Dillinger je mŕtvy

• Česko Dillinger je mrtvý (viac)

Obyčajný večer zo života obyčajného muža môže mať neobyčajný záver. Glauco pracuje ako inžinier v zbrojnom priemysle. Jeho najnovší vynález - plynová maska chrániaca pred toxickým plynom - práve úspešne obstála v testoch. Po náročnom dni v továrni sa vracia domov. Jeho ženu sužuje neznesiteľná migréna a preto musí večer stráviť sám. Nemá chuť na jedlo, ktoré mu uvarila slúžka Sabina a tak sa rozhodne, že si pripraví nejakú mäsovú pochúťku. Pri práci v kuchyni sa mu do rúk náhodne dostane predmet zabalený v novinách. Sú to staré denníky Chicago Daily Tribune a Il Messaggero z roku 1934. Glauco si v oboch so záujmom prečíta správu o smrti Dillingera, nechvalne známeho gangstra, ktorý bol postrachom celej Ameriky. Kuriózny je aj obsah balíčka, ktorý ukrýva starý revolver. S vášňou technického inžiniera ho Glauco rozmontuje, namaže, zloží a... večer sa môže začať. Film Dillinger je mŕtvy predstavuje významný medzník v tvorbe talianskeho režiséra Marca Ferreriho. Hoci už svojimi prvými filmami narúšal filmové i spoločenské konvencie, až týmto podobenstvom o anarchistickej vzbure proti vyprázdnenosti existencie moderného človeka spečatil svoju orientáciu na provokatívne spoločenské alegórie, plné surreálnych fantázií, čierneho humoru a absurdných situácií. (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

Poučení diváci už vědí, co se stane, když Marco Ferreri zve do kuchyně. Někdo zařve. Stejně tak je ale zvykem, že to vlastně ani moc nevadí. Přinejmenším někdo bude mít radost, že se dílo daří. Tentokrát je to konstruktér (plynových) masek Michel Piccoli - pan hračička, kterému nedá spát kvér, jenž našel při vaření mezi starými časopisy. Má doma spoustu dalších udělátek, televizi, promítačku, služtičku Annie Girardot a rolling-stoneovskou neduživou pichnu Anitu Pallenberg. Ale až tenhle krumpl je klíčem ven, z vězení těch ostatních. Zatímco nás Ferreri nechává aplikovat hypotézy, hlavní hrdina anti-Lester-Burnham dospěje k plánu a zbytek je... hotový sen. ()

Pafl

Michel Piccoli je naprosto neuvěřitelný a taky tomu věřit nebudete. To, co mu chybělo v Themrocovi, který je svou zběsilostí naprosto srovnatelný, to dostává zde. Film je méně hlučný, tedy vlastně není vůbec hlučný, vlastně se většinu času díváte na to, jak si Piccoli sám na obrazovce vaří večeři nebo jak si promítá filmy z dovolené - ale nejde od toho oči odtrhnout. Zneklidňující a vtipné zároveň. Až na konci rozsvítí světla, tak se dívejte na díváky okolo sebe a uvidíte úžas. ()

agassi68

Zo začiatku ma hypnotizoval minimalizmus - všetko sa odohráva v kuchyni a rekvizita je len starý revolver a varenie omáčky. No po trištvrte hodine som už začal byť netrpezlivý a aj som zadriemal. Prebudil som sa na streľbu, čo naplnilo moje očakávanie. Čo iné si zaslúži krásna žena, manželka, ktorú furt bolí hlava? :) ()

nmafan

Zajímavá úvaha nad hodnotou - či nemožností? - svobody v moderním světě. Btw. - Marco Ferreri je rozhodně jeden z největších režisérských solitérů (čti: exotů), s jakým jsem se ve svém dosavadním diváckém životě setkal. ()

closed.eye

Někdy se velmi ráda podívám na film s pomalým dějem, popisnej, kdy mám dostatek času vnímat zajímvaou kameru, rekvizity, náturu hlavní postavy... A je taky fajn tušení, že děj v jistým momentu nabere grády, což se taky nakonec splní. A vůbec, já být chlap, mít doma pěknou babu, která v jenom mrčí, že ji bolí hlava, taky by mi hrabalo :-D. Suma sumátum, dobrej film "o ničem a zároveň o všem" :-). ()

uncle

Těžko hodnotit.... asi si příště o filmu nějdřív pořádně přečtu, než si jej koupím.... Na ČT2 do Film.klubu budiž, ale za 70kč? Vizuálně zajímavé, ale jinak opravdu celkem o ničem...ovšem přesto jsem to vydržel :-) Asi nejsem ten správný náročný divák... ()

gizi

Marco Ferreri opět nezklamal. Film, kde se vlastně nic neděje, který je jakoby o ničem. Nesmí se na něj dívat jako na standardní běžný film. Pak film stojí za to. Těžko se to slovy vyjadřuje, je třeba se s tím sžít. Úchvatná je scéna, kdy na filmu běží hra prstů a rukou, dokonce sehrané s hudbou (i když hudba je puštěná zvlášť). 80%. 28.1.11. ()