo by jí odolal, Jane Russell ovšem v ničem nezaostává a kdyby se přede mě postavili obě dvě upřednostnil bych zřejmě Jane, pochopitelně s tím, že MM by se dívala a zanedlouho i přidala. Film ve své době asi žádné ambice na ceny neměl a vše bylo postaveno jen na ústřední dvojici a odvažuju si tipnout, že finanční úspěch se díky výše zmíněnému dostavil. Příběh je prostinký jako sama Lorelei (MM) a kabaretní neoplývají moc dobrou choreografií, ale čert to vzal, vždyť je tu přece Marylin a Jane Russell. "Diamonds are girl's best friend." ()

Morien

(1001) Shrňme si to: Na tento druh těchto muzikálových čísel mě nikdo neutáhne a na komiku typu "Marilyn skáče na posteli a bohatý trouba se tak nemůže soustředit na mluvu" si taky nijak zvlášť nepotrpím. A ničím jiným tento film neoplývá. Posledním lákadlem by ještě mohla být móda, ale tahle okázalost spojená s hranatostí mi taky srdéčko nerozehřeje. Marilyn je rozhodně krásnější v černobílé a rovněž se mi začíná zdát nad slunce jasnější, že jedině v Někdo to rád horké mi ten její typ postavy přijde správně a snesitelně využitý. Celkově mi přijde, že film postrádá jakoukoliv šťávu. Jediný trošku přitažlivý výstup je taneček Jane Russellové u soudu, protože se dá vnímat jako provokace, jinak je to celé pouhý soubor důkazů o tom, jak moc není v Hollywoodu žena považována za opravdového člověka a jak stačí blyštivé tretky, aby se nikdo nepozastavoval nad tristní plochostí filmového řemesla. ()

kaylin

Kdyby tam hrála jen Marylin, asi mě to tolik nebaví, ale jelikož je tam i úchvatná Jane Russell, docela se mi ten snímek nakonec líbil. Marylin mi seděla jen, když zpívala, Jane Russell mi seděla pořád. Kromě toho, že je krásná, dobře vypadá, tak to zvládla i skvěle herecky, což jsem docela zíral. Příběh je taková hezká teatrálnost. ()

• Natáčanie snímky začalo 5. mája 1953 a skončilo 13. augusta 1953. (AdamCritic)
  • Marilyn Monroe (Lorelei) mala v tej dobe zmluvu, v ktorej stálo, že oblečenie, v ktorom bude hrať, si môže nechať. V jedných šatách z filmu sa objavila v roku 1954 v Kórei. (AdamCritic)
  • Keď Lorelei (Marilyn Monroe) vyprevádza na loď svojho snúbenca, kričí "By, Lover!", ale pery sa jej nehýbu. (AdamCritic)