Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Bozvav

První série se sice mírně táhne, tempo místy dosti pomalé a osoba (byť skvěle zahraná) Kuneše je poněkud ohraná (zvláště v severských detektivkách je permanentně nasratý, vlastní démony z minulosti si nesoucí detektiv téměř povinný), ale přesto se jedná o dobrý seriál. Atmosféra opravdová, hudba dobrá, akce víc než slušná. Druhá řada už je výrazně horší, navzdory závažné hlavní dějové lince, jsem se místy fest nudila a bylo mi vlastně jedno, jak to dopadne. Takže jako celek za mne nic moc. ()

viktorka181

Vykrádačka Nesba (jo, vim, že se to prej skloňuje "Nesbeho", ale to odmítám!) non plus ultra, včetně hlavního hrdiny, i když je asi o 30 cenťáků menší. Ale co, není to fuk? Proč nevykrást Nesba, když je tak dobrej! ()

Rockerman

Na Rapla jsem se začal dívat později a nevylučuji, že bych se na to podíval pěkně od počátku. Důvod je jasný. Po "Bukovském" režisér Pachl opět dokázal natočit vysoce nadprůměrný seriál, do něhož přenesl kontroverzního majora Kuneše a to se ukázalo, jako skvělý tah. Jsem rád, že začínají být ty naše seriály dívatelné a snesou srovnání i se zahraničními produkcemi. ()

Zaitsev

Poděkování patří tvůrcům filtru kamery, kterej celej (naštěstí) fakt povedenej seriál ještě podtrhuje atmosfericky. Doháníme zahraniční produkci a inspirace je znát. Hynka Čermáka mám rád, hraje co hraje a stačí to, charisma on má a sedí to, i když jen výjimečně změní výraz. Uf, nakonec ty seriály taky umíme. Bez druhý série bych se obešel...bude to asi pak větší scenáristický oříšek, aby se to dějově nedokurvilo, no ()

Gedes

Druhá řada je pro mě trochu zklamání... Jakoby Rapl nebyl Rapl, ale obyčejný policajt... až na pár sprostých slov je to prostě policajt, který řeší kriminální činy více méně v souladu se zákonem. ()

Torpid

Na jednu stranu velká snaha / po vzoru severských krimiseriálů / o atmosféru a rozervanou hlavní postavu drsoně - fajn. Ale do toho, jak z odpadovýho sitcomu vkomponovaná / asi pro vyvážení/ postava prasotlusťocha, kterou hraje Tomáš Jeřábek a za to ho lituju. A kolegyni Slepičkové se říká Slepice - a to je taky humor. Jan Pachl neumí legraci a měl by se jí napříště vyhnout. ()

DAPDO

Spojení Pachl-Čermák funguje. Krimi-seriál natočenej v severským stylu mě každý pondělí baví. Jediný, co mu ubližuje, je délka každýho dílu. Hodina je v tomhle připadě málo na to, že v každým díle se vyřeší pachatel, takže je to vyšetřování takový zrychlený. Ale to je jediná výtka, potěšil i černej humor. Nebudu řešit chyby, jako že vyšetřovatel tlape v krvi, nebo že vybitej telefon po připojení na nabíječku za sekundu funguje, to tady udělá jeden nejmenovanej kretén (zdravím Ozzy2), kterej dává každýmu dílu odpad a stejně na to dál kouká:-). Za mě paráda, házím sem sice koment čtyři díly před koncem, ale u Pachla mám dopředu jistotu, že to nezkurvil a nebudu muset měnit hodnocení. ()

Ozzy2 odpad!

Ve všech sitcomech, kterými jsem byl odkojen (Krok za krokem, Dva a půl chlapa, Ženatý se závazky, Comeback, Červený trpaslík) zaznívá smích a potlesk.Přiznejme si, že to tam chybí a bez toho by spousta sitcomů byla poloviční. Sitcom Rapl je toho důkazem.Kdyby tam byl ten umělý smích vložen, všichni by se řezali smíchy a byl by to jeden z nejlepších komediálních seriálů, co kdy byl v ČR natočen.Pokud je to však čistá krimi, je nejnepovedenější krimiseriál, co byl kdy natočen.To, co se tam pohybuje nejsou kriminalisté, ale amatéři, kteří si na kriminalisty hrají,ale kdosi jim zapomněl sdělit, jaká má ta jejich hra pravidla, protože vůbec netuší, jak se to hraje..To, co se na obrazovce děje nemá vůbec nic s prací skutečných kriminalistů společného.A ten casting, to bylo šlápnutí do pořádně smradlavého hovna....Never more! Jo, rp uživatele JohnnyV, nebo Jendys, což je jeho multinick-že je někdo kokot, to říkej doma tatínkovi a ještě mu řekni, aby tě propleskl za nevychovanost.Věty jako "Jsi fízl", nebo "To mě poser nepatř"í do diskuze.Takový šmejdy jako ty zásadně blokuju.Já se tě neprosil, abys mě s podobnými výlevy obtěžoval.Napsal jsem ti slušně a ty ses choval jako..no jako dítě, protože ty jsi dítě. ()

tranquill

Nová vlna našich krimi/thrillerů? Doufám. Skvělá kamera i režie spolu s výborným obsazením daly vzniknout na české poměry nadstandardnímu seriálu, který hlavní postavou navazuje na Bukowskiho. Škoda posledních dílů, kdy už si scénář zbytečně "přepínal" své síly. Na pokračování se budu těšit, bohužel až za dva roky. Ale věřím, že Hynek Čermák bude dostávat další kvalitní příležitosti, má na to. Tak jsem se těšil, odměna byla hořká... ()

anitae

S hodnocením jsem čekala až seriál skončí, a i poslední díl mě pořád bavil. Prostě drsný sever s ještě drsnějším Kunešem:) S2 - už mě to nebaví, vazby na Černou Horu, a v každém dílu jeden třeskutě vtipný-trapný okamžik. ()

Kingjiri

Díky záživnějšímu dramaturgickýmu zpracování ještě lepší než Cirkus Bukowsky. Hynek Čermák jako Kuneš opět exceluje a místo nevýraznýho až znuděnýho Nestora Bukowskyho se po jeho boku objevuje sympatickej Lupínek Lukáše Příkazkýho. Rapl je o něco lepší ze začátku, kdy každá epizoda představuje jeden uzavřenej případ a jen občas se napříč epizodama rozvíjí delší dějová linka. S blížícím se finále je už ale těch příběhů řešenejch napříč sérií až moc a závěrečnej díl kvůli tomu působí hodně uspěchaně (mohla se vynechat aspoň zápletka se "světskejma"). I tak ale přihodim čtvrtou hvězdu za Kuneše s Lupínkem, jistý filmařský řemeslo a hutnější atmosféru. ()

Schlierkamp

Český televizní krimiseriál, jenž se odehrává v Jáchymově a v pohraničí Karlovarského kraje, kam byl za jistý prohřešek převelen svérázný kriminalista major Kuneš v podání charismatického a působivého H. Čermáka. Třináct hodinových dílů seriálu se nese v duchu a atmosféře severských kriminálek, v nichž jsou zdůrazněny nepřívětivé a pochmurné přírodní podmínky, postavy na okraji společnosti a celková odloučenost od okolního světa, čímž může Rapl v jistých ohledech připomínat jiný výjimečně povedený projekt Pustina. Každý díl má svoji vlastní kriminální zápletku a současně je příběh majora Kuneše a problémy ostatních postav rovnoměrně rozloženy do celého seriálu. Do značné míry se Rapl zabývá zkorumpovanými policejními příslušníky a jejich napojením na mafiánské podsvětí a nelegální činností typickou v dané oblasti, čili pašování a výroba drog. V kriminalistickém týmu vedeném podplukovníkem Rohanem (A. Pyško) se kromě rapla Kuneše objevují nadporučík Lupínek (L. Příkazký), kapitán Gregor (J. Dolanský), cynický šprýmař Mácha (T. Jeřábek) a podceňovaná Slepičková (L. Žáčková). V jednotlivých poutavých dílech se představili známí herci, především náčelníkův bratr Lucas (M. Etzler), Lupínkova manželka Lucie (A. Krejčíková), záhadná společnice J. Ježková, Kunešova dcera Johana S. Sandeva či L. Vaculík v roli hlavního vyšetřovatele útvaru odhalující zločiny policistů. Domnívám se, že Rapl nadějného režiséra J. Pachla, patří jednoznačně k nejlepším českým krimi seriálům, soudím tak podle zábavnosti a strhující atmosféry a dobře napsaných postav. ()

Flexaret

Pachl nám nedopřál detektivku. A zcela nezáměrně. Jeho tvůrčí tým má na to vytvořit stylovou podívanou, ale ta jde stranou kvůli děravému scénáři, kde se zápletkami zachází rutinním způsobem, postavy (hlavně ty vedlejší) sklouzávají k nudným karikaturám a hlavní postavě Kuneše zde chybí výraznější protihráč. Nejlepší momenty jsou ty bez dialogů, ale i tam občas dojde k situacím, kdy jde logika stranou kvůli neinvenčně používaným pravidlům žánru. Ale i tak se jedná o to lepší, co vzniká v současné záplavě TV kriminálek. ()

waska

Jeden z těch lepších seriálů, který nám naše tvorba za poslední léta nabídla. Je neustále vidět čím dál tím víc, že ČT se co do kvality z tvorbou na Nově a Primě nedá vůbec srovnávat. Pánové tvůrci odrhovaček jako VIP vraždy a spol by se měli povinně dívat a učit, jak se točí v ČT. Kvalitou je to o malinko slabší než 1. oddělení, ale Kuneš je výtečná postava, která seriálu dává šmrnc. ()

tančísvlky

Ak toto má byť akože remeselne odvedená filmárska práca tak už ničomu nerozumiem. Dialógy sú nabifľované ako na prvej obecnej. Smiešne ako desivé dá sa povedať pre mňa len kúsok od stoky. Jediná pre mňa poriadna krimi-séria je Michalkov "Mamon" a všetko ostatné o čo sa tu televízie pokúšajú je otrasné... ()

Forty-

Veľmi ma potešilo, že major Kuneš dostal vlastný seriál, bola to moja obľúbená postava v Cirkuse Bukowski. Rapl je iný, ale ani sa ani nesnaží byť rovnaký. Všetkými epizódami sa tiahne spoločná myšlienka/problém, ktorý tak nejak drží jednotlivé diely pohromade, ale inak sú relatívne nezávislé, a každý diel pojednáva o konkrétnom ucelenom prípade. Dobré na tom je, že sa to dá kukať tak sem-tam a človek sa moc nestráca, horšie už je, že hlavný príbeh nie je tak napínavý ako v AAA kriminálkach. Audiovizuálna stránka si zaslúži veľkú pochvali, autori si vybrali pekné časti krajiny a je na to radosť kukať. Skvelá atmosféra, pekný vizuál a kvalitné výkony hlavných hrdinov sú niekedy v kontraste s istými neduhmi - 60 minút je niekedy málo na vymyslenie kvalitnej zápletky a tak niektoré epizódy nezaujali tak ako mohli. Herecké výkony vedľajších postáv v jednotlivých epizódach boli slabšie, miestami vyslovene slabé a až zamrzelo, že to autori nakoniec do seriálu reálne zaradili. Myslím si, že s týmto materiálom sa dalo vymyslieť trošku viac, ale na druhej strane dosť ma to bavilo a to je hlavné. Už sa teším na majorov návrat v druhej sérií. ()

spacylemon

Hynek Čermák není jen rapl, ale taky nejlepší komik (minimálně) roku! To načasování a dikce, když se Kuneš představuje - tomu se teprv říká umění gagu! :) (A to jsem k němu před Raplem žádné velké sympatie nechoval.) Kriminálka je to poctivá, z těch nedávných ji dám klidně na druhé místo za 1. oddělení (jasně, Mamon jsem třeba neviděl a s Pustinou si ještě nevím úplně rady), ale samozřejmě s výhradou... I když to je spíš můj problém, že i od nejlokálnějších krimi bych chtěl případy s rozluštěním div ne colombo-poirot-sherlokovských rozměrů; a tady to spíš stojí na čuchu hlavního hrdiny. ()

bearmeedek

Po seriálu Cirkus Bukowsky jsem se na Rapla dost těšil. Zároveň jsem měl po začátku strach, že nedosáhne jeho kvalit. Rapl je, samozřejmě, jiný, ale opět vynikající. Seriál se postupně vyvíjel. Asi první třetina zaváněla severským krimi (často se dnes přirovnává), druhá sklouzla do "bežných" českých vyšetřovaček, a poslední gradovala na struně mafie. Úvodní znělka vychytaná podobně jako v seriálu Temný případ. Krajina podaná úchvatnou kamerou, dobré postavy - uvěřitelně české. A potom nenapodobitelný Rapl. Informace pro ty, které spíše zaujaly jiné české detektivky: Rapla už si koupili Američané. Podle mě snese konkurenci v podobě zahraničních seriálů a přitom je to naše české prostředí. Jeden můj známy, který sleduje jen hokej a nic jiného jej nezajímá, překvapil, že se dívá pravidleně na Rapla. A řekl: "Je to české a všemu tam rozumím ..." 2. SÉRIE: Příchod 2. série hodně zklamal. Běžné kriminálky a kouzlo 1. etapy z hor bylo pryč. Na druhou stranu ty kriminálky, v záplavě spousty dalších současných, přece jenom převyšovaly průměr. Pak přišla SÁZAVA, která měla nečekaně svěží dech. A dech už potom vydržel až do konce, kdy se děj soustředil už jen na černogorskou pakáž. Ten Željko, se svým bohatým slovníkem (většinu slov nahradil jediným "jebat"), mě vytáčel tak, že Rapl měl na konci dostat medaili. Takže všeobecně ztrhaný závěr - u mě spokojenost. Pochybuji o nějaké třetí řadě, ale pokud by byla, šel by Kuneš dál s vyčištěnou hlavou a bez dluhů. ()

markotter

I když jednotlivé příběhy byly někdy dost průhledné, atmosféra, kamera a vesměs výborné herecké výkony mě každé pondělí dostaly k obrazovce. Kromě Čermáka mě bavili skoro všichni členové Jáchymovské mordparty. ()