Styria

• USA The Curse of Styria (viac)

Píše sa rok 1986. Odcudzená 16-ročná Lara (Eleanor Tomlinson) sprevádza svojho otca (Stephen Rea), historika umenia, do opusteného hradu, ktorý sa nachádza za železnou oponou. Z autonehody, ktorá sa udeje v blízkosti hradu, vyviazne krásna a tajomná Carmilla (Julia Pietrucha). Lara vďaka nej odhalí svoje tajomstvá a ich priateľstvo prerastie do opojného vzťahu. Avšak keď Carmilla záhadne zmizne, Larine psychické traumy prerastajú do žijúcej nočnej mory, ktorá pohltí celé mesto Štajersko. (figliar)

Mariin

Patří k tomu lepšímu z moderních variací na téma Le Fanovy "Carmilly". V tomto případě židovsko-mexický režisér zasadil příběh do socialistického Maďarska v roce 1989 a kupodivu mu vůbec nevadilo nazvat film "Štýrsko", které je sice dějištěm v původní novele, ale které - jak víme - se nachází v dnešním Rakousku (správný název je zřejmě "Andělé temnot"). K natáčení zvolil skvělé lokace, především za socialismu vydrancovaný zámek Tura nedaleko Budapešti (některé pasáže byly točeny v blízkém zámku Aszód).. Historizující architektura ve stylu francouzské renesance umocňuje "gothic atmosféru". Totalitní režim s rusky mluvícím aparátčíkem přispívá k znázornění zla, které je spjato s nadpřirozenou sférou (Carmilla). Zatímco Lauru hraje velmi vhodná (a pohledná) herečka, Carmilla je naproti tomu obsazena - bohužel- zcela nevhodně herečkou hrubých rysů. Nepůvodními prvkyje i zápletka se sebevraždami, dle mého názoru zbytečně. Tradiční křesťanské prvky obrany tu chybí, protože (jak je ve filmu řečeno) jsme v totalitní ateistické zemi, která zavřela kostely. Ve filmu je řada vynikajících atmosferických pasáží (komunistický pohlavár, noční koupání v jezírku, převlékání do starých šatů, podzemní chodby atd.) a dalo by se uvažovat i o nejvyšším hodnocení, pokud by vše zásadně nekazila - jak už řečeno - naprosto nevhodná herečka v hlavní postavě Carmilly. Jinak celkově, jeden z lepších novodobých "gotických" hororů... ()

kaylin

Snímek „Styria“ není skvělým hororem, ale jedná se o film, jenž může svou atmosférou docela zapůsobit. Není to příliš explicitní, nejsou zde skvělé, zapamatovatelné scény, ale celkově, jak na vás film působí, to je něco, co vás může uhranout. Je to tmavé, je to takové beznadějné, to je něco, co může horor také vyvolat a v tomhle případě se to docela povedlo. Takže průměr rozhodně. ()

*CARNIFEX*

Na IMDb dosahuje tento snímok bez mála 70% (obrazne povedané). Pri počte osôb, ktoré "Styria" vzhliadli (alebo nevideli?? - 4000") by jeden myslel, že sme nemali možnosť sledovať to isté. Netvrdím, že tento "maďarský guláš" v kombinácii "emerikan chips" nedisponuje potenciálom, kedy sa prevažne vďaka výberu prostredia (hradu a pod.) opiera o tajomno príbehu či akúsi historickú (možno rómsku?) mystiku, no na horor mi to príde akosi málo. Tvorcovia akoby odviedli iba polovičnú robotu. Napašmu Vás "reklamou" ako nejaká automobilka dňom otvorených dverí s možnosťou využitia vozidla zdarma, no po vašom príchode Vám do rúk strčia "cajgel" a pošlú na detské ihrisko s dopravným značením. Je to tak medzi dva-tri. Ani ryba, ani rak - 52,5% ()

darkrobyk

Komorní drama zasazené do kulis rozpadajícího se zámku kdesi na samotě, který má být zbourán. Místy velice hezký vizuál doprovázený atmosferickou hudbou - les, mlha, noční koupání, motýlí tanec, silueta stavby a příchod noci. Škoda, že upíří téma nebylo využito naplno. I samotné dívčí hrátky jsou krotké oproti původní předloze. Navíc nejednoznačnost Carmilly dává možnost, že se jedná jen o temnou stranu Lary. Až v samotném závěru dojde na akci, smrt, krev a plameny. Lehce snové, příjemně plynoucí, avšak snadno zapomenutelné. Joy Division, Jesus and Mary Chain, Austra, The Pink Pearl Dragon. ()

honajz

Televizní vzhled tomu tedy moc nedodává, navíc povídka roztažená na celovečerák je nudná, i když se tvůrci pokusili o jakési ozvláštnění Maďarskem v době komunismu, rurálními motivy, frankensteinovským náznakem lynče, sovětským plukovníkem (!), který se chová jako van Helsink s touhou šukat upírky... Jestli to jsou upírky. Ono tady se nabízí výkladů víc, ale ani jeden tvůrci nerozehráli víc nebo nedali náznaky, co a jak. Může jít o klasickou schízu a temné já už tak nesympatické a necharismatické holky, může to být projev určitého druhu hysterie, možná je holka skrytá kanibalka, nebo prostě má v krvi masové vraždy, případně ano, nějak se stala upírkou, jenže k ničemu z toho nedostanete vodítka. Taky mohla být mimozemšťanka, jen místo chlapů posílala na svou planetu maso holek. Fakt si to můžete vyložit jakkoliv. Ale aspoň chyběla tradiční klišé pointa, jak se holka vrátí do Ameriky a tam pokračuje v kultovním vraždění. Slabé herecky, kamerou, výpravou (a přesto forma, tedy pokus o ni zcela vede), scénářem, dokonce i střih mi občas přišel zmatený. To jsem se zas nechal napálit. ()

• Natáčelo se v maďarských městech Budapešť, Aszód a Tura. (Zdroj: ČSFD)