Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatteiru no daró ka? - Familia Myth IV

(séria)
  • Japonsko Šin šó: Meikjú hen (viac)
Japonsko, (2022–2023), 8 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Fujino Omori (komiks)

Kamera:

Šingo Fukujo

Hudba:

Keidži Inai

Jošicugu Macuoka, Inori Minase, Maaja Učida, Jošimasa Hosoja, Akeno Watanabe, Činacu Akasaki, Haruka Čisuga, Ajumi Mano, Kowaka Wakana, Juka Iguči (viac)

Akira777

Tahle série byla dobrá, jen jediná chyba, proč sakra se Ryuu musela zamilovat do Bella, opravdu by ta postava nemohla fungovat i bez tohoto? Celkově myslím že ano, ale tak když to autor chtěl, tak holt. Danmachi je prostě skvělý, jak už psal Džofry. ()

Jeoffrey

Po pro mě poměrně průměrné druhé sérii a nebo po vyloženě podprůměrném spin-offu, u kterých jsem vždy na chvíli přemýšlel, že se na celé Danmači prostě vykašlu, bych asi nevěřil, že někdy přijde pasáž, které bych chtěl dát plné hodnocení, ale stalo se… Čtvrtá série je rozhodně tím nejlepším, co jsem z Danmači univerza zatím viděl a druhou polovinu, věnovanou přežívání v Dungeonu, Juggernautovi a všemu tomu překonávání utrpení kolem, jsem si vážně výborně užíval a těšil se na každý díl. Tohle je totiž to, co jsem si od seriálu sliboval a co mě bavilo už v sérii první a i třetí, tedy objevování tajemství ukrytých v hlubinách, boj o přežití, zajímavá prostředí, nějaké to drama a rozvoj mých oblíbených postav. Tahle série se mi i výborně trefila do vkusu co se týká hlavních postav, kolem kterých se bude příběh odehrávat, zkrátka tu nebyl skoro nikdo z těch, které v Danmači příliš nemusím, a naopak se vše odehrávalo kolem těch, ke kterým jsem si v minulých sezónách vybudoval pozitivní vztah. Takže mě bavilo odhalování minulosti Rjú, užil jsem si nalezené sebevědomí a rozvoj nejen hlavního hrdiny, ale i takového kováře Welfa, nebo supporta Lili, bojovnice Mikoto, dokonce mě tu ani neštvala Haruhime a Aisha. Fungovalo tu pro mě drama, napětí, emoce… Na druhou stranu musím říct, že je i několik pádných argumentů, proč jsem téhle sérii nejlepší hodnocení dát nechtěl. Tím hlavním je, že i když je tahle čtvrtá série na poměry Danmači zatím jasným topem, tak když jí postavím proti anime králi fantasy utrpení a objevování nádhery i hrůz v neprobádané propasti, prostě když tuhle skvělou sezónu postavím vedle Made in Abyss, tak najednou každý její povedený aspekt velmi rychle bledne a já si uvědomuji, že všechno je tu minimálně o jeden level níž, ať už jde o animaci, zvuk, drama, napětí, zajímavé lokace, příběh, postavy, monstra… Dokonce i prolínání linky z minulosti s tou současnou, tak aby to mělo pro diváka co nejsilnější efekt, bylo v druhé sérii Made in Abyss o dost lépe zapracované, než tomu bylo tady u Rjú. Zkrátka najednou si říkám, jestli to je pro mě na 5*, nebo jen na 4* a ani samotné zpětné rozebírání celé té sezóny v hlavě mi moc nepomáhá. Na jedné straně jsou tu skvělé a silné momenty, výborné a napínavé souboje, zajímavá monstra a pak se mi najednou třeba vybaví ne moc kvalitní CG floor boss (dvojhlavý vodní had) a zase tam těch 5* není. Kritik ve mně řve, že to celé musím brát z širokého hlediska a že Danmači a ani tahle sezóna objektivně rozhodně není na 5*. Anime fanoušek ale nesouhlasí a snaží se mi vehementně připomenout všechno, co jsem si tu tak skvěle užil, tvrdí, že bych to měl plně ocenit. A pak je tu ještě skeptik, který si myslí, že tohle už se nebude v blízké budoucnosti Danmači opakovat, zkrátka že v dalších sériích už to bude spíš o úplně jiných postavách (těch co moc nemusím) a že si tak Danmači třeba už nikdy takhle neužiju… 8,5/10 ()

DaweForeman

Tak jsme se dočkali dalšího epického dobrodružství z tohoto světa, kdy Bell a jeho skupina zavítají na střední patra. Jak už tomu bývá, tak Bell má to štěstí, že nemůže narazit na běžné dobrodružství, ale vždy na něco extra, kdy se tentokrát v téhle sérii rovnou bude muset vypořádat se 2 anomáliemi. Příběh by se tak dal rozděli na dvě části, první rozehřívající čtvrtinu a pak na zbylé tři čtvrtiny plné akce, silného napětí a boje o přežití. Druhá část se může zdát jako velice předlouhlá, ale každý díl stojí za to, kdy člověk se zatajeným dechem sleduje, co se bude dít dál až do poslední chvilky. Navíc se tu konečně odvypráví celkový příběh o famílii elfky Ryu. Člověk se tak dočká nejednoho překvapení a dramatu. Je vidět, že tohle anime i po několikáté sérii si dokáže udržet celkovou poutavost bez ztráty kvality. Po animační a hudební stránce se to drží svého. ()

Kimkong

Takový jednosměnný příběh. Lov v dungeonu na vrazedkyni a poté útěk před monstrem z minulosti. Spousta záběrů na minulost eflky. Více než v minulých řadách je zde kladen důraz na přežití. Vůli žít a zvítězit. Jr však škoda, že za celé čtyři řady je pořád nejlepší souboj s minotautem z první řady. Pár epičtějších bitev tady bylo. Pár dojmemných momentů také. Ale dohromady takový lepší průměr. ()

gumbo

Určitě zatím nejlepší řada. Celkově dospělejší. Je tam přesně to co mi chybělo v té minulé. Napětí, strach, krev a smrt. K plnému hodnocení chybí trochu lepší gradace a někdy až přehnané proměny stavů hlavních postav z totálního vyčerpání do vraždící mašiny. Ale to je spíš detail. Taky bych příště uvítal trochu víc klasického dungeonu. Tenhle "zblazněný" byl sice drsný, ale někdy tak jen sloužil ke scenáristickým berličkám. Co je super, že už tu máme tak nějak kompletní partu a už se těším jak hluboko se s nimi podíváme příště. P.S. Musel jsem se smát, když se postavy které předtím vymlátili stovky nechutných a nebezpečných potvor málem zhroutí studem, protože se musí svléknout. Přitom chvíli předtím máme scénu, kdy je několik lidí brutálně zavražděno. To jsme v USA nebo proč taková prudérnost 🤔🤦 85% ()