Jedna z variant pohádek o tom, jak se hloupý, ale vlastně chytrý Honza ničeho nebojí a pustí se do hádání se samotnou princeznou. Když hádanky uhodne, dostane princeznu za ženu. Když ne, přijde o hlavu. Náš Honza je opravdu chytrý a dostane nakonec princeznu i království. (Česká televize)

otík

Černobílá kulisová pohádka plná písniček o Honzovi, který se vydal do království uhádnout princezniny hádanky, a tak ji získat za manželku. Jenže královský dvůr je plný intrikánů a na Honzu nečeká nic jednoduchého. Pohádka je to poměrně potrhlá, místy divná až hloupá. Z televizních archivních pohádek rozhodně ta horší. Hudba: Josef Kolín ()

duddek

Poměrně nudná pohádka postavená na tom, že Honza jen tak mimochodem umí zpívat kouzelné písničky. Tu pomůže kováři, tu pekaři a za odměnu od nich získává další superschopnosti. Hádanky jsou zde docela lehké, a to i na mě (v hádankových pohádkách si obvykle moc neškrtám)... a je jim ve výsledku věnováno dost málo prostoru. Poučení: když vás něco neposlouchá (ať už kamna, nebo kůň), zazpívejte tomu. ()

ostravak30

Eva Hallerová udělala jen tři pohádky a hned ta "moje" první, její druhá dopadla dobře. Pohádka je to studiová, za to vcelku jednoduchá založená na hádání. Honza si svou princeznu musí vyhádat, což mu ale zlí rádcové nepřejí a v úmyslu mají si vzít princeznu sami. V pohádce se pohybují samí dobří herci a doplňují ji pěkné písničky a rýmované texty. Takže tu máme důkaz, že i starší pohádka pro pamětníky může menší děti docela zaujmout, když se to dobře udělá. Přičemž postavy nejednají úplně pitomě, aby to ale nebylo zároveň alespoň trochu vtipné, a tvůrci se řídili heslem, že v jednoduchosti je krása. ()

Jezinka.Jezinka

Roztomilá klasická pohádka s půvabnou princeznou a sympatickým Honzou. Tradiční křiví rádcové nezklamali. Přes sympatie k Honzovi trochu zamrzelo, že Honzu nehrál mladý Vydra, když už se tam mihl, nikdy jsem ho neviděla vedle jeho ženy zamlada. ()

rakovnik

Z mého pohledu dospělého člověka je tato pohádka dosti bídná. Ani by mi tolik nevadily jednoduché malované kulisy, ale Honza a snad skoro všichni se chovali hloupě, úkoly byly ubohé a herecký potenciál až na Josefa Kemra promrhaný. Třeba se malým dětem líbí. ()