Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Ergon

Rapl je příjemnou a vítanou změnou oproti ostatním českým kriminálkám. Hned v úvodu zaujme znělka svým vizuálním zpracováním. Příjemnou a vítanou změnou je i samotné prostředí česko - německého pohraničí Krušných hor, které je zde využito na maximum (pašování, prostituce, pytláctví, opuštěné doly,...). Celkový dojem ponuré atmosféry umocňuje sychravé počasí a záběry na nekonečné, mlhou zahalené, lesy. I přes ojedinělé prostředí, depresivní atmosféru a zajímavý vizuál se jedná o průměrný seriál. A to hlavně díky postavám, které se v seriálu objevují. Kromě Hynka Čermáka mi v něm chybí nějaká výrazná osobnost a o Janu Dolanském, ze kterého se stává prototyp zlého poldy, ani nemluvě. Rovněž řešení jednotlivých případů je tuctové, a Rapl tak nepřináší nic nového v žánru krimi, škoda. ()

Krysap

Ty případy teda nic moc, navíc nějak moc náhod na můj vkus, ale atmosféra parádní, Čermák a ostatní neměli chybu, výborný hlášky.. A hlavně nevídaná neslýchaná věc za poslední léta - každý pondělí jsem se těšila na večer na televizi. Spokojenost. ()

lakart

Je to srovnatelné s Případy prvního oddělení, ale nejsou tak kvalitní. I tak se jedná o neskutečně dobře natočenou kriminálku se sympatickými vyšetřovateli a uvěřitelnými případy. Skvěle se povedlo propojení hlavní dějové linky s epizodními případy směřující k velikému dvojdílnému závěru. Těším se na druhou řadu. 95% ()

Inozuka

Problém trochu je, že před Raplem jsem viděl Pustinu, takže se nabízí srovnání a v něm detektivní série z Jáchymova nevychází zrovna nejlépe. Když pominu fakt, že v takové díře jakou Jáchymov bezesporu je, se stane za půl roku deset vražd, mafie tam řádí jako v Chicagu a policie je zkorumpovaná jako v Istanbulu, nesedí mi hlavně to stereotypní rozvržení postav: drsňák, co sere na předpisy, benjamínek, úplatnej polda-gambler, policistka, kterou nikdo nebere vážně, taťkovskej šéf s kupou vlastních problémů... Navíc jednotlivé případy jsou nějak směšně jednoduché a tým zmíněných figurek je vždycky rozlouskne během chvilky. Proč jsem tedy vydržel celou řadu? Především díky Hynkovi Čermákovi, jehož Kuneš je fakt přesný. A také kvůli celkové náladě seriálu a dobrému nasnímání, které nejsou špatné a stojí za to kvůli nim občas nějakou tu nelogičnost a pitomost odpustit. UPDATE 2. SÉRIE: Chvíli jsem si říkal, zda nejsem k Raplovi až moc kritický a pak přišla 2.série a já zjistil, že opak je pravdou. Schématičnosti přibylo, psychologie postav jakoby vůbec nenavazovala na předchozí sérii, případy čím dál blbější ... Navíc humorné scény - nic proti, občas fakt dobré - a nepochopitelné přesídlení celého policejního oddělení do jiného města. Seriál si udržel dobrou řemeslnou kvalitu, takže se na něj dá dívat, ale na zadek si z něho hned tak nesednete ... ()

Psycho.R

Kuneš je fakt rapl, ale v dobrym slova smyslu. Jsem rád, že spin off mého oblíbeného Cirkusu Bukowsky se vydal jinou cestou a nesnažil se vytvořit kopii. Jediné, co mě mrzelo, ale čekal jsem to, byla lineární linie. Prvních pár dílů se řeší spíše separé případy a od půlky se schyluje k něčemu, co má překvapit. Za mě byl pachatel případu Wágnerová málo uvěřitelný, očekával jsem něco hlubšího, např. proč udělal co udělal právě takhle. Ale to jsou vedlejší ztráty, ve víru ostatních krimi, kterými přetékají komerční televize je to nadprůměr. ()

boni

Velmi příjemné překvapení. Nová česká seriálová tvorba jde absolutně mimo mě, po několika neblahých zkušenostech již novým seriálům tuzemských televizí nedávám šanci, takže o existenci a hlavně kvalitě Rapla jsem se dozvěděl až s dvouletým zpožděním, ale tak aspoň jsem si ho mohl dopřát v plné parádě a nečekat týden na další pokračování. Některé díly sice sklouzávají k běžné rutině klasických krimi seriálů, naštěstí to ale vyvažuje výborně zvolená lokace, která opravdu nemá chybu, a celkově až překvapivě zdařilý vývoj postav a jejich vztahů po stránce charakterové, profesní atd. A samozřejmě výborný Hynek Čermák, nějak zvláště rozvádět netřeba. Jsem upřímně zvědavý na druhou sérii, ale zároveň z ní mám trochu strach, neb si tvůrci nechali prostor tak akorát na to, aby to šlo s kvalitou dolů. Ale tak necháme se překvapit. __ Bohužel druhá série dopadla ještě hůře, než bych si kdy vůbec dokázal představit, takže 4* nechat nemohu. Ani mi to nestojí za to, abych k tomu psal něco dalšího, možná někdy jindy.... ale spíš ne. ()

Oonika

Já to miluju, tyhle český krimi seriály, co mají hlavu a patu, trochu temné pozadí a do toho Hynek Čermák. Navíc tam je i docela slušný humor. Těším se na další sérii. ()

LordMysti

Na českou produkci rozhodně nadprůměrný seriál, bohužel zásadní problém vidím ve stopáži jednotlivých dílů. Hodina je hrozně moc, slušelo by to mu klasických 40 minut, protože nyní mají jednotlivé díly hrozná hluchá místa. ()

Nix

Seriál, který má rozdílný obě série. Nejdříve ta horší druhá, to je prostě úlet. Připomíná to kriminálky, které najdete každý den v televizi s odfláknutým scénářem a vším možným, nechápu jak tohle po jedničce mohl Pachl vůbec vypustit do světa, to určitě nebrat. Co se týče první série, tady to bude trochu nadýl. Jedna důležitá věc mi opravdu vadila. Každej díl s rozdílem posledních dvou jde odhadnout dopředu, jak bude vypadat. Každý díl začíná vraždou, pak je vyšetřování a dopadení a bohužel takhle to jde prostě díl co díl. Občas se stane nějaká nečekaná událost, ale většinou ani nemá žádný vliv v příběhu, jen opravdu minimální. A to je hrozná škoda, takovou linearitu si ten seriál opravdu nezaslouží. S jedenáctým dílem už jsem měl fakt krizi, ale poslední dva díly to zachránily a Pachl ukázal, že opravdu mu kriminální příběhy nejsou cizí. Co je plus tak je nádherný neokoukaný prostředí a typy vražd jsou originální a nesnaží se kopírovat stokrát omýlené případy či události. Co mi taky vadilo byly výkony herců. Tak jako příběh jedou skoro všichni v lineárních kolejích, jen tak 3 herci se snaží dávat do toho něco víc. Přitom ale určitě to žádní amatéři nejsou. Ale u Hynka vím, že ten prostě dobrej je a i když má seriál v názvu Rapl, čekal bych teda daleko více, je škoda, že svou povahu a celkově svou postavu nemohl trochu rozvést. A asi to vypadá, že je tu více negativ než pozitiv. Ale přitom v jádru i přes jednoduchost je to poctivý řemeslo a to se tomu nemůže upřít, některé díly opravdu dobře odsýpají a já jsem si řekl, že tentokrát zavřu všechny oči i ty co nemám a nechám si odřít uši a trochu to nadhodnotím. Přece jen kriminální žánr v česku si zaslouží trochu popostrčit aby se o něm vědělo. Není to úplná ostuda. ()

Alan_Shearer

Paráda! Skvost! Jedinečnost! To by na hodnocení asi stačilo, ale stejně přidám pár větiček. Na české poměry excelentní dílo. Možná si nezaslouží při hodnocení plnou palbu, ale subjektivně nemůžu jinak. Skvělý prostředí plný chmurných záběrů, napjatá depresivní atmosféra, nádherná příroda, super dialogy a hlášky. Nebýt drsného Hynka, je seriál o úroveň horší. Kuneš mě naprosto fascinuje a baví mě jako málokterá postava. Pro mě osobně je Alexej Pyško spíš dabér, ale mile mě překvapil. Vychlastanej Míra Etzler taky podává nadstandartní roli. Zajímavé mi přijde, že každej díl je svým způsobem ukončen, ale osobní linie jdou bokem a protínají všechny díly. Čert vem, že odhalit vraha působí kolikrát jednoduše a na policejní praktiky Případů 1. oddělení se zdaleka nechytají. Chválit bych mohl do haleluja, ale radši s tou onanií přestanu. 91% ()

sunfreedom

Jsem hrozně rád, že se to tu nehemží poznámkami o vykrádání severské krimi. Ono to tak asi trochu bude, ale jen v dobrém. Prostě Kuneš je takový náš Harry Hole. Není to úplně typická kriminálka, protože na rozdíl od 1. oddělení málovkterém dílu skutečně jde o vraha a divák po něm asi ani občas nebude pátrat. Ale zpracování je úžasné a kvalitní. Asi by to normálně nebylo na 5 hvězd, ale mám pro ten region slabinu, tak se omlouvám. ()

dkas

1. Sezóna: Temná atmosféra, na CZ poměry dost nezvyklá, krásné (svým způsobem) lokace. Jen občas to malinko drhne. Tedy, ne že by to bylo úplně špatné, to zase ne. Jen ty občasné zbytečné scény, které odvádí od děje a působí často lacině. Dále některé postavy jsou fakt debilní, viz policejní oddělení. No a občasné způsoby vyšetřování jsou také přinejmenším zvláštní, kdy se spoléhá na velkou náhodu. No a nesmím zapomenout ani na poslední díl, který působil jako nějaká divná zkratka, kde se to tedy vzalo fakticky hopem. Viz třeba navrácení peněz od ředitelky. No, divné. Taky je zvláštní, že hlavní hrdina, tedy Kuneš, rozervaný životem a cigaretami, když je potřeba, tak se změní v maratonce. Úsměvné. Ale celkově to hodnotím spíše kladně, nějakých 75%. 2. Sezóna: Totální odklon od první série. Najednou, z ničeho nic, je celé policejní oddělení v Ústí nad Labem. Navíc všichni spí v jednom shnilém baráku, viz má pravděpodobně za cíl co nejvíce komických situací. Jenže ty tu působí strašně lacině a kazí atmosféru z první série. Ten laciný humor je tam ale protkán všemi díly. Vrcholem je Mácha, který je tak blbý, že by ho museli určitě vyhodit. Téměř všechny příběhy působí divně, vyšetřování je hodně o náhodě, postupy asi budou taky mimo (jinak teda potěš). Zkrátka, proti první sérii velmi trapné. Vrcholem je pak "sexuální" scéna v soláriu, na kterou koukají dvě malé holky ve dveřích. Co to jako...? Takže velké zklamání. Ještě že ten závěr snad naznačil, že další Rapl nebude... Kéž by. 15% ()

Mijagi

Paralelně s tímto seriálem sleduji Pustinu odehrávající se ve stejném prostředí a musím říct, že je o chlup lepší. Rapl má skvělé herecké obsazení a scenáristicky pěkně zpracované postavy, na něž se divák nedočkavě celý týden těší. Stejně tak dobře se podařilo tvůrcům vytěžit krajinný kontrast příroda vs. těžký průmysl, bezútěšný život a mrholivé počasí Podkrušnohoří k navození ponuré nálady již od zdařilé úvodní znělky. Nicméně chválu nelze pět na zápletky jednotlivých dílů. První polovina série ještě dobrá, pak ale kvalita klesá a každý další příběh je méně a méně uvěřitelný. Poslední dva díly jsou už vytržené z reality práce policie. V české seriálové tvorbě nadprůměr – lepší tři hvězdy. ()

Azrail

Už Bukowsky byl kvalitní dílo a rozhodně měl něco do sebe. Rapl ho ale předskočil ještě minimálně o dvě laťky. Temná depresivní kriminálka je jako na míru ušitá Hynku Čermákovi alias Kunešovi, který ve své roli naprosto exceluje. Ani ani další herci se nenechávají zahanbit a hrají své postavy s uvěřitelností a grácií, ať už jde o Pyška, Příkazského, Jeřábka či kohokoliv dalšího. K tomu se celý seriál odehrává v prostředí nádherných a tajemných Krušných hor a jelikož jsem rodilý seveřan a v Krušných horách žiji, nemohl jsem se ubránit naprosto úchvatnému pocitu při pohledu na mě tolik známé scenérie. Prostě jsem naprosto spokojený a nemohu se dočkat další série, která nás přesune na Ústecko, na což se jako jeho obyvatel nesmírně těším. Plný počet a zaslouženě, skvělá práce :) ()

G04T

Rapl je nejlepší kriminá... počkat. Fakt? První série možná. První série byla prostě úžasná, liboval jsem si v tom a viděl jsem to nespočetněkrát. Jenže... Druhá série bylo jakože "Co to kurva je? Je to vůbec Rapl?" Bože můj... Taková škoda posrat tak dobrý seriál druhou absolutně nesmyslnou sérii odehrávající se převážně v tak hnusným městě jako je Ústí. Z pěti hvězdiček stahuju na 3. Pachle, tohles posral. ()

pestak

1. díl je hodně předvídatelný. Inspirace severskou tvorbou je tady hodně znát. Ale na rozdíl od Mordparty je to daleko kvalitnější. Hynek Čermák hraje opět dobře. ()