Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenzie používateľa warrenur k tomuto seriálu (50)

Monstrum a raketa (2017) (S02E12)

Tentokrat sa tomu neda upriet atmosfera a napatie, avsak v tomto dieli a i v tom predoslom to obcas slo uz za hranu logiky a skutocnych reakcii napisanych postav. To mrzi. Uvidime, ako sa seria uzavrie. Kazdopadne cierny pasazier este asi zamiesa karty. ()

Bojovat nebo utéct (2018) (S03E01)

Fajne fajne, vyborny otvarak. Schyluje sa k vojne, protomolekula je prakticky "rozsiata" po vesmire a i na politickej scene urcite nastanu zmeny. Tentokrat sa Marsu nevenoval ani snimok. To cele, na pomerne heroickom usili marinacky a nostalgickom uniku "Plejtvaku". ()

IPP (2018) (S03E02)

Paradne zbiehanie. Mozeme sice vsetky tieto "nahodne" a naivne situacie vnimat vselijako, avsak neda sa im upriet zabavnost. Nehovoriac o tej sialenosti s lietajucimi uvolnenymi nastrojmi. ;) ()

Zaručené zničení (2018) (S03E03)

Martanske first response strike zbrane sa podarilo zlikvidovat. Vybrali si vsak vysoku dan. Zatial si to politicka, len co sa spamatala s otrasu, z kazdy z posadky snazi "vyrikat". Zeby Mao-a nakoniec mala Mei rozcitlivela? Dal prikaz k zastaveniu projektu. Vsetkym nam je jasne, ze pan vedec sa nenecha niecim takym odradit, je to diagnoza. Treti diel, kedy o strane Marsu nevieme prakticky nic, len hovorime o nom len o akejsi tretej, hoci technicky vyspelejsej, tretej strane. Tentokrat sme sa nedostali ani na Tycho. Stanica ma sice tiez svoju vzorku protomolekuly, ale pride mi strasne naivne, ze by s nou vobec pri svojom rozpocte a vybaveni boli vobec schopni nejak pracovat. ()

Nabít (2018) (S03E04)

Na Zemi, naivka s darom pisat predala politickej babke "slova storocia" a ten naockoval zvysok sveta, ze Mars si zasluzi po prstoch. Zaroven vsak obdrzala nahrate priznanie od Errinwrighta. Pri jej naivite vsak netusim, ako by to mohlo pomoct. Zatial nasa posadka pri doplnovani zasob z vesmirnych "trosiek", najde par martanskych rekrutov a po mensom zadrheli ich poslu so spravou od politicky spat k martanskym lodiam. Zatial "neonovy" chlapcek rozobral cloveka a Mao je rad, ze na projekte sa bude moct pokracovat, kedze je s protomolekulou previazany. Mierny nadpriemer, ale zabavny. ()

Trojný bod (2018) (S03E05)

Napinavy a akcny diel s prevratom i velkolepym zaverom. Odhliadnuc od opakujucej sa linie s precitlivelym mesiasom Holdenom, pecka. ()

Upálení (2018) (S03E06)

Zatial najlepsi diel serie a i ten zaver stal za to. Zaujimava "meduza" to z tej Venuse odstartovala. ;) Sice cast udalosti na IO bolo trochu teatralnych, a po stranke vizualnych trikov nie uplne zvladnutych, neboli vsak uplne prehnane. A to sa pocita. 85% ()

Delta-V (2018) (S03E07)

Akoby zaciatok novej serie. Preslo asi 200 deni a z "mecha-meduzy", co odstartovala z Venuse sa sformoval zahadny prstenec pri Jupiteri, ktory uz 187 nevykazuje ziadnu aktivitu. Za ten cas po odhaleni zrady vrcholnych predstavitelov na Zemi a uzavreti mieru s Marsom, obe strany zda sa spolupracuju. Obyvatelia pasu obyvaju byvalu mormonsku lod, teraz Behemonth a ze nam pribudol na scenu zaujimavy charakter. Zatial nasa posadka mimo jej zenskej predstavitelky su pod kamerovym drobnohladom akejsi "novinarky". Par wtf momentov, ktore asi maju "ozivit". Jeden blbecek na super rychlej mini-lodi si to v zavere napari stredom prstenca, ale zrejme tam zavadzala akasi "membrana" ;) paradny moment narazu. Nuz a mame tu akusi "devenku", co po odhaleni bomby jej kolegom, chyti rapla a a holymi rukami ho hodi pouzije ako baranidlo. Ako som napisal vyssie dost WTF momentov v tejto epizode, som zvedavy ako sa rozpletu. ()

Neústupnost (2018) (S03E09)

Hm ...saboterka a rozbijacka hlav vecne v depresii je druha dcera prachaca Mao-a. Spolu s reverendkou si to na, od civilistov oprostenej lodi, chcu prejst "prstencom". Zatial "kameraman" uvolni podvrh videa a Rosinante sa zachranujte ltt utekom za prstencom v akejsi "bubline". Popri tom za nimi vleti Behemonth s beltermi, ktori sa zrejme zjednotili spolocnym skandovanim a tiez jedna martanska lod. Zatial Naomi pociti volanie byvalej posadky a v bubline sa chce dostat na Rosi. Posledne dva tri diely mi akosi nevonaju, hoci obcas maju spravny naboj. Snad sa to trochu uprace. I ked s Holdenovym skokom v skafandri do centra bubliny.....zrejme dalsie otazky a wtf-momenty skor pribudnu. ()

Abaddonova brána (2018) (S03E13)

Slusne a napinave vyustenie. Kazdy zohral svoju rolu, i ked mnohokrat dost bolestne a silene usmernovanu, co ma dost rusilo. Tiez som moc "nepobral" do dotahovanie udobrovanie sa kapitanov Behemonth-u. Som zvedavy, ci stvrta seria bude o "kolonizovani", kedze, ako zrejme vyplynulo z poslednych troch casti, vsetky tri "frakcie" zrejme budu schopne spolu fungovat. ()

Série 4 (2019) (S04)

Stvrtu sezonu vnimam ako najslabsiu. Hlavne z dovodu pre mna nie moc atraktivneho lokalneho a nie moc originalneho konfliktu na vzdialenej planete a tiez z dovodu slabej "martanskej" dekadentnej linie. Nekonaju sa prakticky ani ziadne velkolepe vesmirne sceny, ktore boli tahakom v prvych seriach. Chemia medzi "nasou" posadkou a obcasnym Millerovym harasenim tiez nebola nicim x-tra. Verim, ze ta piata to opat potiahne. Tesim sa. ()

Nová Terra (2019) (S04E01)

Nove neprebadane planetarne systemy a je jasne, ze ich pred zvedavcami, ci zufalymi ludmi od prstenca neudrzite. Belters, stale hrdi az nacionalisticki, cast martanskej armady vo vysluzbe a Holden s jeho tymom na novej misii povereny Avisaralou. Opat s Millerom v zavese. Zatial v "Novej Zemi" je v zavere novinkou okrem "neprijemneho hmyzieho prekvapenia" aj nastvany poverenec zo Zeme. Trosku v tom uz vidim monzu liniu vo vztahoch a dufam, ze to nebude stereotyp, ktory tak trochu tusim. Zaujimavy, avsak nicim vynimocny otvarak. Stale vsak mierny nadpriemer. ()

Série 5 (2020) (S05)

Slabsie rozpacite stvorhviezdie, kvoli castej naivite, ci slabsiemu scenaru. Napriek tomu je vacsina dielov zabavnych. Inarosova rodinna linia ma vsak nebrala. Napriek slusnym vykonom Naomi a "vtipnemu prizvuku". Kvitujem slusny zaverecny diel, ktory zabrdne do sci-fi i viac ako len "zobrazenim vesmirnych lodi". Ale ano, celkovo slabsia seria, nez ake sme videli doteraz. Napriek tomu skalni isto pozru a budu chciet dalsiu seriu. :) ()

Exodus (2020) (S05E01)

"Rozbehova" cast. Nasa posadka je roztrusena po galaxy. Naivita u Holdena stale rovnako otravuje a teraz irituje i ta snaha "matky" "prekecat" synatora. Okolo toho sa zrejme bude tocit piata seria. Uvidime. Snad sa mylim. Tesia udalosti na Marse a odhodlanie zneuctenej profesionalky. ()

Mlejnek (2020) (S05E02)

Ok, zacina sa pracovat na atmosfere a linie sa pomaly zacinaju prejavovat. Spokojnost. Suhlasim, ze drive predoslych serii to zial nema. ()

Matka (2020) (S05E03)

Ten gumidzus, co dostal pilot do krvi by sa hodil pouzit aj par verejnym cinitelom, ked su pred kamerami. :) Odhalenie komplotu so zbranami u Martanov, dobehnutie naivnej maminy, ktore som predpokladal uz v prvom dieli s zaver bol len potvrdenie dohadov, s ktorym sa vo filmoch nieco deje, az "ked sa udeje". Dufam vsak, ze sa uz dej konecne rozbehne, lebo chyba posadka a vesmierne scenerie. Akosi sme prilis komorni a roztruseni po galaxii a o niektorych hlavnych postavach pocuvame ob-diel, ak vobec. ;) Nadpriemer, ale mal som rozhodne vacsie ocakavania. ()

Gaugamély (2020) (S05E04)

Vymakany diel a velkolepe vyustenie zaveru predoslej serie a prvych epizod tej sucasnej. Zaverecna rec v sebe niesla mnohe paralely nasho skutocneho pozemskeho fungovania. ()

Na dně (2020) (S05E05)

Paradicka. Plejtvak sa preletel, i ked len na chvilku. Skoda, ze na Rosi nemali nejakeho mafianskeho startera. :) I ked, to uz by nebola ani Rosi a mozno cast Tycho. ()

Kmeny (2021) (S05E06)

Survival v postapo-podmienkach na Zemi v podani nezdolneho Amos-a a "nadanej", na druhej strane upevnovanie moci Inarosovych Belt-erov vo vesmire. Avisarala nakoniec bude zastavat "karmicku" rolu. ;) Filozoficka uvaha v zavere o "vrazde" nakoniec vyustila v to, co sme chceli pocut asi vsetci. A sice Amos-ov zaver vratit sa k posadke na Rosi. Mierny nadpriemer. ()

Oyedeng (2021) (S05E07)

Opat rodinna drama a vztahovka u "Belter-teroristoch". Pre mna jedina zaujimava linia je to, ze nasi dvaja martania su blizko a zrejme zohraju svoju rolu. Ano, je tu niekolko logickych i pribehovych premetov, prieciacich sa niektorym doteraz danym premisam. Ale nie je to ziadna hroza. Snad tato vsuvka skoncila a nadviaze sa na gro pribehu. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)