Stávka na neistotu

• Česko Sázka na nejistotu (viac)
USA, 2015, 130 min (Alternatívna 125 min)

Réžia:

Adam McKay

Predloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (viac)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

potok.009

Dozajista zajímavé vyobrazení ekonomické krize v USA, kde se však normální smrtelník poněkud ztrácí ve všech těch pojmech a názvech. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /docela chaotické a nepřehledné, vysoké tempo - nebylo lehký to stíhat/, + /ty vysvětlující úseky byly fajn - Margot ve vaně, ikdyž americký film o americkým průseru, tak ne moc omlouvající, docela tvrdé/, hodnocení - ikdyž jsem moc neočekával, tak to docela šlo, ikdyž jsem rozuměl tak polovině sotva a občas v tom byl slušnej chaos, kdo koho oškubává, ale i tak, šlo to ()

Final

Kecy, kecy, kecy, v kleci a kecy. Jsem si jistý, že polovina diváků ani nepochopí, o co se přesně ve filmu jednalo. Vlastně si ani nejsem jistý, jestli některý z textů chápali i samotní herci, včetně Seleny Gomezové. I když to ani není tak důležité. Herec dostane zaplaceno, odkecá si svoje a zbytek už je na produkci. Ono pro člověka, který se trochu orientuje v akciích a burzách, tenhle film možná bude i smysluplný. Ale pro nás ostatní jsou to jen kecy, kecy a kecy. Dokonce i Steve Jobs a Steven Hawking byli daleko lépe stravitelnější. ()

Cezar209

Hned na uvod...cista 4ka to nebude skor nieco medzi...teda 3,5. Urcite stoji za pochvalu pocin produkcie smerujuci k vysvetleniu sirokym masam...ako to vlastne vsetko bolo, onehda ked k nam spoza mlaky doplavala financna kriza v roku 2008. Polopate, avsak napriek tomu s predpokladom vseobecnej inteligencie (potrebnej na proces stravenia) sa step by step dostavame pribehom, ktory zachytava a popisuje obcas az absurdne pozadie hypotekarneho trhu v USA na zaciatku 21. storocia. Jedno co plati,... dnes, zajtra aj o dalsich par rokov je ...ze "banky" tu nie su preto aby prerabali. Dej je sice situovany v Amerike, no obdobne tento armagedon funguje vsade. Je vela prikladov za ktorymi nemusime utekat daleko : kriza Grecka - kto stoji za tym, ze euroval drzi helas za gule nad priepastou,...ze pumpujeme miliardy do M2 s pocitom nastartovania ekonomiky, ...a hypoteky ? ...kedysi len do 70% vysky istiny, dnes 100 % ...:o).. sme na tej istej ceste len pri dialnici su ine znacky. Nechodme daleko primabanka prehrala spor, lebo ich klienti by platili v zmysle platnych hypotekarnych ymluv smiesne uroky, poskodeni klienti sa s bankou sudili a vyhrali...a ? ...co z toho ? (paralela s epilogom filmu) :o) PS : http://ekonomika.sme.sk/c/20144164/sud-rozhodol-ze-prima-banka-konala-pri-uveroch-nezakonne.html?ref=trz ()

maschio

Film o finanční krizi je zajímavý, ale některé termíny jsou pro obyčejného diváka, který se běžně nepohybuje ve finanční oblasti poněkud neznámé. Myslím si, že i americký občan musí v tom mít tak trochu hokej, který název firmy patří bance a který investiční společnosti. Pokud se český divák třeba neorientuje ve finanční oblasti nebo neobchoduje na finančích trzích, tak tápe. ()

malahradna

na to, že sa jedná o film o bankách, hypotékach, tak celkom prehľadne a zaujímavo natočené...a kde inde vám Margot Robbie bude niečo vysvetľovať vo vani ()

karelhura

Já tomu vůbec nerozuměl (Money talks není můj šálek kafe) ale herci byli fajn.Marně jsem chytal nit, na týhle čachry s prachama jsem krátký, asi podle pana verbala úplné pako. ()

Honzyg odpad!

Tak tohle je úlet. Kdo se těší, že mu bude srozumitelně a zábavně podáno pozadí největšího ekonomického průseru jednadvacátého století, a že se film tváří, že se o to pokouší, bude zklamán. Koncentrovaná konverzační nesrozumitelná dvouhodinová nuda. K tomu ještě podtrženo rychlými prostřihy, kdy autoři naivně předjímají, že divák bude kromě haldy ekonomických keců stíhat ještě sledovat, kdo že se to vlastně baví s kým a kdy už se zase baví někdo jiný s někým jiným, byť o tomtéž. Pro sichrheit tam ještě střihač sem tam pro odreagování rubne v prostřihu pár fotek, které nemají s "příběhem" ani s jeho postavami nic společného. Film pravděpodobně s vysoce alternativně intelektuálními ambicemi, který stejně jako Kapitál s Gadem Elmalehem vyšuměl do ztracena a vysoce ho hodnotí asi především nadšení studenti ekonomie, kteří mají radost, že tomu rozumí, a levicoví radikálové, kteří radostně tleskají, že i hvězdy jako Brad Pitt s Christianem Balem participují na filmu znázorňujícím krutá úskalí divokého kapitalismu. ()

protonpost

Ekonomicky negramotný a vylhaný film. Problém byl hrubě zjednodušen. Kdyby tomu tak bylo, tak by o střechu nad hlavou nepřišlo 1,8 % Američanů, ale 50 %. Připomíná mi to pitomé westerny, kde se stále střílí a přitom na "divokém" západě docházelo k přestřelkám zcela výjimečně. ()

Wasper

Velice důležité téma z trochu jinačího pohledu, které je originálně a zábavně zpracované, s velice dobrými charismatickými herci. Atmosféra není špatná, zvuk není nijak oceněníhodný. ()

mathew44

Masterpiece. Nechápu jak se to McKayovi podařilo natočit. Neuvěřitelně propracovanej scénář, výborní herci, všichni do jednoho. Geniální a energická režie, některý scény jsou natočený a hlavně sestříhaný, že i když vůbec nevíte o čem se tam mluví, tak Vám to přesto přijde zábavný a strhující. Nevím co dodat, jeden z nejlepších filmů co jsem za poslední dobu viděl. Kdyby McKaye už nenatočil nic takhle dobrýho, tak to nevadí. Oscar za scénář naprosto oprávněnej a zaslouženej. Neuvěřitelnej film. ()

Milonak

Zajímavou a srozumitelnou formou podané vysvětlení o tom obrovském bordelu a fikci, které se tady už hodně dlouho dějí, jen pokaždé jinou formou. Všechno stojí (a i padá) s existencí v podstatě virtuálních peněz, ať už jsou v papírové či jakékoliv jiné formě. Problém je ale ten, že na tom obrovsky zbohatne pár parchantů, které nelze nazvat jinak než největšími světovými šmejdy a kteří patří pověsit hezky na strom. Pak by se nám tady možná žilo lépe. I když vlastně ne, nahradil by je někdo jiný, komu nestačí miliarda, ale musí mít rovnou trilion.. Smutné je, že to vždy odskáče obrovské množství "obyčejných" lidí. Jinak film celkem příjemně plynul, občas měl sice hluchá místa, ale nic zásadního to nebylo. Dobré herecké obsazení, zejména Carell mě ve své roli příjemně překvapil.80% ()

P_Soar

Ne že by to byl špatný film, ale z mého pohledu měl tu smůlu, že jsem si nejdřív přečetl vynikající předlohu a měl tak možnost srovnání. A to srovnání nedopadlo pro McKayův snímek zrovna dobře. Zatímco kniha oplývá břitkým humorem a kromě částí vysvětujících dbá i na vykreslení pestré škály více či méně podivínských postav, filmu se kupodivu podařilo tyto zlidšťující pasáže (na kterých mohl stavět svou komiku) vynechat. Místo toho doplňuje scény útočící na první signální soustavu a snaží se ze všech sil (po vzoru Vlka z Wall Street) vyhovět utkvělému klišé publika o zhýralých životech bankéřů z Wall Street. Všechno "dodělal" rychlý akční střih, v němž se nám navíc režisér snaží vyložit složitou ekonomickou problematiku. (Chybí snad už jen Snoop Dog rappující o swapech úvěrového selhání). Herci sice hrají skvěle, ale nešťastné režijní pojetí se zkrátka "přehrát" nedá. V souhrnu 50% spíš však jen za to, co se podařilo zachovat z předlohy. ()

Kicker

Chtěl jsem se rozepsat, ale stačí říct, že bych se podepsal pod to, co napsal Lima. Geniální film, musíte vidět. Nejen že se u toho pobavíte, ale zároveň vám to dá informace, který jsou tak na hlavu, že jim možná ani neuvěříte. "Oh boy, your boss is about to explode... Nah he is too curious to explode." Nezbývá než doufat, že lidí jako je skutečný Mark Baum (Steve Eisman) bude v budoucnu jen víc a víc. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz