Queen: Bohemian Rhapsody

(hudobný videoklip)
Hudobný / Krátkometrážny
Veľká Británia, 1975, 6 min

NinadeL

Je to velkolepé, o to žádná. Jen je až dojemné, jak málo fandů dokáže identifikovat ty četné inspirace. Například ta světlo shora (v klipu i na přebalu desky) je přímá pocta slavné póze Marlene Dietrich ze Šanghajského Expresu, rok 1932. A takto by se dalo pokračovat hodně dlouho... "Mama, ooh (any way the wind blows) / I don't wanna die / I sometimes wish I'd never been born at all." ()

DarthArt

Ve své době naprostý přelom jako po hudební, tak po vizuální stránce. Klip složený z koncertních sekvencí, různých psychedelických záběrů a samozřejmě kapely v různých fotografických pózách dnes pochopitelně vyznívá hodně staromódně, muzika naopak nezestárla ani o den, což je skoro až neuvěřitelné, vzhledem k tomu, že má čtyřicet let a je starší než já. Ale tak už to u legendárních počinů bývá. Videoklip by mě dnes jako patnáctiletého asi nezaujal, ale do klasiky se nekope a tak míň než čtyři hvězdy prostě dát nejde! ()

DJ_bart

Opulentní metažánrová legenda, která skrze glorifikaci maminek změnila tvář moderní hudby. A zároveň asi nejlepší banger do opileckého kotle.... Vskutku královské! ()

• Touto skladbou sa začal vo Veľkej Británii trend, že kapela tvorbu videa danej skladby uprednostnila pred živým vystúpením. Keď MTV začala v roku 1981 vysielať, väčšina ich videí pochádzala od britských umelcov, ktorí videá natáčali presne z tohto dôvodu ako Queen túto skladbu. (Raccoon.city)
  • Freddie Mercury písal text k skladbe, v ktorej sa objavujú zvláštne slovné spojenia aj arabské výrazy, náboženské frázy, dokonca slová týkajúce sa jeho bisexuality. Kapela sa dohodla, že nič neodhalí o význame skladby a nechá tak pre fanúšikov priestor na rozmýšľanie a fantáziu. [Zdroj: songfacts.com] (Raccoon.city)
  • Videoklip bol vytvorený pre vtedy populárnu britskú hudobnú show Top of the Pops (od r. 1964), pretože pieseň bola príliš zložitá na to, aby mohla byť hraná naživo a kapela bola tak zaneprázdnená na turné koncertovaním, že sa nemohla dostaviť ani na jednu skladbu hranú naživo. V roku 2014 sa člen skupiny Roger Taylor priznal, že robili všetko pre to, aby sa naživo neobjavili a tím sa vyhli hraniu na Top of the Pops, kde išlo všetko na playback. [Zdroj: songfacts.com] (Raccoon.city)